הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 68

עוקבים: 10

החל מיוני 2015

בעוד קטלוג “איקאה” הפך את כל האבות החרדים “לעקרי בית” ו”למשמורנים יחדיים” (אבות חד הוריים), הרי שבמגזר החרדי מתחוללת סערה נוכח הדרת הנשים מהמרחב הציבורי ומהעיתונות החרדית בפרט.

20/02/2017

IkeaForMen

עיתונות החרדית שונה במאפייניה משאר העיתונות בארץ. ראשית, מרבית העיתונים החרדיים מזוהים עם זרם מסוים בציבור החרדי, ואינם טוענים לניטרליות או להיעדר משוא פנים. ידיעות עיתונאיות מוצגות בצורה התואמת את המסרים שמנהיגי הזרם רוצים להעביר לציבור הקוראים.

 העיתונות החרדית מעסיקה גם “משגיחים”, שתפקידם לנטר את המידע ולצנזר מתוכו מינוחים או נושאים אשר חורגים מה”קו” שנקבע על ידי הרבנים. כך למשל: לא מופיעים בעיתונות החרדית דיווחים על נושאים הקשורים לתרבות הפופולארית. מקרי פשיעה פליליים כמו מעשי שוד וגניבה מוזכרים כמקרים חריגים בלבד. כמו כן נמנעים מדיווח על אלימות מינית.

 בעיתונות החרדית לא מופיעות תמונות או איורים של נשים. דוגמה קיצונית לכך היא הגרסה המעובדת של תמונת ממשלת ישראל ה-34 ,שבחלק מאמצעי התקשורת החרדיים הוסרו ממנה פני השׂרות, ובאחרים היא לא פורסמה. לעתים אף נמנעים מלהשתמש במילה “אישה”, וכך הוועדה לקידום מעמד האישה נקראה בעיתון “המודיע” בשם “הוועדה לקידום מעמד”. שמן הפרטי של נשים הכותבות בעיתון מופיע בחלק מהעיתונים כאות ראשונה בלבד. הן גברים והן נשים כותבים פעמים רבות בשמות עט, אולם בין הגברים הכותבים בשמם האמיתי מופיע בדרך כלל השם הפרטי במלואו.

מערכות העיתונים מצנזרות פרסומות בלתי צנועות ועובדות רק עם פרסומאים שמכירים את ההוראות של הוועדות הרוחניות.

חרדים

 מטרתם המוצהרת של העיתונים החרדיים היא להוות אלטרנטיבה חרדית לעיתונות החילונית. כך, למשל, בישר העיתון “המבשר” על מטרתו: “בדורות האחרונים, עם התפתחות עולם הדפוס ואחריו עולם התקשורת הכללי, מצאו רבותינו גדולי התורה והחסידות לחובה לקיים מקרא שכתוב: “ויגזל את החנית מיד המצרי” ולייסד כלי תקשורת המתנהלים על פי רוח התורה ומצוותיה, למען אשר לא יגיעו הרוחות העזות הנושבות ברחוב אל תוך ביתו של הירא והשלם. מול כלי התקשורת המפותחים והמשוכללים הנמצאים בצד השני, מול גל המידע והאינפורמציה הבלתי מבוקרת הזורם באשדות אדירים מכל עבר, שומה עלינו לדאוג לקיומם של כלי תקשורת הנאמנים לה’ ולתורתו, שיספקו את הצורך במידע חדשותי וקהילתי לציבור הנזקק לכך, באופן ראוי, רהוט, נקי ומכובד…”

 נושא הדרת הנשים הינו נושא טעון ושנוי במחלוקת גם בתוך החברה החרדית עצמה והדעות חלוקות לכאן ולכאן. למעשה אין איסור הילכתי האוסר על אישה להיראות בציבור ואין איסור לשים תמונות של נשים צנועות על גבי העיתון ולמעשה עד לפני כמה עשורים מצאנו בעיתונות חרדית תמונות של נשים- (גוועלד!).

 בשנים האחרונות ועם “ירידת הדורות”, המתירנות והליברליזם, הוחלט ע”י ההנהגה החרדית להקשיח את הכללים וכך נאסרו הצגת תמונות של נשים בעיתונות החרדית ובעיתונים מסוימים אף הגדילו לעשות ונאסר להזכיר שמות של נשים.

 הסיבות להתנהלות זאת נעוצה בניסיון לשמור על גדרי הצניעות בתוך החברה החרדית כאשר לדידים של אנשים מסוימים בהנהגה החרדית, חשיפתן של נשים אינה צנועה ועלולה להכשיל גברים.

 הדעות בציבור החרדי נחלקות לכאן ולכאן יש שסוברים כי הסתרת האישה הינו שמירה על כבודה כפי שמצינו במקורות “כל כבודה בת מלך פנימה”. גישה זו מאומצת גם ע”י נשים אשר מסכימות עם גישה זו ונוהגות לכסות עצמן הרבה מעבר לנדרש כך ולשם משל נשים מסוימות החלו לכסות עצמן בשאלים ובחיג’בים וכל זאת כדי להצניע לכת ולמנוע מכשלה מגברים.

 מנגד יש הסוברים כי נעשה לנשים עוול איום ונורא שעה שמעלימים אותן, משתיקים את קולן מעלימים את שמן ודמותן כאילו הן אינן קיימות. אם הדברים היו מסתכמים בהעדר נראות עיתונאית גרידא ניחא אלא שהשתקת הקולות ומחיקתן של נשים באה גם לידי ביטוי בתחומים נוספים כך אנו מוצאים כי במפלגות חרדיות אין חברות כנסת. זכיותיהן של נשים חרדיות נרמסות חדשות לבקרים ואין פוצה פה ומצפצף.  הדברים הינם אבסורדים ומקבלים משנה תוקף אל מול העובדה הפשוטה שנשים פעמים רבות אמונות על פרנסת הבית באופן בלעדי  ובשל האיסורים שאין מקורם בהלכה נגרע חלקן. יתרה מכך, נשים רבות לא מסכימות עם הקביעה כי שמירת העיניים של המין הגברי הינו באחריות האישה.  ואין סיבה כי להשליך את האחריות על הנשים שכן כל אדם אדון לעצמו ואחראי על מעשיו.

הטלת האחריות על המגדר הנשי תוך התנערות מאחריות חוטאת למטרה ולהלכה.

סבורני כי כל אישה צריכה לעשות את שיקוליה הפרטיים וחשיפת תמונתה אינו עסק ציבורי אלא עניין פרטי בינה לבין בוראה.

בהתחשב בעובדה שבעבר כן פרסמו תמונות של נשים בעיתונות חרדית ובהתחשב בעובדה כי לאורך ההיסטריה עמדו נשים בראש והנהיגו הרי שאין ספק כי אין מדובר באיסור הילכתי ומשכך יש לאפשר לכל אדם  לבחור אילו חומרות להנהיג בביתו.

 עו”ד פנינה יחזקאל כחלון היא מגשרת ומתמחה בדיני משפחה, וחברה בארגון SUPERSONAS לקידום נוכחות נשית מאוזנת.

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה