הבלוג של הדס אילון כרמי

אימ-אמא

מלהיגה על חיי משפחה מהממת אם כי לא שגרתית, שעברה ועוברת תהפוכות מרתקות... מאמינה באמת ובתמים שגידול ילדים (בשונה מ"חינוך") יכול להיות ברובו מלא סיפוק אם רק מנקים רעשים מהדרך. ובקיצור - כל מה שקורה לאשה שהיא גם אמא עם רעיונות... +עוד

מלהיגה על חיי משפחה מהממת אם כי לא שגרתית, שעברה ועוברת תהפוכות מרתקות... מאמינה באמת ובתמים שגידול ילדים (בשונה מ"חינוך") יכול להיות ברובו מלא סיפוק אם רק מנקים רעשים מהדרך. ובקיצור - כל מה שקורה לאשה שהיא גם אמא עם רעיונות אינסוף, עצמאית שהיא גם שכירה, הנאחזת בהתרחשויות חייה כבסם משכר המחזיק את הראש גבוה מעל הקרקע, רוב הזמן. מעל 40, חיה את המשבר ונהנית ממנו :-) , אמא לשתיים, בעלת תואר שני בתיאטרון ומנחת קבוצות לאמהות אחרי לידה, מעצבת תאורה לתיאטרון, סטייליסטית, מנהלת תוכן שיווקי, מפיקה, עורכת, עובדת בהייטק, מלווה רגשית, מאמנת ומגשרת (לא משפטי) בתקשורת מקרבת (NVC) ועוד כמה דברים...

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מדצמבר 2010

קמים בבוקר, מצחצחים שיניים והולכים להתלבש. אופס – בדיוק אז היא נזכרת שהיא חייבת ללבוש היום את השמלה הכתומה המסתובבת, זו שבדיוק שלשום שמנו בכביסה… וחוץ מזה היא לא מוכנה כלום. אתם מתים להלביש לה משהו ולצאת לעבודה. הקטנה כבר לבושה אבל איך שאחותה אמרה את המילה “שמלה” היא התחילה להוריד את בגדיה. כולל החיתול. “גם אני רוצה שמלה”. מכירים את הקטע?

17/11/2010

סצינת בוקר מוכרת:

הקטנה עומדת ליד ארון הבגדים ומצהירה בעצבים: “אמא, אין לי מה ללבוש!”

מי שמביט במשפט שלמעלה, וודאי חושב שמדובר במתבגרת בת טיפש-עשרה מצויה. אז זהו שלא.

גיל ההתבגרות המוקדם עבר מקום בסקאלה של שלבי ההתפתחות והוא נמצא כרגע איפשהו בין גיל 3 לגיל 6.

הוא מגיע עוד לפני כתה א’.

לפני החזיה.

לפני שהם לומדים מה ההבדל בין בנים לבנות (אוקיי, זה לא.)

מה קורה להם בבוקר? ולמה ההתלבשות לוקחת כל כך הרבה זמן?

אני אישית ניסיתי להימנע מלהעביר הלאה לדור הבא את אופציית בחירת הבגדים כמה שיותר.

עד עכשיו. גיל 4 וחצי. ועכשיו זה מכה בי, שלא לומר מדבק. עכשיו כמובן גם אחותה הקטנה מנסה לשכנע אותי שהחולצה האדומה עם הפרפרים הורודים יותר מתאימה עם המכנסיים  הורודים מאשר עם האדומים… ולכי תתווכחי.

אז מה אנחנו עושים בבוקר? איך נמנעים מכל הויכוחים המיותרים? איך נשארים נאמנים לעצמנו ולדרך החינוך בה האמנו לפני שהגדולה נכנסה לנו בין הגלגלים של חינוך הקטנה?

אני מציעה כמה עקרונות מנחים, שכל אחד מאיתנו יכול לקחת אותם למקום המתאים לו ולביתו.

  1. הצעה כללית,טובה תמיד – חישבו איפה הכי חשוב לכם להתעקש ושם תתעקשו. הניחו וותרו על שאר הדברים, שנראים לכם פחות חשובים. כך תוכלו למצוא את עצמכם מנהלים פחות וויכוחים ואת הקטנטנים מקשיבים לכם יותר בקלות, כי נתתם להם להחליט במקום אחר.
  2. ספציפית לגבי הבוקר – אני מציעה להכין מראש את החליפה האמורה להילבש. בערב לפני השינה, להציץ בארון ולבחור את החליפה למחר. נשמע קל? זה יכול ללכת חלק ויכול גם לא. בהמשך – מספר דרכים לבחירת הבגד.
  3. בחירת הבגד – דרכים לשיפור האירוע :

-          הכינו מבעוד מועד 3 חליפות ותנו לילד לבחור אחת

-          הציעו להם לבחור את הצבע שירצו ללבוש מחר ואז גשו לארון. מיצאו בגדים בצבע זה.

-          שחקו משחק מספרים: הם בוחרים מספר ואז סופרים מתחילת הערימה את כל הבגדים: הבגד שיוצא במספר הנבחר – הוא זה שיילבש.

-          הכינו משחק קלפים עם פרטי לבוש (לעתים יש בלוטו או בזיכרון קיימים). הם מוציאים בגד ואותו לובשים.

אגב, כל המשחקים משתלבים עם ההמלצה של ערב לפני כמובן… נראה את ההורה שמפגין כזו יצירתיות וסבלנות על הבוקר.

ולסרבני בגדים כרוניים, כאלו שלא משנה מה תעשו – הם ימחו. כאלו שגם אם הם בחרו צבע סגול, כשמגיעים לארון שלהם – פתאום הם שונאים את כל החולצות הסגולות שלהם ואין להם משהו אחר, או כשמוציאים קלף של מכנסיים קצרים הם מחליטים שהיום (למרות השרב) הם רוצים מכנסיים ארוכים. אז אם לא מתאים לכם לתת להם ללכת עם מכנסיים ארוכים ביום שרב (שזה לכשעצמו יכול להיות שיעור לא רע), נסו לשבת איתם אחר הצהריים, בשקט, ללא איום של צריך-ללכת-לעבודה או לגן ודברו.

בקשו שיספרו להם איך ילדים אחרים מתלבשים בגן: מה הם לובשים, מי מלביש אותם, מתי בוחרים להם בגדים ומי בוחר, שיבינו שבכל בית זה אחרת. אולי הם שמעו מחבר/ה דרך אחת ואותה הם רוצים לחקות. אולי זה לא קשור לגן וקשור למשהו אחר – אני בטוחה שמשהו מזה יעלה בשיחה.

הסבירו להם מה היה לפני כשנה, כשהם היו קטנים יותר והדגישו את ההבדל בינם לבין אחיהם/אחותם הקטנה. מי יכול כבר להתלבש לבד, מי עדיין לא, למה רצוי שבחירת הבגד לא תתבצע בבוקר ליד האח/ות הקטנ/ה – ואפילו הציעו לגדול/ה שבערב יבחר בגדים גם לאחיו/אחותו.

באותה נשימה, וכמובן רק אם יש צורך בכך – כלומר אם האח הקטן מוחה על החלטותיכם או בכלל מראה עניין ומתערב בויכוח, ספרו לו שאתם או אחיו בוחרים לו את הבגדים, שכשאחיו היה קטן – אתם בחרתם לו את הבגדים, שלא היה לו אח גדול שיעזור לו וכו וכו’ – או כל רעיון יצירתי אחר שתבחרו.

לקראת זמן השינה הציעו את הדרך החדשה בה ירצה הגדול לבחור את בגדיו. הוא יכול להפתיע אתכם ולהציע דרך משלו.

אם מתעורר ויכוח נוסף – אני מקציבה לעניין כמה ספירות (אני סופרת עד 10 ואם לא נבחרה חולצה – אני בוחרת).

יכול להיות שבערב הראשון יהיה בכי, תהיה מחאה. אך אם תהיו עקביים ושלווים, תראו שזה לא ממש נושא לדיון ולוויכוח אלא עניין מהותי, תוך כמה ימים זה אפילו יהפוך לכיף.

מותר לילד ללכת למיטה בוכה אם הוא לא עמד בהסכם. הגידו לו שמותר לו לכעוס אבל שפעם הבאה יעמוד בהסכם שלכם וכך לא יצטרך לכעוס.

ואגב, הפעם הבאה היא מחר. אפשר לתת “הזדמנות אחרונה” באותו הערב – אני מאמינה שזה יכול לעבוד. אבל רק באותו הערב, ולא כשזה הופך להרגל. גם הזדמנות אחרונה יכולה להפוך למקום של משא ומתן והרגל של נסיון משיכת הערב. שוב – כמו שאני מדגישה, אין כללים, יש רק עקרונות מנחים וקחו את זה למקום ההתנהגותי המתאים לביתכם, לנסיונכם ולהיכרותכם על ילדיכם.

והכי חשוב – אם התניתם את ההתלבשות – קיימו את ההתנייה. גם אם היא היתה “אם את לא בוחרת בגד עכשיו – את הולכת לגן עם פיג’מה!”. לא יקרה כלום אם תיכנסו לאוטו עם פיג’מה ועם הבגד ביד. האמינו לי – רוב הסיכויים הם שעוד באוטו, או מקסימום לפני הכניסה לגן – הם ירצו להתלבש.

וגם אם לא – יהיה להם יום משעשע עם פיג’מה בגן. והיום הזה כבר יעשה את העבודה לבד..

עוד מהבלוג של הדס אילון כרמי

תצוגה מקדימה

אמא-פלצת

בהחלטה טפשית של רגע, שאינני יודעת עדיין מה יהיו השלכותיה (הן האישיות נפשיות והן הסביבתיות), החלטתי לשים את הרפש על השולחן. אני לא אמא מושלמת והחיים שלי לא דבש. זה נכון גנרית, ונקודתית, וחי לצידן של אמיתות  נוספות כגון אני...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

Fingerless

שני חלקים. נקרא להם, כמו שהרופאים קראו להם אז. אצבע 2 ואצבע 3. היא לא ידעה שיש בכוחם  להפוך כלי שלם לכלי שבור. כמו סוכריה על מקל בלי הסוכריה. כמו חיית מחמד בלי המחמד. וקצת כמו מסיבת יומולדת. אבל בלי היומולדת. עם כל תשומת הלב...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

קהילה וירטואלית שהפכה לקהילה אמיתית...

את הפוסט המקורי (זהה לחלוטין, מלבד הקדמה זו) ניתן לקרוא כאן לכאורה, כל התנאים המתבקשים להפיכתה של אבן יהודה למושבת אנשים זרים זה...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה