כל מה שרציתם לדעת על ביטוחי שיניים

האם ולמי נחוצים ביטוחי שיניים פרטיים או שאפשר להסתפק בביטוחים שמציעות קופות החולים, ומה כדאי לבדוק לפני שרוכשים פוליסה? שגית פסטמן נותנת סימנים

שגית פסטמן

18/07/2012


כשמדובר בבריאות שלנו, נראה שהשיקול הכספי הוא לא הראשון במעלה, ובצדק. באופן טבעי מה שהכי חשוב לנו לקבל את הטיפול והשירות הטוב ביותר וזאת הסיבה שביטוחים פרטיים כל כך קורצים לנו, למרות מחירם היקר היחסית.

עם זאת, כשמדובר בביטוחי שיניים פרטיים התמונה מעט שונה. בשנים האחרונות קופות החולים משדרגות את הטיפולים שהן מציעות למבוטחים, במיוחד לבעלי ביטוח משלים. רוב החברים כיום זכאים לשורה ארוכה של טיפולים במחירים אטרקטיביים, כך שנדמה כי הביטוחים הפרטיים אטרקטיביים פחות.

ועדיין למעלה מחצי מיליון ישראלים מבוטחים היום בביטוחי שיניים במסגרת חברות הביטוח, כאשר הרוב המכריע רכש את הפוליסה דרך מקום עבודתו, או באמצעות גופים גדולים כמו "חבר".  למה בכל זאת כדאי לרכוש ביטוח שיניים פרטי? היתרון הגדול בלהיות מבוטח במסגרת כזאת, הוא שבחלק גדול מהמקרים המעבידים משתתפים במימון, ובאותה מידה - אפשרויות המימוש של הביטוח רחבות יותר מאשר הביטוח בקופת החולים.

לצד זאת, יש גם לא מעט סיבות שבגללן כדאי להתלבט אם להצטרף לביטוח הזה. הנה כמה נקודות למחשבה בסוגיה הזאת:

מה מצב הפה שלכם? אם הוא במצב גרוע ותזדקקו לטיפולים משקמים רבים, או לטיפולים חוזרים, חשבו פעמיים לפני שאתם מצטרפים לביטוח כי החברה פשוט לא תאשר את הטיפולים האלה. לכאורה, הביטוח משתלם רק למי שמצב הפה שלו טוב יחסית והוא נזקק לסתימה או לטיפול שורש לעתים רחוקות. השאלה היא האם במקרה הזה כדאי לכם לעשות ביטוח פרטי? והתשובה - ייתכן שכן, אם עיקר התשלום נופל על המעסיק.

איפה אתם גרים? גם אם זה נשמע מוזר, מקום המגורים שלכם הוא נתון שיש להתחשב בו כשמדובר בביטוחי בריאות. במקרים מסוימים, אם אתם גרים בפריפריה ייתכן מאוד שתעריפי הטיפולים האורטודנטיים נמוכים יותר לעומת המחירים במרכז הארץ. במקרה כזה, טיפול שיניים פרטי ישתלם לכם גם בלי הגב של חברת הביטוח.

האם חשוב לכם לקבל את טיפולי השיניים המתקדמים ביותר? אם התשובה חיובית, קחו בחשבון שרופאי השיניים הנחשבים ביותר לא עובדים בהסכמים עם חברות הביטוח ואם תפנו אליהם חברות הביטוח לא יאשרו את הטיפולים אצלם. בכלל, קחו לתשומת ליבכם שישנם רופאים שממש לא אוהבים לשתף פעולה עם חברות הביטוח, מכל מיני סיבות. חלקם, למשל, לא אוהבים את הבקרה של רופאי חברות הביטוח וטוענים שהיא נובעת לא פעם משיקולים כלכליים ולא רפואיים.

האם אתם מוכנים להתחייב? חיסרון נוסף של ביטוח בחברת ביטוח הוא שביטול הפוליסה הוא בעייתי. אם, למשל, וועד העובדים במקום העבודה שלכם חתם על הסכם עם חברת הביטוח, בדרך כלל מדובר בהסכם לכמה שנים, לא תוכלו להפסיק לשלם את הפרמיה, קרי דמי הביטוח החודשיים, גם אם יתברר לכם שהוא איננו משתלם. לעיתים, אם אתם עובדים בחוזה אישי, או שההסכם הקיבוצי של החברה מאפשר זאת, תוכלו להפסיק את הביטוח ובחלק מהמקרים תוכלו להפסיק לשלם אם התפטרתם או פוטרתם.

ועוד נקודה למחשבה: בשנים האחרונות הצטברו לא מעט תלונות בארגונים להגנת הצרכן בנושא ביטוחי השיניים הפרטיים, רובן עוסקות בשירות הלקוי של החברות ובחוסר הסכמתן למממש את הכיסויים המובטחים לכאורה בפוליסה. התחושה שעולה היא, כי במקרים רבים המבוטחים חושבים שאם יש להם ביטוח שיניים פרטי, אז הם מכוסים על כל מקרה. אבל האמת היא – וחשוב להפנים זאת -  שביטוח שיניים הוא רק תוכנית מימון חלקית לטיפולי שיניים.