הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מיוני 2015

הדרת נשים מהמרחב הציבורי ביוזמת השר אריה דרעי היא אחד האיומים הגדולים ביותר על שוויונן ורווחתן של נשים בישראל. אסור לנו כחברה לתת לה יד

24/10/2017

כעורכת דין לענייני משפחה טיפלתי בעבר בתיק בו הבעל בנה גדר הפרדה במיטה בינו לבין זוגתו. זאת ועוד:  הוא אף הוסיף הפרדה בחלל המשותף בביתם. הנושא הזה עורר בי תמיהה והשתאות, בייחוד לנוכח העובדה שהאישה הסכימה לחיות כך במשך 20 שנה, עד לגירושיהם.

מספר שנים מאוחר יותר, אני נחשפת לאותה גדר, במתכונת רחבה ומטרידה. היזם: השר אריה דרעי. קבלן העבודה: מערכת השלטון המקומי. הפרוייקט: לבטל את האיסור על הפרדה מגדרית במקומות ציבוריים. במילים אחרות: לאפשר לרשויות מקומיות לקיים טקסים ואירועים ציבוריים תוך הפרדה בין גברים לנשים. מדובר בניסיון להעביר החלטה דרמטית בה נשים יאלצו לשבת  מאחורי הגדר, או ביציע, כשהן ממתינות כעניות בפתח בתור למקום ציבורי. בטקסים ובאירועים ציבוריים, הן ייאלצו ‘להתגרש’ מבני הזוג, מאביהם, מילדיהם, מנכדיהם, או מקולגות גבריים.

 מילוי אחר דרישת שר הפנים שאמון מתוקף תפקידו על השלטון המקומי, יצור מצב מופרך לפיו משרד הפנים מדיר נשים מהמרחב העירוני בפרט והציבורי בכלל –  דבר שהתאים אולי לימי הביניים אבל אין לו אחיזה במציאות של שנת 2017.

עו"ד קרולין דרעי עידן

עו”ד קרולין דרעי-עידן

נדמה כי דרישה זו מגיעה מתוך השקפת עולם צרה ומנדטורית שיש בה כדי להאפיל על מעמד האישה במישור האידאולוגי והמעשי. לא ברור מדוע שר בממשלת ישראל מכתיב את אורחות חייו האישיים על כלל הציבור תוך כפייה ושימוש בתפקידו באופן לא ממלכתי ולא דמוקרטי.

מבחינה משפטית, המהלך של דרעי לא עומד בקנה אחד עם חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבורים, וכן נוגד חוקי יסוד אחרים שמעגנים את ערכי הדמוקרטיה וכבוד האדם.

יש בדרישה של השר דרעי להקפיא את יישום המלצות הצוות למאבק בהדרת  הנשים פגיעה מגדרית מסוכנת שמטרתה לסכל  את מעמד האישה בחברה הישראלית, מתוך מניעים אישיים.

החלטה זו מתווספת לקביעה הבולטת והצורמת לפיה בני זוג יהודים במדינת ישראל יכולים לקבל גט אך ורק דרך בית הדין הרבני. אם ניתן יד להחלטות מהסוג הזה צביון מדינת ישראל עלול להפוך מיהודי-ישראלי לחרדי דתי וקדמוני.

סובלנות דתית היא דבר מבורך. קיימים בישראל מקומות דתיים בהם נדרשת רגישות לפרט ואמונתו וויתור מקומי. אולם משמעות המונח סובלות היא להתייחס בכבוד ובהבנה נטולי אפליה חברתית, תרבותית או דתית, ומבלי לרמוס מגדר שלם. יש להוקיע מהחברה הישראלית כל החלטה מנהלית שאינה עולה בקנה אחד עם ערכים אלה, ולקבל החלטות מאוזנות שהולמות את רוח התקופה.

לסיכום, בשנת 2017 הדרת נשים היא אחד האיומים הגדולים ביותר על שוויונן ורווחתן של נשים בישראל. אסור לנו כחברה לתת לה יד.

עו”ד קרוליין דרעי עידן מתמחה בדיני משפחה, בוגרת מחזור ו’ של אקדמיית She Speaks וחברה בארגון Supersonas .

 עורכת: גלית דיאמנט

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה