הבלוג של איריס בוקר

SUPERSONAS

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מינואר 2012

רגע אחרי עיכול הבשורה על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, התפטרות קמרון וההיסטריה בשווקים, שרית שגב עושה סדר ומסבירה מדוע אין מקום לדאגה.

25/06/2016

האיחוד האירופי שהוקם בשנת 1951 כדי לספק “שקט למטרת שיקום” למדינות אירופה שלאחר מלחמת העולם השנייה – הפך בהדרגה לישות מדינית עם מוסדות שלטון ומטבע אחיד. מומחים ופרשנים שצפו לו גדולות שכחו שכל מדינה עם הצטרפותה מוותרת על מידה מסממני הלאום שלה והופכת תלויה בהחלטות ראשי מדינות נוספות שבנסיבות אחרות לא היתה מסתמכת עליהן. חוסר שביעות רצון האירופאים מהגוש המשותף ניכר כבר עם התחזקות מפלגות ימין נוכח ההקלות על אוכלוסיית המהגרים אותן ביקש האיחוד האירופי להחיל.

הלאומיות המתחזקת של בריטניה קיבלה ביטוי בימים אלו עם החלטתה להתנתק מהאיחוד האירופי. החלטה זו הביאה לנפילות בבורסות, קריסת הליש”ט ופגיעה בפנסיות ובציבור החוסכים –  ביטויים להיסטריה עולמית הנובעת מחוסר וודאות זמנית ונקודתית. היעדר דיוק הניבוי והכאוס שנוצר סביב הקושי באיסוף המידע הניבו חוסר ביטחון וקושי לקיים חשיבה מאוזנת ושקולה. עיון בספרי ההיסטוריה מלמד כי מדובר בלא יותר מברבור שחור ( = אירוע חריג שלכאורה לא ניתן היה לצפות אותו, ש.ש).

 הכלכלה העולמית רצופה ב”ברבורים שחורים”. ב- 8 באוגוסט 2011 הורידה סוכנות הדירוג האמריקאית S&P את דירוג האשראי של ארה”ב מ AAA ל AA+ בשל חשש כי תהפוך לחדלת פירעון. באותו יום צנח המדד העולמי ברמה של 16.77% ובישראל ב 17.11%. אף על פי כן, תוך שנתיים חלה התאוששות בשתי הבורסות שהגיעו לשיא לאחר כשנתיים ולאחריה המשך עליות שערים רציפות. נתונים אלה מבטאים את החזרה לאיזון של המדדים לאורך ציר הזמן.

 שרית 1

גם ב 19 באוקטובר 1987, המכונה “יום שני השחור” –  קרסו המדדים בבורסת ארה”ב  ב 28.51%. בניתוח האירועים נטען כי שרשרת פקודות מכירה צמודות הביאה לירידה חדה במדדים ויצרה אפקט דומינו. עוד נטען כי ניתן היה לזהות סימני האטה בצמיחה הכלכלית, איום של העלאת מיסים והתערבות בעלי עניין במסחר בשווקים – פקטורים הקיימים גם בימינו. אף על פי כן, מדדי יום שני השחור התאזנו וחזרו לרמתם תוך כשנתיים ואף המשיכו במגמת עלייה. מכאן ניתן לנבא כי גם כאן תצליח בריטניה לחזור לאיתנות כלכלית תוך זמן קצר.

שרית 2

החיזוק החיובי האיתן ביותר ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי הוא קולות ימין ממפלגות לאומיות באיטליה, צרפת, אוסטריה ואיטליה המבקשות להתנתק מהאיחוד אף הן. האם מסתמנת עדות לתופעת ה”שמישהו יתחיל ראשון ואז גם אני” שיביא לגל התנתקויות, סיום עידן הגוש האירופי וחזרת המדינות לעצמאות ולאומיות מלאה? אם כך, מדוע התפטר דיוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, חרף התמיכה מצד מדינות שכנות?

הסיבה נעוצה בתחושת הבגידה מבית. קמרון נבחר בבחירות לרשות ממשלת בריטניה במאי 2015 ברוב של 36.9% מקולות הבוחרים  - מרביתן ממחוז אנגליה ואחוז מזערי מסקוטלנד. אולם, במשאל העם ההתנהלות היתה הפוכה: סקוטלנד תמכה בהישארות באיחוד ואילו אנגליה שהביאה את קמרון לניצחון בבחירות אשתקד, דרשה להתנתק ממנה. היתה זו הבעת אי אמון גורפת בהחלטה הרת גורל אותה קיבל קמרון ב2015 בניגוד מוחלט לתחושות בוחריו. במשאל העם הגורלי האחרון, השבט הבריטי אמר את דברו ובכך סתם את הגולל על הקריירה הפוליטית של קמרון כראש ממשלה.

 מדובר בלא פחות מאירוע מכונן שראוי להיכנס לספרי האזרחות בו משאל מחזיר לעם את הכוח להחליט בנושאים חשובים שעל סדר היום הציבורי מבלי להיות נתון לשיקולים זרים. זהו ניצחון של האזרח הקטן על המערכת הפוליטית הגדולה. לאור זאת, ונוכח דוגמאות עבר של התמודדות שוק ההון עם מצבים כאוטיים אחרים – מסתמן כי גם כאן בריטניה תתאושש ותצא מהאירועים מחוזקת.

שרית שגב היא יועצת ומרצה לכלכלה התנהגותית תאגידית וחברה בארגון SUPERSONAS  הפועל ליצירת נוכחות נשית שוויונית ומאוזנת בצמתי השפעה והחלטה בישראל

 שרית שגב

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

Thumbnail

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים