הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מיוני 2015

החלטת ראש המוסד משקפת את ההכרה הפומבית ביכולתן הגבוהה של נשים מבריקות, שאפתניות ופורצות דרך למלא תפקיד ניהולי בכיר, מורכב ומאתגר ככל שיהיה

03/10/2017

לראשונה פורסם בפומבי כי מונו שתי נשים בארגון הביון הישראלי לתפקידי ראש אגף, המקביל לדרגת אלוף בצה”ל. בתוך כך, הורה ראש המוסד למנות נשים נוספות לתפקידים בכירים. בשנים האחרונות נשים חזקות ומשפיעניות בארץ ובעולם נוטלות חלק משמעותי בתפקידי מפתח בארגוני המודיעין והביון. נשות המוסד ובראשן עליזה מגן הלוי לצד נשים רבות נוספות שמילאו בעבר וממלאות כיום תפקידי ניהול בכירים בארגון הביון הישראלי כמו גם בארגוני הביון הזרים, כדוגמת סטלה ריימינגטון, ראש סוכנות הביון הבריטית, ה- MI5 (1992-1996), הפכו ל”ראש חץ” ומודל חיקוי למספר גדל והולך של נשים מוכשרות השואפות להגיע לעמדות ניהול בכירות בארגונים אלה.

אין ספק כי כישורי ניהול, יכולות אופרטיביות, מומחיות ומקצועיות, הם תכונות הכרחיות לתפקידי ניהול בכירים בארגונים העוסקים בעולמות תוכן מגוונים ובהם גם ארגוני מודיעין, ביון, ביטחון וטרור. קל וחומר בעידן הפוסט-מודרני הגדוש שינויים פוליטיים, טכנולוגיים, כלכליים ותרבותיים גלובליים.

בתוך כך, ההחלטה של אישה לבחור במקצועות שנתפסים כ”גבריים” רצופה באתגרים ייחודיים. לחצים אתיים ותרבותיים לצד קשיים אישיים ופנים-ארגוניים, יוצרים “מנופי לחץ” על האישה ומשפחתה כמו גם על החברה בכללותה. לראיה השיעור השולי של נשים המכהנות כמנכ”ליות של ארגונים בעולם ובפרט בתחום המודיעיני-ביטחוני.

ברם, אתגרים, לחצים וקשיים אלה מהווים לא פעם גם מקור השראה ודחף להצלחה עבור פלח מסוים באוכלוסייה הנשית, כדוגמת הדמויות שהוזכרו לעיל. נשים חזקות המצליחות לפרוץ דרך במיוחד בעולם המודיעיני-הביטחוני-הצבאי שנחשב כאמור לעולם “גברי”,  מביאות עמן ידע רב וחוכמה לצד רגישות וניסיון עשיר אותם צברו במהלך השנים. בנוסף, הן נושאות עמן אינטליגנציה רגשית, זוויות ראיה שונות ולא פעם יוצאות דופן לצד תעוזה ומוטיבציה רבה, המהווים סוג של איום אמיתי או מדומה על הגברים.

מעבר לכל הנאמר לעיל, האם יש משהו באותן נשים חזקות שסייע להן לפרוץ דרך בעולם זה? לנשים אלה יש ‘משהו’ נוסף וייחודי הנקרא בשפה המקצועית – “גריט” (Grit). תכונה זו כוללת אמונה חזקה במניעיהן, ביכולותיהן ובמטרות שלהן, תשוקה עזה, נחישות אדירה ויכולת התמדה – חרף האתגרים והמהמורות שבדרך – שמובילות אותן לבסוף לפריצת “תקרת הזכוכית” בתחומי הביון והמודיעין.

אין כאן שימוש באבקת קסמים, ההיפך הוא הנכון. נדרשת כאן עבודה קשה ולא פעם סיזיפית ותכונה זו, בין אם היא מולדת או נרכשת, עשויה לסייע ולתרום לכל אותן נשים השואפות להגיע לתפקידי ניהול בכירים במוסד, כמו גם בצבא ובכל ארגוני המודיעין והביטחון בארץ ובעולם. ה”גריט”, המהווה מעין “מנוע בערה פנימית”, הוא כוח עזר הכרחי, העשוי להימצא אצל כל אחת מאתנו. על כן מוטלת עלינו החובה לחשוף אותו ולהיעזר בו על מנת להתקדם ולפרוץ דרך בכל תחום.

החלטת ראש המוסד, יורם כהן, למנות נשים לתפקידים בכירים בארגון הוא צעד חשוב ומאוד אקטואלי. הלוואי והחלטתו לנהל קמפיין לשוויון מגדרי בכל הארגון, תשמש דוגמה עבור כל שאר הארגונים בישראל ובעולם ובתוך כך, תהיה מקפצה להעצמת נשים בתפקידי ניהול בכירים בכל הארגונים באשר הם.

ד”ר ענת הוכברג-מרום, היא חוקרת, מומחית ויועצת אסטרטגית בנושא הטרור העולמי וחברה בארגון SUPERSONAS

AnatMarom

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה