ברקים - הבלוג של חוה ברק

אורית פוגל -שפרן אשה עם הרבה קצב !! אחת על אחת עם חוה ברק !!

היא אוחזת בתפקיד מנכלית "תזמרות סימפונט רעננה" כבר למעלה מ23 שנה! אישה חזקה עם המון רוך! לא מפסיקה לרוץ, ולהמציא לנו מנגינות של יצירת עבודה ,פרסים,ותודעה ,קבלו אותה אורית פוגל -שפרן!!

חוה ברק

08/02/2015


סימפוניהone-on-one-header1  אורית

 רגע או יותר ,אחרי שאנחנו נפרדות, אני בעצם חושבת שיש לי  עוד המון שאלות אליה,ולא הספקתי לשאול אותה עוד שאלות שרציתי ,כי צריך להבין שאורית פוגל -שפרן מי שאוחזת בתפקיד "מנכלית תזמורת סימפונט רעננה "זה לא נגמר בזה,היא הכול!!ובגלל זה היא כל כך הרבה אישה ואישיות כובשת עם לב ענק ,שאת שואלת שאלה והיא מיד נזכרת איך ואיך ואיך,ומה היא צריכה לעשות ,ובכלל אם היו  לה בשבוע עוד כמה שעות זה היה מתקבל בברכה, וזה לא כולל שיש שבת שבהן היא שובתת . לא שובתת כמחאה חלילה,כי היא גם אשת משפחה: אם לדניאל, דוקטורנטית לסטטיסטיקה ומרצה באוניברסיטה העברית, ולאביאל, עובד בסטרט אפ בבית החולים שניידר בפיתוח לבלב מלאכותי לילדים חולי סכרת נעורים,וסבתא לעלמא . נשואה בשנית מזה 13 שנה לעו'ד משולם – נישואי חילונית לגבר דתי.וזו הסיבה שהיא שומרת שבת כהלכתה.

אה, כן איך זה אני שואלת ,לחיות כחילונית עם גבר דתי? 'כשרוצים היא יורה, מתפשרים, ומה הבעיה ? אין בעיה".                                                                                       צילום חוה ברק.

 היא ילידת הארץ, נולדה וגדלה בחיפה, ולמדה בבית הספר הריאלי והטכניון בעיר. ב- 1984, אחרי שהות של שנתיים בפריז, ולאחר שנחשפה לקשיי התקשורת בין הישראלים ליושבי התפוצות, הצטרפה ל"פורום הישראלי" שמטרתו קידום הקשר היהודי בעולם.בשנת 1991, בשיתוף עם עו"ד יעקב ישראלי, המכהן כיום כיו"ר הנהלת התזמורת, וראש עיריית רעננה דאז (והיום) מר זאב בילסקי, הקימה אורית את תזמורת סימפונט רעננה. התזמורת הכי פעילה בישראל בכמות הקונצרטים ובמקום השני אחרי התזמורת הפילהרמונית מבחינת חשיפה לקהלים (ומבקשת להדגיש את העובדה שסימפונט רעננה פועלת עם עשירית מתקציב הפילהרמונית).

בשנת 91 כשיסדה  את תזמורת סמפונט רעננה,הייתה לאישה הראשונה בישראל ששימשה בתפקיד מנכ"לית תזמורת קלאסית, תפקיד אותו כפי שציינתי ממלאת במסירות  ובהצלחה מרובה עד היום .מסעותיה של התזמורת ברחבי הארץ והעולם, בדגש על ערך תרבותי ומורשתי כמוסף למוזיקה עצמה, הפכה אותה לסוג של מיזם אמנותי וחינוכי כאחד והתמקדותה בשימור והגברת המורשת התרבותית היהודית, לצד הנגשת הצלילים לתינוקות, נשים בהריון והגיל הרך, כמו גם לקהלים פריפריאליים, נותנת משנה תוקף למושג חזון והגשמתו. כאשר ייסדה אורית  את התזמורת סימפונט רעננה, לפני 23 שנה, מדובר היה בתפקיד נשי חלוצי בתחום שהיה סגור עד אז לשליטה ניהולית גברית בלבד.יוזמתה צמחה מערכים שמעבר למוזיקה קלאסית שגרתית, בהם הנצחת ערכים יהודיים, מורשתים וחינוכיים. מהתמקדות בדור הוותיק שחווה את השואה ועד מוזיקה לתינוקות. פועלה של אורית, המתאפיין בערך מוסף, מייצג נאמנה את ערכיה ואת רגישותה לשימור העבר והשבחת ההווה,מאז ועד היום, משמשת אורית כמנכ"לית הסימפונט, הפעילה בארץ ובחו"ל, תוך הדגשת היהדות מחד ואיכויות המוזיקה הקלאסית הבינלאומית מאידך.

אורית מקפידה לפעול בנושא המורשת היהודית כמו גם לקדם ערכים ציוניים ולטפח כישורי מנהיגות - החל מביצוע יצירות של מלחינים שהושמדו בשואה, קיומם של קונצרטים המגוללים סיפורי גבורה מהתקופה ובהם קונצרט המוקדש לאלמה רוזֶה שעמדה בראש תזמורת הנשים של אושוויץ בירקנאו (ש-50 החברות בה ניצלו בזכותה), הזמנה וביצוע של יצירות המוקדשות לחסידי אומות העולם, מפעל חינוכי ומוסיקלי מיוחד בפולין ובישראל לציון פועלה של חסידת אומות העולם אירנה סנדלר ועוד.כמו כן מתנדבת אורית באגודת "עזרא למרפא", בראשות הרב אלימלך פירר.

תגידי אני שואלת מה זה לנהל תזמורת?

ניהול התזמורת זה  תפקיד מורכב של ניהול עובדים, נגנים, רפרטואר, מנויים, קהל, מיזמים שונים ושילובים שונים ומגוונים, המעניקים לסימפונט רעננה ערך מוסף. תפקיד מאתגר ומסועף,  בו אני אוחזת -23 השנים האחרונות. תפקיד הדורש ממני השקעה רבה, לוחות זמנים צפופים במיוחד, והתמודדות יומיומית עם גודש יוזמות וקבלת החלטות. בעצם אני אישה אחת המנתבת גוף תרבותי על כל האספקטים הניהוליים והאמנותיים שבו.

תפיסתה המיוחדת של אורית את תפקידיה התרבותיים והחברתיים של התזמורת הניבה גוף תרבותי ייחודי המהווה מודל לחיקוי. תחת ניהולה של אורית פתחה התזמורת שערים לאוכלוסיות שהמוסיקה הקלאסית זרה להן, באמצעות יצירת שילובים מקוריים של מוסיקה מערבית ומזרחית, תכניות חינוכיות מוסיקליות מגוונות, הפקות קהילתיות, קונצרט לתינוקות הראשון בעולם בשיתוף ערוץ בייבי, קונצרט לילדים חרשים וכבדי שמיעה, קונצרט בשיתוף ילדים אוטיסטים ועוד. ניהולה ויוזמותיה המקוריות של אורית באות לידי ביטוי והכרה, בין השאר באלה: "עננה" שזכתה בפרס "אנגל" היוקרתי "ליצירה ולעשייה מוזיקלית ישראלית מקומית" לשנת 2007. בהחלטת השופטים נכתב כי התזמורת זכתה בפרס על שום "תרומתה הייחודית בטיפוח מורשת המוזיקה היהודית לדורותיה, במיוחד על כל אותם גדולי המלחינים שנספו בשואה". הפרס על שם המלחין יואל אנגל, מוענק אחת לשלוש שנים מאז 1944, במטרה לכבד ולהוקיר את אחד מאבות המוזיקה בארץ ישראל המתחדשת  ,וטוב ששאלתם כי יש עוד: בינואר 2009, קבלה אורית, במהלך סיור הסמפונט בפולין, מדלית כבוד מנשיא פולין על פועלה כמנכ"ל סימפונט רעננה לקירוב בין העמים.מאז היווסדה, מקפידה התזמורת, לבצע לצד הרפרטואר הקלאסי, יצירות מקוריות המעשירות את אוצר המוסיקה הישראלית ומהוות חוליה איתנה בקשר שבין עושרה של המוסיקה היהודית של ה"אתמול" לרעננות הישראלית של ההווה ו"המחר".

במשך 23 שנות קיומה הזמינה וביצעה התזמורת מעל ל-70 יצירות מקוריות המושתתות על מורשתנו והווייתנו הייחודית. בין היצירות שהזמינה התזמורת, יצירות המבקשות לשפוך אור על סיפורי גבורה של חסידי אומות עולם לאחר שחלקם נשארו עלומים, ובכך לבטא את ההוקרה וההערכה לה הם ראויים. כמו אירועים אחרים הקשורים בהיסטוריה היהודית.

התזמורת הופיעה עם הקונצרט "מחווה לאלמה רוזֶה" בקנדה, במסגרת שבוע החינוך לשואה, וכן בטקס שנערך בפרלמנט האירופי בבריסל לציון יום השואה הבינלאומי.

עוד הגתה אורית תוכנית חינוכית ייחודית לילדים בגנים ובבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, ששיאה מפגש עם התזמורת. זאת מתוך אמונה כנה וידיעה שמוסיקה מעשירה את יכולת הלמידה ואת עולמם התרבותי ומתוך תחושת שליחות בפיתוח קהל חדש וצעיר. והתזמורת  הפעילה לראשונה  תכנית של הנחלת שורשים ומסורת בעזרת מפגשים מוסיקליים.  באמצעות תכנית זו, התזמורת מבקשת לקרב נערים ונערות בגילאי העשרה אל מקורותינו היהודיים.

ישנם מפגשים נוספים  כמו פסטיבלים ?

 כן בהחלט,התזמורת מקיימת כ- 350 קונצרטים בשנה, ולוקחת חלק בפסטיבלים נחשבים כמו פסטיבל ישראל, פסטיבל אבו- גוש, פסטיבל כפר בלום וצלילים במדבר. כמו כן, הוזמנה התזמורת להופיע במדינות שונות בחו"ל בהן ארה"ב, צרפת, פולין, ומשתפת פעולה עם כוחות מקומיים מתחומי האמנות השונים בפריפריה במסגרת פרוייקט "נותנים במה" לקידום תרבות ויצירה מקומית, ביוזמת משרד התרבות והספורט.

זכיתם גם בפרסים?

התזמורת זכתה בפרס "אנגל" היוקרתי "ליצירה ולעשייה מוזיקלית ישראלית מקומית" לשנת 2007. בהחלטת השופטים נכתב כי התזמורת זכתה בפרס על שום "תרומתה הייחודית בטיפוח מורשת המוזיקה היהודית לדורותיה, במיוחד על כל אותם גדולי המלחינים שנספו בשואה". הפרס על שם המלחין יואל אנגל, מוענק אחת לשלוש שנים מאז 1944, במטרה לכבד ולהוקיר את אחד מאבות המוזיקה בארץ ישראל המתחדשת את עולמם התרבותי ומתוך תחושת שליחות בפיתוח קהל חדש וצעיר. 

ישנם עוד חידושים?

התזמורת הפעילה לראשונה תכנית של הנחלת שורשים ומסורת בעזרת מפגשים מוסיקליים.  באמצעות תכנית זו, התזמורת מבקשת לקרב נערים ונערות בגילאי העשרה אל מקורותינו היהודיים.בגישתה המתקדמת והיצירתית של חבי הגלובוס, כחלק מפועלה עם התזמורת ורת חרטה על דגלה מטרות חברתיות ומוסיקליות כאחד:

  • קליטתם של מוסיקאים עולים
  • חשיפה  ונגישות של אוכלוסיה נרחבת, מהמרכז ומהפריפריה - החל מתינוקות וכלה במבוגרים - לתרבות ולמוסיקה, והגברת המודעות לחשיבותה
  • קידום המוסיקה הישראלית והיהודית, כאשר המורשת היהודית והישראלית משמשת כנושא מרכזי בפעילותה ובתכניה של תזמורת סימפונט רעננה

עוד משהו שאת רוצה לספר לקראת סיום ?

כן בודאי, ואני כבר חושבת על איזה סקופ ואז היא יורה :

יש לנו קונצרט לילדים, זה דבר שהורים לא יודעים, איזה דברים אנחנו  נותנים פה, איזה ערך מוסיקאלי , ייערך ביום ב' 15-2-15 בשעה 17:30.

 בהשתתפות: תזמורת סימפונט רעננה

מנצח: דוד זבה

במאית: שירית לי וייס

סולנית: דניאלה סקורקה בהשתתפות של רקדנים. זה יהיה במשכן למוסיקה ואומנויות, רח' הפלמ"ח 2א' רעננה

עכשיו אני והצוות שלנו עסוקים מאוד.

יופי יש סיפור???

כן הנה :כיצד מקרבים ילדים צעירים מ"דור האייפון" והמסכים למוסיקה קלאסית?

עם דילמה זאת מתמודדות תזמורות רבות השואפות לקרב ולחשוף את הדור הצעיר לצלילים הקלאסיים של גדולי המלחינים בהיסטוריה.

תזמורת סימפונט רעננה מצאה את הנוסחה, המשלבת את הצלילים הקסומים של צ'ייקובסקי עם משחק צבעוני ומרתק, בליווי תזמורת.

להלן לינק לקטעים מתוך קונצרט "היפהפיה הנמה" שהיה הקונצרט הראשון בסדרה:

http://youtu.be/cq0rKjt2i4w 

אני בהחלט גאה  מאוד שתזמורת סימפונט רעננה לוקחת את הילדים על גבי הצלילים אל עולם קסום במסע מוסיקלי של סיפור, משחק והרמוניה, בעקבות המלחין הנערץ - צ'ייקובסקי.

"היפהפיה הנמה", "מפצח האגוזים", "אגם הברבורים"

על פי אגדות מוסיקליות מאת תלמה אליגון-רוז

כתיבה ובימוי: - "היפהפיה הנמה" - אורי פסטר

"אגם הברבורים" - שירית לי-וייס

עם שחקנים, זמרים ורקדנים.

  1. אז נפרדתי לשלום , ובאוטו נזכרתי.. איזו אשה !!