i like shivuk - הבלוג של מיכל שרגיל בן סירה

אל תהפכו אותי ללוזרית

משפט חזק מתוך הצגת היחיד ''למקרה שלא אהיה בסביבה'' שמשחק ב''צוותא 2''. ההצגה המבוססת על כתביה של יעל שמחה פזואלו לוי שנפטרה מסרטן בשנת 2013.

מיכל שרגיל בן סירה

20/11/2016


באוגוסט 2015 נפטרה אמא של ילדה מהגן של בני, ושתי אמהות נוספות בגן חלו בסרטן השד. דודתי נפטרה מסרטן השד, לאחר מאבק ארוך שנים ועיקש. יכולתי להמשיך כך עוד ולהפליג בפירוט על הקולגות מהעבודה, חברות הילדות ו... אבל אין בכך צורך. הפחד ממחלת הסרטן הוא מובן לכל. פחד מוות. וההתמודדות והמאבק בסרטן מפחידים אותי עוד יותר. מאבק. על השפה של מלחמה וקרבות התקוממה יעל שמחה פזואלו. לא התאים לה לדבר ככה. ובטח שלא התאים לה להיות בצד המפסיד.

יעל שמחה נולדה ב-1970. כשהיתה כבת 35 גילתה גוש גדול בשד. וכך החלה בגיל צעיר את חייה עם הסרטן. עם זאת, כיאה לאשה צעירה היא התמודדה עם החיים עצמם של אשה בגיל הזה. עבודה. מציאת זוגיות. מעבר למגורים משותפים. כתיבת דוקטורט. לידה של ביתה מיה. חזרתו של הסרטן. ומיתתה.

embedded by Embedded Video

במונודרמה ''למקרה שלא אהיה בסביבה'' מוצגת דמותה של יעל ברגש, בהומור, בחן ובעומק ע"י השחקנית הנפלאה שרון דנון. שם ההצגה הוא השם שנתנה יעל לחומרים שכתבה עבור בִּתהּ מיה כשהיתה בת 4. יעל החליטה לכתוב לילדתה מילון מונחים ומושגים על החיים, עם רעיונות, מחשבות, הגדרות, וסיפורים אישיים, כפי שהיתה רוצה לספר לילדתה, ולענות לה על שאלותיה התמימות שעשויות להגיע כשהיא כבר לא תהיה בסביבה.

חמש הגדרות מתוך המילון של יעל מיוצגות במהלך ההצגה בוידיאו ארט של איתן הרמן. המונח 'אחריות' לדוגמה, נמצא כאן, בערוץ שלו: https://youtu.be/KbU6LuWg9gs.

הדבר הראשון שכובש בשחקנית המוכשרת שרון, הם התלתלים שלה וגומות החן שלה. אלו ממגנטים ממש. הם גם אחד הדברים הכי מלאי חיים ושונים, ממראה של אשה אחרי מאבק בסרטן. כי ליעל שאחרי המאבק היה שיער קצר. השיער הקצר הזה, שנשים חולות, ברמיסיה, מטפחות בזכות ולא בחסד, ובשמחה. השיער הקצר הזה צומח אחרי שמשהו מאד מהותי משתנה במראה שלהן. השוני הזה כשיורד מעליהן שלט החוצות הגדול בעולם, שמקדם, חושף, מיחצ''ן וצועק את מחלתן...  הקרחת.

אל תהפכו אותי ללוזרית - שרון עם הגומה והתלתלים צילום: מיכל שרגיל בן סירה

 

אביגיל גרץ הכותבת והבמאית של ההצגה פגשה את יעל בסדנת ויפאסנה ב-2012 ונשבתה בקיסמה ובעוצמותיה. הספיק לי להיחשף לכמה סרטונים של יעל שצילם איתן הרמן כדי להבין את אביגיל. מהסרטונים עולה דמות של אשה עוצמתית, מורת דרך רוחנית, אשה מעוררת השראה.

המונודרמה הזו שיצרו אביגיל ושרון היא מינימליסטית. מעט מאד אביזרים על הבמה. שרון לבושה בשמלה מבד נשפך בצבע בהיר שהזכירה לי מיד ... תכריכים. ועל הבמה רק אביזרים לבנים. נקיון.
ההצגה מתחילה כשהשחקנית מציבה על הבמה מצלמה קטנה שמתעדת ומקליטה אותה מדברת אל בִּיתהּ.
בנוסף, יש על הבמה כרית מדיטציה עגולה, המהווה אביזר מושלם לכמעט כל דימוי שהיוצרות זקוקות לו במהלך ההצגה.

אל תהפכו אותי ללוזרית - שרון בתפקיד יעל, והמצלמהצילום: נינו הרמן

חכם.
זה עשוי חכם. ההצגה הזאת.
חשבתי שזה יכול היה להיות מעניין לקרוא מה יעל כתבה למיה במילונה על המילה חוכמה...

חזק.
זה חזק החומר הזה.
יצאתי מהאולם עם תום ההצגה, והתיישבתי על הספסל הסמוך. הייתי זקוקה לכמה דקות של עיכול. זה חזק היומן הזה.

אל תהפכו אותי ללוזרית - צוותאתמונה של צוותא מכאן:  www.pikiwiki.org.il, CC BY 2.5

בניגוד לסרטים אמריקאיים, המונודרמה הזו היא כמו סרט זר. אין כאן סוף טוב. אין סוף מנחם. אמנם יש צחוקים לאורך ההצגה, כמו בחיים הדברים והחוויות מעורבבים. אבל המחשבה על הפרידה של האשה האמיצה הזו מילדתה הקטנה היא מהממת בעוצמתה. כמו שוק חשמלי.

שורה תחתונה?
תלכו.
החיים זה לא רק מאסטר שף.
ואם הכרטיס שתרכשו ייצר מודעות לפרוייקט שהקימה יעל וממשיך רני לוי, האיש של יעל, וקבוצה של מתנדבים לליווי ותמיכה של חולי סרטן באמצעות מדיטציות אחד על אחד בביתם, אז בכלל עשיתם משהו טוב.

--- 0 ---

כתיבה ובימוי: אביגיל גרץ             עיבוד ומשחק: שרון דנון
תאורה: אמיר קסטרו                    מוסיקה: מאי לביא
תפאורה: נועם סנדל, איתן הרמן   תלבושות: ויוי בן עזרא
וידאו: איתן הרמן                         סטילס: נינו הרמן
תודה מיוחדת: רני לוי

ההצגה הבאה:  8.12.2016  >>>  http://tzavta.co.il/EventPage.aspx?id=396