הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 70

עוקבים: 11

החל מיוני 2015

במקום לטפל בפצצה המתקתקת במפרץ חיפה, דואגת ממשלת ישראל לחוק הסדרה ל40 משפחות עמונה. מה עם חוק ההסדרה לתושבי העיר השלישית בגודלה בישראל?

26/12/2016

אתמול שוב בערה העיר חיפה ועשן שחור נישא לכל עבר. החשש הנורא מכל התרחש: מיכל דלק מלא בבנזין עלה באש במפעל בתי זיקוק לנפט (בז”ן). אני, שלא אוהבת את המשפט “אמרתי לך” אומרת היום בקול ברור לשרי הממשלה שבוחרים להפקיר את מאות אלפי התושבים המתגוררים בעוטף בתי הזיקוק – “אמרתי לכם”. לתושבי עוטף עזה יש טילים מהחמאס. לנו יש את האש והזיהום מבז”ן והמפעלים הנוספים בסביבה.

כבר שנים שאני נמצאת בעיצומו של מאבק יחד עם ארגוני סביבה המבקשים לעצור את הרחבת התעשייה הפטרוכימית. אבל לממשלת ישראל אין כוונה לצמצם את הסכנות העצומות הנשקפות ממפעלי בז”ן, תש”ן, חיפה כימיקלים. נהפוך הוא: בשנים האחרונות מקדמת הממשלה ביתר שאת תכניות מתאר ארציות שמטרתן להקים כאן מתקני זיקוק ומיכלי אחסון נוספים. אפילו חוות גז נוספת רוצים להקים לנו כאן, מתחת לאף של כולנו. אם לא די בכך, במפרץ חיפה מתכוונים להרחיב את השטחים שנועדו לאחסון חומרים מסוכנים לטובת קליטת תוצרי הלוואי של משק הגז.

בתחילת המאבק היינו צריכים לשכנע שיש בעיית זיהום אוויר בחיפה ושיש תחלואה עודפת בגינה. בשנה האחרונה הצלחנו להעלות לתודעה הציבורית את המאבק שלנו ואת ההבנה שיותר לא יוכלו משרדי הממשלה לתת חיבוק חם ואוהב למפעלים המזהמים ולהפנות גב לתושבי החברה.

אבל בעוד אנחנו הציבור מבינים, ממשלת ישראל מתנהגת כמו בת יענה. היא מתעלמת מהעובדה שבמפרץ חיפה סובלים מתחלואה עודפת המקושרת עם זיהום אוויר. היא עוצמת עיניים למול  ההימצאות שלנו תחת סכנה של מתקפת טילים שיכולה בקלות להבעיר את האזור, תרתי משמע. במקום זה, היא עסוקה בארבעים משפחות בעמונה ובשבילם מקדמת חוק הסדרה להתנחלויות.

נשאלת השאלה – מה עם חוק הסדרה בשבילנו, תושבי חיפה?

שרית גדול

אנחנו החיים באי וודאות יומיומית. אנחנו שואלים את עצמנו מי החבר הבא שיחטוף את המחלה הארורה, מתי יהיה אירוע שריפה נוסף, והאם אלפי טון של חומרים מסוכנים מסוגים שונים משונע בבטיחות? אנחנו חושבים על החיים עצמם, ועל האסון הבא שהוא בלתי נמנע.

הגיע הזמן שהשר להגנת הסביבה זאב אלקין ינקוט בצעדים דרסטיים. לא עוד שימועים למפעלים שאורכים חודשים רבים, אלא צווי סגירה כאן ועכשיו. לא עוד ניטור סלקטיבי של חומרים מזהמים הנפלטים לאוויר אלא טיפול שורש למאות חומרים מסוכנים, בקרה מתמדת וצמצום הייצור בבז”ן.  הגיע הזמן לפעילות אמיתית לטובת המשק הישראלי בלבד ולא לטובת ייצוא לחו”ל. חשוב מכל – הגיע העת לסגור את מיכל האמוניה ולהקים מפעל קטן שיספיק למשק הישראלי במקום מרוחק מאדם. את כל זה ניתן לעשות היום, ולשים סוף לפצצה המתקתקת של העיר השלישית בגודלה בישראל.

כלל “עניי עירך קודמים” מדבר על הצורך להקדים ולסייע לעניים קרובים לפני שמסייעים לעניים רחוקים. חיפה מונה 270,814 תושבים ונמצאת בתוך גבולות ישראל. התנחלות עמונה מונה 40 משפחות בהיאחזות בלתי חוקית. מה עוד צריך לקרות כדי שממשלת ישראל תתחיל להתייחס לעניים האמיתיים?

עו”ד שרית גולן שטיינברג היא חברת מועצת העיר חיפה וממלאת מקום יו”ר ועדת איכות הסביבה, מומחית לדין פלילי, מנהלת הקליניקות המשפטיות של מרכז אקדמי כרמל וחברה בארגון .SUPERSONAS

עורכת: גלית דיאמנט

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה