אננדה – מחשבות על יוגה - הבלוג של ליאת מנדל

איך לשחרר כאבי גב

נפתח הפעם את הפוסט בשאלה: האם אי פעם סבלתם מכאבי גב? או אתם מכירים מישהו שסובל מכאבי גב? או שמעתם על מישהו, מכר רחוק שסובל מכאבי גב? אם התשובה על אחת מהשאלות היא כן, שווה לכם להציץ בו ולקרוא למה כואב לנו הגב ואיך אפשר להקל ואפילו להימנע לחלוטין מכאבי גב. אן דן דינו כאבי […]

ליאת מנדל

19/04/2012


נפתח הפעם את הפוסט בשאלה: האם אי פעם סבלתם מכאבי גב? או אתם מכירים מישהו שסובל מכאבי גב? או שמעתם על מישהו, מכר רחוק שסובל מכאבי גב?
אם התשובה על אחת מהשאלות היא כן, שווה לכם להציץ בו ולקרוא למה כואב לנו הגב ואיך אפשר להקל ואפילו להימנע לחלוטין מכאבי גב.

אן דן דינו כאבי גב

כשהפכתי מורה ליוגה, הייתי בטוחה שאלמד אנשים בריאים ונטולי כאבים, אבל כשהתחלתי ללמד התחילו להגיע אלי אנשים עם בעיות פתולוגיות ומכאובים שונים ובראשם בעיות גב תחתון ונראה שכל בנאדם שני שאני פוגשת סובל מהגב.
אני לא יודעת, אולי זאת רק אני שקולטת מתוך המכלול הגדול של הדברים, את כאבי הגב, ואולי זה בגלל שרוב התלמידים שלי הגיעו אלי לשיעורי יוגה בגלל כאבי גב.
אני זוכרת שבתחילת דרכי כמורה שאלתי את עצמי: האם יתכן שבאמת כל כך הרבה אנשים סובלים מכאבי גב?? התשובה המצערת היא כן, עצוב אבל נכון.
החדשות הטובות הן - שיש הרבה מה לעשות בעניין: אפשר להקל משמעותית על כאבי גב ואף להיפרד מהם לצמיתות בעזרת מודעות ותרגול נכון.

למה אנחנו סובלים מכאבי גב?

כל מיני סיבות יש לכאבי גב תחתון והן קשורות למבנה הפיזי שלנו, לרגישויות מולדות אך בעיקר בעיקר נובעות ומושפעות מיציבה לא נכונה, ואורח חיים שאינו מייטיב עם הגוף שלנו.
התרבות שלנו היא תרבות של ישיבה: רוב האנשים סביבי, ביניהם תלמידים כאובי גב, הם אנשים שפשוט יושבים רוב היממה בין אם זה במשרד, מול המחשב, בין אם זה מול הטלביזיה, הרגל שהיום נפוץ כבר מגיל כ"כ צעיר אצל ילדים ובני נוער, שאצל רבים מהם, התחביב האהוב ביותר הוא לשבת מול הטלביזיה או המחשב מחוברים לאייפון, אייפד או איזה איי אחר שנולד as we speak.

ולא זו בלבד שאנחנו יושבים רוב היום, אנחנו יושבים על כיסאות (בניגוד לתרבויות אחרות בהן יושבים הרבה על הרצפה), נשענים אחורה במנח כזה שמנטרל לחלוטין את שרירי הגב העליון ושרירי הרגליים ודוחס את חוליות עמוד השדרה ואת המפרקים שלנו. התוצאה - גב דחוס, כואב ונוקשה לתפארת מדינת ישראל.

מה קורה שם?

כתוצאה מחוסר המרחב בין החוליות נוצרת דחיסה שיוצרת לחץ על העצבים הבין חולייתיים וגורמת לשלל מכאובים ובראשם כאב בגב התחתון.

תוסיפו לזה כמה עובדות מטרידות:

1. רוב האנשים לא נמצאים מספיק בתנועה במהלך היום, מה שתוקע ומקבע עוד יותר את הדחיסה והנוקשות בגוף.

2. שרירי הגב העליון, שרירי הבטן ושרירי הגפיים מאוד חלשים אצל רוב האנשים, ומכיוון שהם חלשים כ"כ, מישהו צריך לשאת בעומס - מישהו כמו הגב התחתון למשל

3. שרירי הרגליים והירכיים קצרים מאוד, מה ששוב מביא את העומס והכאב לגב התחתון.

4. אנשים רבים שכן עוסקים בפעילות גופנית, עוסקים בה באופן ששוחק את הגוף שלהם וגורם לנזקים, מבלי לתרגל תנוחות מאזנות לפעילות שלהם.

5. לחץ ומתח נפשי, גם הם גורמים מרכזיים שתורמים להחרפת תחושת הנוקשות והתפיסות בגוף ומעכבים את יכולתו של הגב להשתחרר.

יוגה וכאבי גב

הדבר המרכזי והמופלא בעיני ביוגה, הוא שהיא מתייחסת אל האדם כמכלול שלם המורכב מרבדים שונים שמתקיימים בו במקביל. אנחנו קיימים ברובד הפיזי, הנפשי, המנטלי והאנרגטי, וכל פעולה שנפעל באחד המישורים משפיעה בהכרח על כל אחד מהרבדים האחרים. לכן גם בתהליך העבודה עם כאבי גב ביוגה, נלקח בחשבון כל אחד מהרבדים הנ"ל ומטופל באופן ישיר ובאופן עקיף:

תנועה משחררת
יש לי תלמיד מרובה מחלות ובעיות פיזיות קשות, הוא סובל מהרבה כאבים ותסמינים לא נעימים ואלי הוא הגיע, איך לא, בעקבות כאבי גב. לפעמים ההנעה הקלה ביותר של איברים שבכלל לא קרובים אל הגב ולכאורה לא קשורים אליו, יוצרת תחושה נפלאה של שחרור בגב שלו עוד לפני בכלל שניגשנו לטפל בגב עצמו.

מבחינה פיזית, הדבר הראשון שהיוגה תרצה לטפל בו במצב של כאבי גב, הוא לאפשר מרחב בין חוליות עמוד השדרה, שיקטין את הדחיסה ואת תחושת הכאב, יאפשר תנועה שתזרים את הדם, תרכך את הנוקשות ותעודד שחרור של הגב.

שחרור העומס מהגב התחתון
אחד הגורמים לכאבי גב כרוניים הוא העובדה שקיים המון עומס על הגב התחתון. ולמה כל העומס נופל על הגב התחתון? תשאלו, כי כל שאר האיברים שאמורים לשאת בעומס הזה נורא חלשים עד כדי ניוון.

המון אנשים שמגיעים לשיעור יוגה ראשון מכריזים על עצמם כלא גמישים, המעניין הוא שרוב האנשים פשוט מאוד חלשים, ודווקא הגמישות (החשובה שכבודה במקומה מונח) משחקת כאן תפקיד משני.
האמת היא שאצל רוב האנשים, השרירים שנועדו במקור להחזיק את הגוף שלנו כמו: שרירי הגב העליון, שרירי הבטן, ושרירי הגפיים - פשוט ממש חלשים.
בנוסף שרירי הרגליים האחוריים והצידיים מאוד קצרים ומכווצים והעומס נופל ברובו על הגב התחתון שלנו (ועל עוד כמה נקודות תורפה בגוף שלנו).

אחד השלבים הראשונים בשיקום הגב התחתון ביוגה, הוא להחזיר לכם את הגוף שלכם בחזרה במתנה: להאריך את שרירי הרגליים - מה שמייד מביא להקלה מורגשת ולשחרור בגב, ולחזק בהדרגה את שאר האיברים בגוף כך שיוכלו להתחיל לשאת בעצמם בעומסי הגוף ולהניח לגב התחתון המסכן.

עבודה מאוזנת
אני פוגשת הרבה אנשים שעוסקים בספורט ומכורים אליו: אנשים שמוכרחים לרוץ בכל מצב ובכל מזג אוויר, אנשים שמכורים לרכיבה על אופני שטח שמעמיסים בכל חג ומועד את האופניים שלהם ויוצאים לרכוב עליהם באיזה עליה תלולה או אדמה סלעית או אנשים שמכורים לאימוני ספינינג או קיק בוקסינג והרשימה עוד ארוכה.

את חלקם אני פוגשת בשיעורי היוגה אחרי שבאו לשקם פציעות חוזרות ונשנות וכאבים כרוניים בעקבות שחיקה גדולה. ולמה? כי הרבה מענפי הספורט, עובדים באופן מאוד מסיבי על קבוצות שרירים מסוימות ומזניחות את העבודה על קבוצות שרירים אחרות בגוף, ובנוסף לעבודה האינטנסיבית על שריר מסוים, הן לא דואגות לאזן את התנועה ולאפשר גם הארכה שלו. התוצאה היא חוסר איזון מצטבר לאורך זמן בגוף ופציעות מרובות בעקבות עבודה לא נכונה עם הגוף.

מה שעומד במרכזו של תרגול יוגה טוב, הוא אימון מאוזן שכולל עבודה על חיזוק כל השרירים בגוף ובמקביל הארכה שלהם, וכל אלה תוך הקשבה מוקפדת ליכולת של הגוף, ולעבודה מתוך אי מאמץ.
בצורת העבודה הזו הגוף הופך חזק ומחזיק אותנו ובו זמנית משוחרר דיו כדי לאפשר הרפיה ומרחב במפרקים ובין החוליות, וכל זאת מבלי ליצור נזקים מיותרים לגוף. התוצאה: הגוף חזק, גמיש והגב התחתון נושם לרווחה.

* אני כבר צופה תגובות כאן בעקבות מאמרים או כתבות שקראתם אודות פציעות מסוכנות ביוגה - וזו הסיבה שמאוד חשוב לדעת איך לבחור מורה ליוגה כדי לתרגל אותה נכון באופן שמרים אותנו ולא מזיק לנו.

הרובד הנפשי והמנטלי
הרבה אנשים שאני פוגשת נמצאים במצב פיזי לא רע, אבל סביבת העבודה או המחיה שלהם כ"כ עמוסה ומלחיצה והם נתונים במהלך היום יום לכל כך הרבה מתח נפשי והוא בפני עצמו, למרות היותו נפשי, משפיע באופן ישיר ומיידי על הגוף, תוקע אותו ויוצר תחושות של כיווץ וכאב. כשאלה פוגשים גב תחתון רגיש הם מחמירים את מצבו ומונעים ממנו את היכולת להשתחרר.

אל התרגול הפיזי ביוגה מצטרפת העבודה האנרגטית ויחד הן משפיעות באופן ישיר ולפעמים מיידי על המצב המנטלי והנפשי שלנו.
באמצעות תשומת לב לתנועה, לנשימה ולשינויים שמתחוללים בגוף, מוזרמים המון דם וחמצן טרי אל תאי הגוף ואל המוח, הנשימה מתארכת ונרגעת ואיתה משתחררים במוח משככי כאבים טבעיים (אנדורפינים) , ומתאפשרת רגיעה נפשית ומנטלית שמסייעת ומזרזת שחרור והרפיה בגב.

אז אם גם אתם סובלים מהגב לעתים תכופות או רחוקות או לא רוצים לסבול מהגב בהמשך, יוגה יכולה להועיל לכם מאוד, ואני אשמח לעזור.

מוזמנים לקרוא עוד ולראות בסרטון איך אפשר לשחרר כאבי גב וכמובן ליצור איתי קשר לצעד ראשון בשחרור הגב שלכם.

ליאת מנדל, יוגה ברעננה