הבלוג של איריס בוקר

SUPERSONAS

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מינואר 2012

אגו מנוהל היטב יעזור לנו לעמוד זקוף בראש שולחן הדיונים, לשבת כשוות בכל פאנל ולהכיר בכישורים ובדרייב שלנו להוביל ולהשפיע, בזכות ולא בחסד

15/09/2015

אגו זה חשוב

אזהרה: מה שהולכת לכתוב כאן יהיה לא פופולרי, לא פוליטיקלי קורקט ולא מתיישר עם סטנדרטים רוחניים מקובלים, אבל ניוזפלאש: אגו הוא לא דבר רע.

הרשת עמוסה לעייפה באמירות פסבדו מוארות בגנות האגו בליווי הצהרות גורפות על ויתורו המוחלט. “האגו משחית”, “הוא לא משרת אותי יותר”, “אין לי עוד צורך בו בחיי”. מודה ומתוודה שהסיסמאות האלה עושות לי בבטן רעשים עצבניים של חוסר נוחות ולא מרעב לאוכל.

 מה זאת אומרת לוותר על האגו? הרי אגו נועד מלכתחילה כדי לשמור עלינו, להפריד את האדם מהבהמה, לעזור לנו להבחין בין טוב לרע ולהפוך אותנו לאנשים חושבים ומודעים יותר. הוא עוזר לנו לזכור מי אנחנו, מה הערך שלנו בעולם ומסייע לנו לחדד מטרות ומשאלות לב.

 ההיסטוריה האנושית רצופה בסיפורים על נשים שהאגו עזר להן לעשות היסטוריה. בשנת 1872 נעצרה ונשפטה סוזן ב. אנתוני,  פעילה חברתית אמריקאית למען זכויות נשים, כשניסתה לממש זכות הצבעה לבחירות בארה”ב בימים בהם נאסר על נשים להצביע. לימים, האגו של סוזן עזר לה להתעקש על דרכה ועל זכותה וסייע לה להפוך את מערכת הבחירות האמריקאית לשוויונית ופתוחה לכל אזרחיה

רוזה פארקס, אפרו אמריקאית ופעילה חברתית לזכויות אזרח, נעצרה כשסירבה לפנות את מושבה באוטובוס לאדם לבן. ההתעקשות שלה להכרה שוויונית בערכה שימשה מנוף לחרם על התחבורה הציבורית בשנת 1955 בעקבותיו ביטלה חברת האוטובוסים את מדיניות ההפרדה הגזעית שלה. כל זה לא היה קורה לולא ניצול מיטבי של האגו.

בקיץ 2003 יצאה ויקי קנפו מביתה שבמצפה רמון וצעדה עם דגל ישראל למשרד האוצר שבירושלים כאקט מחאה כנגד הגזרות הכלכליות נגד אימהות חד הוריות. היא עשתה מסע רגלי של 205 קילומטרים שארך שבוע שלם, סחפה אחריה מדינה שלמה והעלתה למודעות את הקשיים הקיומיים של ההורים החד הוריים בישראל. האגו עזר לה להתעקש על הדברים החשובים באמת ולעורר דיון ציבורי ראשון במעלה.

דפני ליף, צעירה ישראלית אנונימית, לא יכלה לסבול את יוקר המחיה בתל אביב והקימה אוהל בשדרות רוטשילד. המעשה העיקש שלה הביא למהפכה החברתית של קיץ 2011. היא לא יכלה לעשות את זה אילולא היה לה אגו.

ארחיק לכת ואף אומר ששואת יהודי אירופה לא היתה מסתיימת לולא אותם גיבורים וגיבורות שלא הסכימו עם רוע הגזירה האנושית, ברחו ליערות ונלחמו בשיניים למען כבוד האדם וחירותו. מה שהניע אותם, בנוסף ליצר ההישרדות – הוא אגו.

כל עוד מנהלים אותו ומשתמשים בו בתבונה, במצבים הנדרשים, למען מטרה טובה, בגובה העיניים, במידתיות, בכבוד לאחר ובענווה – אגו הוא דבר חשוב ונחוץ. הוא הופך להיות מקולקל רק כשהוא מתחיל לנהל אותנו מבפנים ובמעגלים השונים של חיינו. לכן הוא צריך להיות מבוקר ומנוטר, לעשות לו ישיבות מעקב תקופתיות ולהוציא אותו לחופשה בתשלום כשהוא עושה יותר נזק מתועלת.

כנשים, חשוב שנהיה עם אגו. שנוכל לעמוד זקוף בראש שולחן הדיונים. שנוכל לדרוש לשבת כשוות בכל פאנל, בכל דיון, על כל במה. כדי להגיע לשם, אנחנו צריכות לחשוב על עצמנו, על השאיפות שלנו, על הרצונות שלנו ולדרוש את מה שמגיע לנו. לא ממקום פגוע, מתלהם או פוגעני לסביבה. מאותו מקום מבוסס הכרה ביכולות שלנו, בכישורים שלנו  ובדרייב שלנו להוביל ולהשפיע, בזכות ולא בחסד.

 גלית דיאמנט היא שותפה מייסדת וסמנכ”לית תקשורת בארגון SUPERSONAS הפועל לקידום נוכחות נשית מאוזנת בצמתי השפעה והחלטה בישראל ובעולם.

עוד מהבלוג של סופרסונס

Thumbnail

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים