הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מיוני 2015

אם לא נשמור זו על זו ואחת על זכויותיה של האחרת, נחזור לחיים נטולי זכויות ומלאי הדרה

29/08/2017

עו"ד דינה זילבר (צילום מסך מערוץ 10)

עו”ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מוצאת את עצמה כבר זמן מה במצב מאוד לא נוח במשרד המשפטים. בינואר השנה נטל ממנה היועץ המשפטי לממשלה את סמכויות ריכוז ענייני השטחים שמעבר לקו הירוק. גם האחריות על בקרה ומעקב אחר פעילות משרדי הממשלה נגד הדרת נשים הועברה לאחרונה לרשות לקידום מעמד האישה, הפועלת בשנה האחרונה ללא מנהלת. במקביל, מוצאת עצמה זילבר בעימותים עם שרת התרבות, כאשר השרה רגב מנסה שוב ושוב לחרוג מסמכותה ולהגביל תקצוב מופעים ואירועי תרבות שונים. בטור של אורית קמיר  ”מי ישמור על שומרת הסף” (הארץ, 27.8.17) מתארת קמיר את הפקרתה של זילבר בידי מי שאמור לתת לה גב ומעלה תהיה על המחויבות שלנו כנשים וכקולגות, גם אחת כלפי השנייה וגם ביחס לערכי הדמוקרטיה.

לראיה, אישה כמו דינה זילבר שמתעקשת לשמור על החוק ועל הדמוקרטיה כשהכל סביבה הופך אלים, מתלהם ושמרני, נזרקת לכלבים דווקא על ידי מי שאמורה לעזור לה לשמור על אותם ערכים ממש –שרת המשפטים.

ההגנה על שלטון החוק היא צורך הכרחי לקיומה של חברה דמוקרטית, בה אף קבוצה אינה יכולה לכפות את רצונותיה על קבוצה אחרת.

החוק הוא זה שהעניק לנשים את זכות הבחירה לכנסת, הוא זה שמחייב מקומות עבודה להעניק שכר שווה לנשים, והוא גם זה שמעניק לכולם את הזכות להפגין, את הזכות לתרבות מגוונת ואת הזכות של כולנו לחירות ולשוויון.

התנהלותה של עו”ד זילבר כשומרת סף אינה רק מגנה על הליברליות של החברה הישראלית ועל שלטון החוק,. היא מגנה על תפיסת העולם הפמיניסטית שמבינה כי חברה דמוקרטית יכולה להתקיים רק במציאות שבה כולם וכולן מרגישים מוגנים, לגיטימיים ושווים – תהא תפיסתנו הפוליטית אשר תהא.

עו”ד זילבר השכילה להבין שכשאנו כחברה מתחילים להדיר תרבויות, קבוצות, השקפות עולם ומגדרים, אנו מתדרדרים במדרון חלקלק שבתחתיתו נמצאת מציאות המדירה את רובנו. במילים אחרות, החוק מבקש להגן עלינו מעצמנו.

אולם היחס אל עו”ד דינה זילבר הופך לחמור הרבה יותר נוכח העובדה שבראש משרד המשפטים, המשרד בו היא ממלאת את תפקידה, עומדת אישה.

למה זה חשוב? התשובה פשוטה: בדיוק בגלל תחתית המדרון. החוק הוא שאפשר לאיילת שקד להיות שרה, נתן לה את הזכות להביע את דעותיה גם כשהיו שנויות במחלוקת, ולהביא למהפך פוליטי. כאישה, אני מצפה ממנה, שתבין עד כמה התנהגותה מקרבת את היום בו הדרתה שלה תהפוך לגיטימית, ועל כן עליה לעמוד על המשמר ולהגן על החוק על החרות והשוויון.

המאבק של עו”ד דינה זילבר לשמור על החוק החירות והשוויון אינו מאבק של אישה אחת ואינו מאבק על תפיסת עולם ליברלית: הוא מאבק של כל הנשים. לפני פחות ממאה שנה, חיינו במציאות נטולת זכויות. אם לא נעמוד כולנו על המשמר ונגן זו על זו ועל זכויותינו, ההיסטוריה עלולה לחזור על עצמה מוקדם יותר ממה שאנו נוטות לחשוב.

עו"ד רותם אלוני דוידוב

** עו”ד רותם אלוני דוידוב מייצגת נשים נפגעות עבירות מין ורשלנות רפואית, מרצה בתחום פגיעות מיניות והשלכותיהן על השינויים בחקיקה ובמשפט, בוגרת מחזור ד’ של אקדמיית She Speaks וחברה בארגון Supersonas

 

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה