הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מיוני 2015

דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון הביטוח, קנסה את חברת הביטוח מנורה על שיווק פוליסות נגד הטרדות מיניות, ובצדק. הפוליסה היא סכנה מהותית לחיי חברה סדירים

01/02/2018

כשנבחרתי להיות דירקטורית בחברה מסויימת, הציעו לי ביטוח דירקטורים, כ’עסקת חבילה’ עם המינוי.

האמת? היה נשמע לי מוזר. כולם עשו. עשיתי גם. אבל גם שאלתי מה פשר הביטוח. “הכיסוי נוגע להפרה של חובת זהירות, הצגת מצג שוא, התרשלות וכדומה. זאת, בתנאי שנעשו בתום לב”.

כדירקטורים, ישנו סיכון מסויים שתציג פרטים שגויים, שתנתח דוחות באופן שגוי, שעל סמך הנתונים תתקבל החלטה שתעלה כסף לבעלי המניות. אם הדירקטור חקר ובדק, הנתונים שהוצגו היו לא מדויקים מסיבות שאינן הטעייה, זהו סיכון שראוי להגן עליו בביטוח.

לפני כמה חודשים שמעתי חוקר בפקולטה למשפטים, באוניברסיטת תל אביב, מקדם את רעיון הביטוח נגד הטרדות מיניות. אחרי שהזדעזעתי רגע, ניגשתי אליו ובשקט עימתי אותו עם הסוגיה. מקווה שלא הבנתי אותו נכון: “האמנם, אדוני מבקש לקדם ביטוח למנהלים כנגד נשים שיתלוננו כנגדם על הטרדות מיניות?”

ההסבר היה במישור הנזיקי. בתביעת ביטוח האשמה שלו אינה רלוונטית. “זה מקל עליה לקבל פיצוי ושני הצדדים יוצאים כ”שידם על העליונה”.

אז ככה:

1. בואו נשמור את הידיים מחוץ לדיון.

2. מוטרדת לא מעוניינת להשיב מצב לקדמותו (לפי דיני הנזיקין), אלא מעוניינת לא להיות מוטרדת. פשוט.

3. ביטוח נזיקי בגין הטרדות מיניות יוצא מהזירה המשפטית ומתרחב לנזק חברתי אדיר. אסביר:

רוב ההטרדות המיניות אינן מגיעות לכדי תלונה. מהרבה סיבות. חלקן קשורות לאופן הלקוי שבו הרשויות מתמודדות עם מוטרדות (“תדגימי” למיניהן). אם נבחן את ההשלכה מזווית הראייה של המוטרדת, הרי שהיא תצטרך להתמודד מול חברת ביטוח ולא מול אדם פרטי. היכולת שלה להתמודד עם עורכי הדין שלהם מוגבלת, בלשון המעטה. התוצאה? פחות תלונות, פחות פיצוי.  אם נבחן את ההשלכה מזווית הראייה של המטריד, אם יידע האחרון שהוא מכוסה מבחינת הנזק הממוני שהוא חשוף אליו, הרי שיזהר פחות ויטריד יותר. התוצאה? יותר הטרדות. כשזה מחבר להתנהגות המוטרדת, כלומר, פחות תלונות, התוצאה:  רווח גדול לחברות הביטוח וחברה איומה לגדל בה בנות. וגם בנים.

דורית סלינגר (צילום מסך)

מצד שני, לא הייתי רוצה להשאיר את הגברים שלנו עם כל הסיכון. במאזן האימה בין להיות מוטרדת ובין להיות מואשם בהטרדת שוא, אין לי מושג להכריע מי גרוע יותר. אם ההטרדה בשקר מקורה, הייתי שמחה להרחיק את המתלוננת מהחברה. במקרה כזה לא יופעל הביטוח, לא יהיה תשלום ועל כן, אין טעם בו. אם התלונה אמיתית, הרי שיש טעם בהליכים במישור הפלילי, ועל כן, לא יופעל הביטוח ואין טעם בו.

רוצים לנהל את הסיכון באופן הדדי טוב יותר? השאירו את הויכוח במישור הפלילי, הדורש הוכחה מעבר לספק סביר, והשיתו על המטריד פיצוי אינהרנטי, במסגרת הפלילית, שתשולם למוטרדת. קידום חוק כזה, יחד עם יכולת רשויות האכיפה והשופטת להתמודד עם חקירת מוטרדות באופן מכבד, הרווח יהיה של כולם (טוב, אולי לא של חברות הביטוח).

טוב עשתה סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח,  כשקנסה את חברת הביטוח מנורה כששווקה פוליסות נגד הטרדות מיניות. הקנס הוא פרוצדוראלי. הפוליסה היא סכנה מהותית לחיי חברה סדירים.

שיקול מוסרי לא יקבל מענה תרופתי בהשתתפות עצמית או פרמייה בגין תביעה קודמת. לא מעוניינת שמטריד פוטנציאלי יכלכל את חשבון הבנק שלו. מעדיפה שהוא יכלכל את צעדיו.  לא יקלקל את העשייה החשובה לכוון חברה מתקדמת, מתחשבת, שוויונית יותר.

 רונית-קריספין1-266x266

רונית קריספין היא יועצת לניהול סיכונים ומשברים וחברה בארגון Supersonas

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה