הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מיוני 2015

עצם קיום השיטה הפסולה של העסקה קבלנית שגוזרת קופון על חשבון העובד, לא פוטרת את המנכ”ל שהזמין את השירות מאחריות, ובצדק.

08/05/2017

נתקלתי בפוסט של מנכ”ל סטארט-אפ, שעומד לדין פלילי, ולא מבין למה הוא אשם שחברת הניקיון ששכר עושקת את עובדיה. מרגיש נרדף על לא עוול בכפו ומתוסכל, כי “לבקש ממני לפקח על חברות קבלן עם אישור, זה כמו לבקש ממני לפקח על כל בית עסק ממנו אני רוכש מוצר, שהוא אכן משלם מס למדינה. בשביל זה יש פקחים“.

 התגובות לפוסט היו “מזעזע”, “מטורף”, וגם “האם מנכ”ל חברה אמור לבדוק אם ספק שלו מקיים דיני עבודה כחוק? לדעתי רוב המנהלים לא מכירים את כל הדינים. לטעמי- גם לא אמורים להיות משפטנים.”

 התשובה היא כן.

מנכ”ל אמור להכיר את דיני העבודה או להעסיק מישהו שמכיר אותם. בדיוק כמו שהוא מבין בענייני חוזים ובדיני מס או מעסיק מישהו שמבין בהם.

 בקריאה ראשונה הפוסט נשמע משכנע. אבל בואו נסתכל על העניין מזווית אחרת.

 מישהי מכן פוטרה בזמן ההיריון? גילתה שלא הפרישו לה תשלומי פנסיה? מישהי מוכנה שיפטרו אותה בלי פיצויים, כי המנכ”לית לא מכירה את דיני העבודה?

 מה לגבי עובדי הניקיון שמנקים את הבית הפרטי שלנו: מי מכן לא יודעת, שצריך לשלם להם ביטוח לאומי, פנסיה, דמי הבראה וחופשה שנתית? זו חקיקת המגן של העובדים, על רגל אחת, וגם ה”לא משפטנים” שבינינו אמורים להכיר אותה.

 לכן התשובה למנכ”ל המסכן היא כן. באחריותו להכיר את דיני העבודה לפני חתימת חוזה עם העובד הראשון בחברה שלו.

אם השכר של עובדי הניקיון היה משולם ישירות על ידי הסטארט-אפ, היה ברור למנכ”ל שהאחריות לתנאי העסקתם רובצת עליו. כל ההבדל הוא, שהוא בחר לקבל את השירות ממתווך.

 בישראל קיימת פרקטיקה של העסקה פוגענית של מורי קבלן, עובדי ניקיון או מאבטחים, על ידי חברות שירותים. האחריות לקיומה של הפרקטיקה הפסולה הזו, שהופכת את העובדים לשקופים, רובצת על המדינה – ביחוד כשהמדינה היא המשתמש הכבד ביותר של עובדי קבלן.

 עצם קיומה של שיטה פסולה, של שימוש במתווך שגוזר קופון על חשבון העובד, לא פוטרת את המנכ”ל שהזמין את שירות הניקיון מאחריות, ובצדק.

 אם המנכ”ל שכר את שירותי חברת הניקיון הזולה ביותר בלי לעצור ולחשוב שמי שמשלם את הפער במחירים הם עובדי הניקיון, הוא שותף פעיל לעושק של העובדים האלו. החוק נולד כשהעושק של עובדי ניקיון ואבטחה על ידי מתווכי שירותים נעשה נפוץ מדי אפילו בעיני המדינה. במילים אחרות, החוק בא להזכיר למנכ”ל שצריך לעצור, לחשוב ולבדוק.

 התזכורת נולדה בשלב שבו כחברה וכבני אדם, איבדנו את תחושת הערבות ההדדית. אותה תחושה, שהייתה גורמת למנכ”ל לוודא שעובד הניקיון שלו לא מנוצל ואינו קרבן לעושק, גם בלי שוט חוקי.

 העצוב ביותר הוא, שבעיני המנכ”ל אותו עובד ניקיון הוא כמו סחורה שהעסק רכש. מנכ”ל הסטארט-אפ יודע היטב, שאם במוצר שלו יתגלה רכיב פגום, האחריות תחול עליו – גם אם הרכיב נקנה דרך מתווך. במקרה זה, כשהמוצר הוא ניקיון, “הרכיב הפגום” הוא הפרת זכויות העובדים.

‏‏חיה ארז גדולה - עותק

 עו”ד חיה ארז היא עורכת דין ויועצת משפטית לעמותות סביבתיות וחברה בארגון SUPERSONAS לקידום נוכחות נשית בצמתי השפעה והחלטה בישראל ובעולם

עורכת: גלית דיאמנט

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה