הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מיוני 2015

הצעת החוק שמבקשת לתת העדפה במשמורת להורה בעל היכולת הכלכלית הטובה יותר היא לא יותר מתכססנות פוליטית. בסופו של דבר היא פוגעת גם במאבק האבות הגרושים

18/01/2018

חבר הכנסת יואב קיש, מחוקק רב יוזמות, מקדם הצעת חוק שבמסגרתה, אחד הפרמטרים שיילקחו בחשבון בקביעת הסדרי המשמורת בין הורים גרושים יהיה “איתנותו הכלכלית של כל אחד מההורים ויכולתו להעניק ביטחון כלכלי לקטין תוך התחשבות במידת השתכרותו בשנתיים שקדמו לפירוד”. או במילים אחרות, להורה שמצבו הכלכלי טוב יותר יהיה סיכוי טוב יותר לקבל משמורת על הילדים.

סעיף זה העלה את חמתם של ארגוני הנשים, שכן במבחן ההשתכרות יש יתרון מובנה לגברים שבדרך כלל מרוויחים יותר מנשים. נציג ארגוני הגברים טען מנגד, שמדובר בסעיף שהוכנס כנגד סעיף בהצעת חוק אחרת, שמקדמת ח”כ שולי מועלם, הקורא לשופט להתחשב גם ביציבות חיי הילד ובטיפול שהעניק לו כל אחד מההורים טרם הגירושים ונחשב על כן לסעיף שנותן יתרון מובנה לנשים. שתי הצעות החוק אושרו בקריאה ראשונה והמשך הדיונים בהן ובסעיפים מעוררי המחלוקת הללו יתקיים לקראת הקריאה השנייה והשלישית.

ח"כ יואב קיש (צילום מסך)

תומכי הצעת החוק של ח”כ קיש הבהירו כי הסעיף הוכנס אך ורק כנגד הסעיף העוסק ביציבות בחיי הילד, והם אינם מתנגדים למחיקת שני הסעיפים, הצעה שנדחתה בדיוני הוועדה.

אמירה זו, לפיה הצעת החוק כוללת סעיף שהוכנס רק כמשקל נגד, או במילים אחרות – משיקולי תכססנות פוליטית – מדאיגה במיוחד. מחאת האבות בכל הנוגע למזונות נמשכת שנים ארוכות, וקולה הגיע עד בית המשפט העליון. בפסק הדין שהרעיד את אמות הסיפים של דיני המשפחה קבע בית המשפט העליון כי חיוב אב במזונות ילדיו אך ורק בשל מינו, מהווה אפליה על רקע מגדרי ויש להטיל את חובת המזונות על שני ההורים בהתאם ליחס הכנסותיהם.

ח”כ קיש, הידוע כתומך נלהב של מחאת האבות – הלך צעד אחד רחוק מדי. בית המשפט העליון הזהיר באותו פסק דין מפורסם מפני מאבקי משמורת המבוססים על אינטרס כלכלי ולא על טובת הקטין, והורה לבתי המשפט לענייני משפחה, לבחון בין היתר את אופן התנהלות המשפחה טרם הפירוד. הוראה זו דומה לסעיף אותו מקדמת ח”כ מועלם, ואותו מנסה ח”כ קיש לטרפד באמצעות הכללת סעיף הקושר בין משמורת ילדים לאיתנות כלכלית.

האם סעיף כזה – שגם לח”כ קיש ברור שלא יאושר והוא מוכן להסירו באופן מידי – תומך במאבק האבות או מציגה באור שלילי?

נראה כי הסעיף עושה למחאת האבות שירות דב. מחאת האבות כולה מבוססת על דרישת שיווין בין גברים ונשים בכל הנוגע למזונות הילדים, שיווין שנעלם לחלוטין מהצעת החוק של ח”כ קיש, המבקשת להקנות עדיפות לבעל הממון בכל הנוגע למשמורת.

לכאורה מנוסח הצעת החוק עולה קשר בין יכולת כלכלית לבין טובת הילד, כלומר ככל שעומדים להורה משאבים כלכליים נרחבים יותר – טובת הילד לשהות במשמורתו. מכאן, עולה השאלה – האם טיעון זה הקושר בין טובת הילד לבין רווחה כלכלית אינו טיעון היכול לשמש דווקא כעילה להטלת מזונות על ההורה בעל האיתנות הכלכלית? האם כאשר הורה אחד הוא בעל מסוגלות הורית טובה יותר, וטובת הילד לחיות ברווחה כלכלית, יש לאפשר זאת באמצעות הטלת מזונות מוגברים על ההורה האיתן כלכלית? נראה כי לא לכך פילל ח”כ קיש כשהחליט לעשות תרגיל פוליטי באמצעות הכללת סעיף לא לגיטימי להצעת חוק.

 עו"ד רות דיין וולפנר. צילום: ענבל מרמרי

** הכותבת היא עו”ד רות דיין וולפנר, בעלת משרד עורכות דין לדיני משפחה וירושה וחברה בארגון SUPERSONAS

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה