הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מיוני 2015

אם הייתי פוצה אז פה, על בסיס תחושת הבטן, מן הסתם הייתה הכחשה. אם זה היה מגיע לתלונה – זה היה מסתיים בכותרת “תלונת שווא”. אבל עדיין, עד היום מרגישה שהייתי צריכה להגן על הילדה ההיא.

15/09/2016

המון שנים חלפו מאז אותו בוקר, כשאספתי את הבת שלי אחרי לילה אצל חברה והרגשתי שמשהו לא ממש בסדר. אני יכולה לשחזר את הרגע כאילו זה קרה אתמול– החשש הזה שחלילה מישהו פגע בבת הקטנה שלי. אחרי כמה ימים פגשנו את אב המשפחה ליד בית הספר. הוא התקרב אלינו בחיוך גדול – ואני הרגשתי את הילדה שלי נרתעת. הרחקתי אותה ממנו ושיגרתי לעברו מבט מקפיא.

הבת שלי לא חזרה לישון באותו בית והקפדתי היטב שהיא תבקר את החברה רק כשהאם, שעליה סמכתי לחלוטין, נמצאת בבית. לימים הסתבר בוודאות שהאבא פגע בביתו שלו. ברגע שגילתה על דבר הפגיעה, עזבה האמא את הבית עם הילדות.

אם הייתי פוצה אז פה, על בסיס תחושת הבטן, מן הסתם הייתה הכחשה. אם זה היה מגיע לתלונה – זה היה מסתיים בכותרת “תלונת שווא”. אבל איפהשהו, קשה לי לעתים גם היום עם התחושה שהייתי צריכה להגן גם על הילדה ההיא ולא רק על בתי.

שנים אחר כך, פגשתי אמא לשתי ילדות קטנות, שהצליחה בדרך לא דרך להבריח את הילדות מארצות הברית לישראל. זה קרה אחרי שלא הצליחה להוכיח שהאב, שממנו נפרדה, מתעלל מינית בילדות ולא הצליחה למנוע ממנו להתראות איתן לבד. לא היה לה ספק. היא הכירה את הילדות וראתה את השינוי שחל בהן לאחר כל ביקור אצל האב. בשלב הזה אפשר היה להאשים אותה בחטיפת הילדות. עבירה חמורה יותר מסתם אשמה של הגשת תלונת שווא. אבל, אני מקווה שאם הייתי בנעליה, היה לי האומץ והתושייה לנהוג בדיוק כמוה.

לימים פגשתי נשים שנאנסו כילדות. איש לא ידע. איש לא הועמד לדין. אם הייתה מוגשת תלונה היא הייתה אמיתית לגמרי. אבל שום תלונה לא הוגשה. מי שהיה בסביבה לא הבחין, לא זיהה, לא שיער או אולי חשש שאם יגיש תלונה היא תוגדר כתלונת שווא.

כל אלו, הם, כמובן, רק דוגמאות לא מייצגות מסיפורים שנגעתי בהם בחיי שלי. לא כעורכת דין. כאדם.

האם ייתכן, שלפעמים דווקא מגע יומיומי בסיפורים של לקוחות מקהה את הזוועה, מקשה על המתלונן להוכיח אלימות שנעשתה בחדרי חדרים, וגורם לתלונה להיכנס לסטטיסטיקה של “תלונות שווא”? עצם המחשבה שהיתה אלימות שלא הוכחה והמשמורת על הילדים עוברת או נותרת אצל המתעלל, מעבירה בי צמרמורת.

כמובן, שישנם גם מקרים שתלונה מוגשת כפעולת נקמה. תלונת שווא אמיתית.

מי מאיתנו יכול לומר בביטחון שהוא יודע להבחין בין תלונת שווא לתלונה אמיתית, שלא הצליחו להוכיח את נכונותה, כי הסטירה והאגרוף הונחתו בחדר השינה, שבו נכחו רק המכה והמוכה? האם יש למישהו ברומטר שמצביע בוודאות על אמיתות תלונה על פגיעה מינית בילדה, כשכל מה שיש זה ראיות נסיבתיות, או כשאפילו אלו קלושות?

בדרך כלל, עדיף לשחרר 10 עבריינים ולא להושיב בכלא אדם חף מפשע. אבל לאלימות במשפחה יש מבחינתי סקלה אחרת. אני מעדיפה שירחיקו מביתו הורה שאולי היכה ואולי התעלל בילדה או בילד עד שיתברר שמדובר בתלונת שווא. ייתכן שהוא או היא חפים מפשע וסבלו פגיעה אנושה. אף על פי כן, ייתכן שאם לא יורחק, נקרא על עוד רצח בתוך המשפחה.

כשחוטבים עצים ניתזים שבבים וכך קורה שכמה אנשים סובלים על לא עוול בכפם. זה כמובן רע. אבל זה הרע במיעוטו.

‏‏חיה ארז גדולה - עותק

* עו”ד חיה ארז היא עו”ד ויועצת משפטית לעמותות סביבתיות וחברה בארגון SUPERSONAS לקידום נוכחות נשית בצמתי השפעה והחלטה בישראל ובעולם

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה