הבלוג של הולי שוורץ

palhol3

עורכת דין (סגן אלוף במילואים), בעלת נסיון של מעל ל-20 שנה בתחום הדין הצבאי-פלילי. בעלת משרד בוטיק העוסק בייצוג חיילים מול המערכת הצבאית. כמו כן, אני מעבירה הרצאות בנושא הטרדות מיניות ומעמד האישה בחברה בת זמננו.

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מספטמבר 2018

איזה במאי הזוי כתב את תסריט חייה של רונה רמון ז”ל? ואיך זה קשור להטרדות מיניות ולעשייה ציבורית

18/12/2018

מאתמול אני צופה בהשתאות בכל הכתבות והאייטמים שמשודרים לזיכרה של רונה רמון ז”ל, ומעלים על נס את עשייתה יוצאת הדופן.

לפי מה שפורסם, רונה ז”ל החלה את דרכה כמורה לחינוך גופני, ולמעשה משך שנים היתה אדם פרטי ואנונימי. אישה כמוני וכמוך, שניהלה שיגרת חיים, יש שיאמרו “שיגרה ברוכה”, יש שיאמרו “שיגרה אפורה”. הכל בעיני המתבונן. מכל מקום, נדמה שהכל התנהל על מי-מנוחות,  עד שמישהו שם למעלה החליט שרונה ז”ל צריכה לפרוץ קדימה. מצער שבמקום לאפשר לה לפרוץ לתודעה ממקום חיובי של הכרה ביכולותיה ובכישוריה, אותו מישהו רקם עלילה מרושעת, זדונית ממש. עלילה, שלו היתה פרי עטו של במאי סרטים, הייתי מנחשת שזה במאי אמריקאי, שאוהב להגזים ולהקצין, כדי לגרום לי להתרגש ולהזיל דימעה. אלא שלרוע המזל, אין פה במאי, ואין סרט קולנוע, אלא רק תסריט הזוי שנכתב לחייה של רונה ז”ל. תסריט סיפור חייה הטראגי של אישה, שאסונות פוקדים אותה בזה אחר זה (“עוד זה מדבר וזה בא”), והאסונות הם אלו שמובילים אותה אל קידמת הבמה.

הקשבתי לקיטעי נאומים שנשאה רונה ז”ל, ושמעתי אותה מדברת על הצוואה שהשאירו לה בעלה ובנה המנוחים. צוואה שכללה הגשמת חלומות על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את יעודו בעצמו. הקשבתי לנאומים וחשבתי לעצמי שהצוואה הזו משותפת לנשים נוספות, שפרצו קדימה אל הזירה הציבורית לאחר שחוו אובדן, נשים חזקות שגם אם אני לא בהכרח מסכימה עם כלל דעותיהן, אי אפשר שלא להתפעל מתעצומות הנפש שלהן. כוחות פנימיים אדירים שנדרשים כדי לקום מהכאב, להסיר את בגדי האבלות, למחות את הדמעות על מלח הארץ שאבד ואיננו עוד, ולצאת לדרך חדשה, להוביל מהלכים בעלי משמעות חברתית, ולהשמיע קול ברור וצלול.

marina

בתמונה: הגברת מרינה פובולוצקי, מובילת מאבק מטפלי המגע, ואנוכי בוועדה לקידום מעמד האישה. 

 

 

וכשישבתי מול מסך הטלוויזיה אתמול בערב, וחשבתי על אותן נשים, הבנתי שבעצם בכל אחת מאיתנו יש כוחות עצומים, שמאפשרים לנו להיות בו-זמנית נשות קריירה, אמהות, בנות זוג, חברות ועוד ועוד תארים, והכוחות הללו הם שמאפשרים גם את הפריצה קדימה אל העשייה הציבורית-חברתית. עוד הבנתי שהכוחות האלה, שמצויים גם בי, הם אלה שדוחפים אותי מזה כשנה וחצי לייצג בהתנדבות קבוצה של מטפלים שמוטרדים מינית. להצטרף אליהם לראיונות בתקשורת, לתת מענה לשאלותיהם, להגיע איתם לדיון בכנסת, ולבסוף גם לכתוב הצעה לתיקון החקיקה ולקדמה. הכוחות הללו, שלמזלי הטוב לא באו ממשבר או שבר, אלא מתוך מנוע פנימי חזק, הם שמובילים אותי גם כיום לעבר עשייה חברתית בהיבטים אחרים, שעוד לא ניתן להרבות עליה מילים.

רונה ז”ל עשתה הרבה למען החברה הישראלית. אותי אישית היא לימדה שיעור חשוב. אל תחכי לתסריטאי ההזוי, תכתבי את את התסריט, ותדאגי שהוא יהיה ורוד, אופטימי ומלא עשייה חיובית.

 

עוד מהבלוג של הולי שוורץ

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...