זרוב ותם: איטס קומפליקייטד

הם נשואים, אבל בפייסבוק שלהם כתוב ש"זה מסובך". יש שם גם תמונות רומנטיות סביב העולם, הצעות שלו לעשות לה ילד ודיונים על ציצים וסכיני גילוח. האהבה הדיגיטלית של אליזרין ויסברג ותם אשחר

מיכל גרוסברג

02/08/2012


אליזרין "זרוב" ויסברג (25) ותם אשחר (36) הם זוג שלא משנה לאן מסתכלים באינטרנט, אי אפשר להתעלם מהנוכחות הזוגית שלהם. הבלוג שלה (זרוב.קום), עבר כברת דרך בעשור האחרון - עד שסידר לה מילגה מתוקשרת בניו יורק לאחרונה, אבל חלקים גדולים ממנו קשורים לזוגיות. מבלוג אישי הבלוג הפך להיות זוגי, תיעד את התרוצצות הזוג על פני הגלובוס, הוליד השתתפות בעונה הראשונה של "מחוברות", וסטטוס זוגי בפייסבוק שמפתיע במיוחד: “זה מסובך”, למרות שבכלל נפגשו תחת החופה האלטרנטיבית שלהם לפני כשנה. כן, הם מודים בסטטוסים בפייסבוק, נישואים זה סיפור בהחלט מורכב. מצד שני איזו מערכת יחסים אינה מורכבת?

כשאליזרין ותם הכירו, לזירת ההכרויות ברשתות חברתיות כלל לא היתה עוד משמעות. לפני 7 שנים זיהתה אליזרין את בחיר לבה במסיבה אליה יצאה ומשם הכל התגלגל. כשפייסבוק נכנס לחיים שלהם, הם כבר היו עמוק בתוך הזוגיות שלמראית עין העוקבים אחריהם באינטרנט, נראית כמו האהבה שהייתם מייחלים לעצמכם ולסובבים אתכם. לתם עשוי להיות הסבר למה הדברים נראים כך: “בהרבה תחומים אנחנו מרגישים ברשת מאד 'בבית'. זו חשיפה של שנים ששיאה היה בתכנית 'מחוברות' ששודרה בפריים טיים", הוא אומר, “המקום הכי משותף שלנו הוא בדף הפייסבוק של זרוב.קום ובאתר. בדף יש הרבה מאד תמונות שהצילמנו ברחבי העולם ובאתר הרבה מאד טקסטים שאליזרין כותבת.  מעבר לזה, אנחנו מציינים הרבה פעמים אחד את השניה בסטטוסים או כותבים אחד לשניה על הקיר"

מה מניע אתכם לפרסם אחד על השניה דברים בפייסבוק ובבלוג?

אליזרין: "הרצון להפגין את האהבה שלנו בפומבי. שזה דבר חיובי מאוד להפגין בפומבי, אם שואלים אותי. אני מרגישה בנוח מאוד – מערכת היחסים עם תומאסו היא חלק משמעותי מהחיים שלי. מן הראוי שהפעילות שלי ברשת תשקף את החלק הזה של החיים שלי, את הזוגיות”.

"מערכות יחסים ברשת הן עוד סוג של מערכת יחסים. הן לא 'לא אמיתיות'”, מסכם תם.

יש לפעמים תגובות על ה"שמופיות" שאתם מפגינים אחד כלפי השני ברשת?

"יש המון טוקבקים ברשת של אנשים שנמאס להם מאיתנו. שאנחנו דביקים מדי בעיניהם. בתקופת מחוברות היה עדר של טוקבקיסטים שלא הבינו מה גבר משובח כמו תומאסו עושה עם פקאצה כמוני”, אומרת אליזרין, "מצד שני היה עדר שלא הבינו מה אשה איכותית כמוני עושה איתו. אני, אישית, משתדלת לא לקרוא טוקבקים, או לפחות לא להתייחס אליהם”.

"כל מי שהצליח אי פעם בישראל יודע שאי אפשר לעשות את זה מבלי שיהיו קנטרנים ותגובות שליליות", אומר תם, "אנחנו מאד משתדלים להפריד בין הביקורות הלגיטימיות (והיו כאלו) לבין הקנאים. כשיש תגובות מגעילות במיוחד, אנחנו נושמים עמוק... ומקללים".

מה הסיפור עם ה"איטס קומפליקייטד" הזה אצלכם בסטטוס הזוגיות בפייסבוק?

"מערכת היחסים שלנו היא הרבה יותר מורכבת מסתם 'ריליישנשיפ סטטוס' – גם במציאות, וגם ברשת. כל התמונות המשותפות שלנו, התכנים בבלוג שכתבנו ביחד, הדף שאנחנו מנהלים... זה כמעט חזק כמו לשכור ביחד בית ולגדל ביחד כלב", מנסה למצוא אליזרין מטאפורה נכונה לתכנים שהם מוכנים לחשוף.

תם ואליזרין הם היחידים מבין הזוגות בפרוייקט שמוכנים להודות שהם לא שומרים בבטן את העצבים אחד על השני, וברגעי משבר עוד עשויים לברבר על כך בסטטוסים ועוד לקבל לייקים. אליזרין בוחרת דווקא לראות את ה"ניקוז" הזה בצורה חיובית: “בטח שאנחנו פולטים!”, היא עונה בלי בושה, "הדברים הקטנים והמעצבנים שקורים בזוגיות הם דלק והשראה לאינספור סטטוסים מבדחים ומרירים”.

כשאליזרין ותם התחתנו בשנה שעברה, הם החליטו לאסוף את מיטב חבריהם סביב חופה מסוג קצת שונה: הקרובים אליהם אכן החזיקו את החופה מעל ראשם, אך במקום ללכת על זה בדרך המסורתית המוכרת לנו כעם יהודי, הם בחרו ב-7 חברים שיברכו אותם בשבע קללות, החלפת נדרים ושבועת נישואין באמצעות אחיזת חבילת ספגטי משותפת, כאות הלל ל"מפלצת הספגטי הגדולה שבשמיים". "אנחנו חיים את החיים והזוגיות שלנו בדרך שאנחנו בוחרים, ולא שמוסד כזה או אחר מחליט בשבילנו”, אומר תם.

זמן קצר אחרי שנישאו, יצאו תם ואליזרין לטיול ארוך בן מספר חודשים במזרח הרחוק, ומשם הקפידו לתעד כל צעד ושעל בבלוג. "פתחנו אותו לקראת הטיול שלנו מסביב לעולם – על מנת שיהווה מקום לחלוק בו את החוויות המשותפות שלנו", אומרת אליזרין. האתגר הבא: ניו יורק. “באתר ימשיכו להיות פוסטים על החיים בניו יורק. נמשיך להעלות תמונות, שרק יהיו מרשימות יותר. נמשיך לעשות את מה שעשינו עד כה, רק יותר בגדול", אומר תם. מה הכוונה יותר בגדול? חפשו רמזים בשאלון להלן.

איטס קומפליקייטד - השאלון

מה הכי רחוק שתהיו מוכנים לחשוף ברשתות חברתיות אחד על השנייה במסגרת הזוגיות שלכם?

תם: "אחרי שפרסמנו טקסטים חושפניים, הצטלמנו בעירום מול הרבנות, נראה לנו שעוד לא הגענו לשם”.

אליזרין: "הכי הרבה שמותר לפי חוקי השימוש של הרשתות החברתיות”.

מה דעתכם על בני זוג שמסרבים בכל תוקף לשנות את הריליישנשיפ סטטוס שלהם?

תם: "אם זה לא מעניין אותם או אחרים, אני לא רואה סיבה לעשות את זה מלכתחילה. כל אחד ואחת ורמת השיתוף שלו”.

אליזרין: "אלה כנראה אנשים שמנסים לאכול כמה שיותר משולשים. של העוגה. ולהשאיר אותה שלמה”.

מה היתה המחווה הכי יפה שבן/בת הזוג שלכם פרסם/כתב עליך ברשתות החברתיות?

אליזרין: "בעלי כל הזמן מנסה לרמוז לי בפייסבוק שהוא רוצה לעשות לי ילדים. רמזים לא דקים בכלל”.

איפה הכי רומנטי בעיניכם? פייסבוק, טוויטר או אינסטגרם?

שניהם: "פייסבוק"

מה דעתכם על אנשים שמחטטים לבני הזוג שלהם במיילים והודעות פרטיות שלהם?

תם: "אני מבין לחלוטין את יצר הסקרנות. כשאני עובד על מחשב של אליזרין והמייל או אחד הפרופילים שלה פתוח ,זה מאד מפתה. עם זאת, נראה לי שכמו כל דבר  במערכת יחסים האמון חשוב מכל. לא הייתי רוצה להפר אותו”.

אליזרין: "אני חושבת שהאנשים האלה צריכים להישרף בגיהנום. כמובן שלא התאפקתי ועשיתי את זה פעם או פעמיים”.

הייתם ממליצים על הכרויות באינטרנט?

תם: "אני לא רואה הבדל גדול בין להכיר מישהו ברשת או מחוץ לה. כך או כך אנשים עושים חיפוש מידע בגוגל על ה'מועמד'”.

אליזרין: "לי זה מעולם לא עבד. פרופיל ברשת חברתית לעולם לא יגיע לקרסוליים של בן אדם ממשי שעומד מולך”.

אחרי פרידה, מה הדרך הכי טובה בעיניכם להתמודד עם נוכחות ברשתות חברתיות זה עם זו וזה על זו?

תם: "להיעלם לה לכמה זמן”.

נסחו ב-140 תווים את מה שאתם מרגישים אחד כלפי השניה.

אליזרין: "מאהב לטיני שלי, אהבתי אליך אינה יודעת גבול. אל תשכח זאת לעולם. אל תשכח גם להוציא את הזבל מהפח הקטן שבחדר האמבט”.

תם: "תחייכי, שאוכל לשאוף. תעצמי עיניים, שאוכל לנוח. את הלחם והמים, אני לא צריך יותר מזה. תאהבי אותי, כדי שאוכל לנשום".

(צילום תמונה בשחור לבן: גיא פרייבס)