הבלוג של סופרסונס

SUPERSONAS

מיזם סופרסונה פועל למנף נשים מובילות לעמדות השפעה ויצוג מאוזן ושיוויוני בכל שדרות העשייה הישראלית

עדכונים:

פוסטים: 70

עוקבים: 11

החל מיוני 2015

חוסר היכולת של נתן חץ להתייחס למקצועיותה של סלינג’ר הוא ביטוי אחד מני רבים לצמצום נשים במרחב הציבורי לממד השטוח והבודד של מראן החיצוני. תגובת השר כחלון מנגד מסמנת התייחסות חדשה, מבורכת ונדרשת לסוגיה כואבת.

15/06/2016

אמירתו המקוממת של נתן חץ, יזם הנדל”ן ובעל השליטה בחברת “אלוני חץ” אתמול לדורית סלינגר – הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר – עוררה מגוון תגובות סוערות, ובצדק.  מדובר בניסיון של אדם רב השפעה מקצועית להעביר ביקורת בלתי מקצועית בעליל על אישה שמתוקף תפקידה מפקחת עליו. אפשר לומר שזהו עוד מקרה של גבר עם קושי בקבלת יחסי מרות מול אישה שהוצבה בעמדת השפעה גבוהה משלו – אבל לא רק.

newspaper

ראוי שנעצור רגע להתבונן על המקרה, להבין את המנגנון שמאפשר לשיח כזה להתקיים, ולפעול כדי שלהבא יהיה מי שינצור את לשונו בזמן,  במקום להתנצל בדיעבד ולהסביר ש”דבריו הוצאו מהקשרם”.

במבט מהצד נראה כי חץ ביקש להתמקד במהלך הדיון בקשיים ובהשלכות שהרגולציה מחילה עליו. אולם במקום זאת, הרשה לעצמו חץ להתנתק מההקשר המקצועי שלשמו התכנס המפגש – חיזוק המשק הישראלי – ולהפנות את דברי הביקורת שלו כלפי סלינג’ר בהתייחס למראה החיצוני. “כל יום מתפרסמות תמונות של סלינגר. היא יפה, אבל היא לא בר רפאלי”, אמר חץ.

בתרבות פטריארכלית, הנטייה להתייחס לאדם קודם כל דרך יופיו ולא דרך יכולותיו או כישוריו המקצועיים היא פעולה ששמורה למקרים בהם מושא הביקורת היא אישה. לו היה נמצא בכיסא הממונה גבר, לא היה עולה בדעתו של חץ להעיר הערה כזו. סביר שהיה מוצא דרך אחרת לבטא את התערבות היתר של המפקח מבלי להשוות אותו לדוגמן צמרת. אין זה מקרי שהדברים התנהלו אחרת כשמושא הביקורת היא אישה.

מיכל רום_800x533

חוסר היכולת של חץ להתייחס לפן המקצועי גרידא מבטא דרך אחת מני רבות בה נשים חזקות במרחב הציבורי מצומצמות לממד השטוח והבודד של מראן החיצוני.  התנהגותו אינה מקרית, שכן התרבות שלנו מלמדת אותנו להתייחס כך לנשים – מוכשרות ומקצועיות ככל שיהיו – כדוגמת סלינג’ר. 

חץ לא הצליח להעביר ביקורת מקצועית על עודף הרגולציה לטעמו הקיים בישראל מבלי לזהם את הביקורת שלו במיזוגניה מיותרת.  בכך הוא פוגע לא רק במושא הביקורת שלו ובציבור הנשים אלא גם בעצמו ובמקצועיות המיוחסת לו. אין כל נחמה בהתנצלותו והצהרתו כי “דבריו הוצאו מהקשרם”, שהרי ההקשר שעשה אינו ראוי שיתקיים עוד, בוודאי לא בשנת 2016 בו נשים נמצאות בזירה הציבורית ובעמדות השפעה. התנצלותו של חץ מעלה אפשרות שמא אינו באמת מבין את הבעיה.

בתוך סערה מצערת זו, ראוי לציין לשבח את תגובתו של השר משה כחלון שנכח בישיבה והגיב באופן מיידי : “אני מבקש לא לתקוף רגולטורים באופן אישי”, אמר והוסיף: “אם היא הייתה גבר לא היית מדבר ככה”. השר כחלון הבין ברגע האמת את המשמעות ההתבטאות על כל חוסר תקינותה, השתמש בעמדת הכוח שלו ככמנוף לתיקון העוולה והרגיש מספיק נוח לעצור את חץ מלרדת לפסים שאינם רלוונטיים לדיון.  בתגובתו הנוקבת  הצליח כחלון אף להעביר ביקורת ראויה על חץ כשאמר כי ההתייחסות במסגרת זו חייבת להישאר מקצועית נטו ונטולת התייחסות מגדרית.  אין הדבר מובן מאליו: הדבר מסמן התייחסות חדשה ונדרשת לסוגיה כואבת ויש לברך על כך.

.

ד”ר מיכל רום היא מומחית לשילוב פרספקטיבה מגדרית בתהליכי מחקר ויצירה, מרצה באוניברסיטת בר- אילן וחברה בארגון SUPERSONAS ליצירת נוכחות נשית שוויונית ומאוזנת בצמתי השפעה והחלטה בישראל

עוד מהבלוג של SUPERSONAS

תצוגה מקדימה

חמש סיבות מדוע האלופה במיל' אורנה ברביבאי צריכה להיות מפכ"לית המשטרה

1. כי אלברט איינשטיין טען ש"אי שפיות הוא לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". משטרת ישראל בעשור האחרון בכלל ובכהונתו של המפכ"ל היוצא דנינו בפרט, הגיעה לשפל...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

נעמה לא הייתה סמל, היא הייתה אישה אמיתית

  נעמה היא חברה שלי, והיא היתה חברה והשראה עוד הרבה לפני שידעתי איך היא נראית. ככה זה כשיש לך אישיות קורנת  וכשאת לא ממהרת להחצין את עצמך. ככה זה כשאת נעמה. בקבוצות...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

אמא משקיעה: לא אמת מוחלטת.

שבועון לאישה, שלום, נתקלתי היום בפוסט שלכן להלן שדן בסוגייה הרת גורל שעניינו "חמישה סימנים לכך שאת אמא משקיעה": בהתחלה שאלתי את עצמי אם זה אמיתי. אחר כך שאלתי את עצמי אם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה