gessis777 - הבלוג של gessis777

18 טיפים שכדאי לדעת בכדי להקל עליכם קצת על המעמד המלחיץ של טקס ברית המילה

18 טיפים שכדאי לדעת בכדי להקל עליכם קצת על המעמד המלחיץ של טקס ברית המילה. 8 ימים אחרי הלידה, זוג הורים טרי עם תינוק קטן ברית מילה... רוב התינוקות הבנים בישראל עוברים בגיל שמונה ימים את טקס ברית המילה, כשלצדם עומדים הורים טריים בדרגות לחץ והיסטריה משתנות. ההורים הטריים עוברים התמודדות בהחלט לא קלה עם […]

gessis777

15/07/2015


18 טיפים שכדאי לדעת בכדי להקל עליכם קצת על המעמד המלחיץ של טקס ברית המילה.

8 ימים אחרי הלידה,

זוג הורים טרי עם תינוק קטן

ברית מילה...

רוב התינוקות הבנים בישראל עוברים בגיל שמונה ימים את טקס ברית המילה, כשלצדם עומדים הורים טריים בדרגות לחץ והיסטריה משתנות. ההורים הטריים עוברים התמודדות בהחלט לא קלה עם הטקס עצמו והחיתוך הקשה, במתח רב ודאגה, בברכיים רועדות ועיניים דומעות ובתפילה חרישית, שהכל יעבור בשלום. כל זאת, מול המוהל, המשפחה והאורחים, ביום השמיני אחרי הלידה באירוע טקס ברית המילה.

קבלו 18 טיפים שכדאי לדעת בכדי להקל עליכם קצת על המעמד המלחיץ לפני אירוע טקס ברית המילה.

1. אם התינוק נולד במשקל נמוך, פחות מ 2.5 ק"ג או שיש לו צהבת, הברית תידחה. רוב המוהלים לא יחליטו לבד, אלא יבקשו אישור מרופא הילדים, וטוב שכך. הכי חשוב שהתינוק יגיע לברית במצב גופני מצויין.

אירוע ברית המילה

אירוע ברית מילה בגושן אירועים

 2.   מוהל:  לבחור לפי המלצות. בחרו רק מישהו שקיבלתם עליו המלצות חמות ומתוך ניסיון ולא משמועות. ודאו שיש למוהל ביטוח. יש לכם לא מעט חודשים לאסוף מידע. אז, אל תשאירו את זה לשבוע העמוס ממילא שאחרי הלידה. חשוב לבחור גם לפי הכימיה האישית שנוצרת בינכם לבין המוהל. בחרו מישהו סבלני, שיעבור אתכם  כמה פעמים על כל הטקס וההנחיות הנלוות. מתי מטפטפים שמן על התחבושת, איזו משחה מורחים, מתי ותוך כמה זמן כל העסק אמור להחלים? אל תתביישו לשאול, המוהלים והרופאים רגילים להורים לחוצים, והם אמורים בהחלט לענות לכם בסבלנות גם בפעם המיליון. 

טקס ברית מילה בגושן אירועים ברחובות

טקס ברית מילה בגושן אירועים ברחובות 

 3.   שאלות שיש לשאול את המוהל.

  • מהי הכשרתך וניסיונך כמוהל?

  • האם כל הציוד בברית המילה הינו סטרילי?

  • אל תתביישו לבקש מהמוהל להשתמש בשפופרת מציצה חד פעמית סטרילית.

  • האם אתה משתמש באלחוש? אם כן - איזה?

 4. האכלה: מומלץ להאכיל את התינוק שעתיים לפני אירוע הברית מילה. אם הילד יונק והוא רעב ולא שקט, אפשרי להאכילו כחצי שעה לפני ביצוע הברית. כך יהיה הבייבי שלכם שבע, רגוע ושליו יותר לקראת אירוע הברית.

 5. הרגעה: למרוח משחה מאלחשת בהמלצת רופא או מוהל, שעה לפני הגעת המוהל לטקס החיתוך. המוהל ברוב הפעמים עושה זאת בעצמו.

6. השעה שקבעתם עם המוהל היא שעת ביצוע הברית. רצוי להזמין את האורחים לאירוע הברית אם הוא מתקיים באולם אירועים, בבית כנסת או בבית, כשעה קודם.

7. ביום הברית, מהבוקר, לא למרוח משחות כגון: פסטה בייבי באזור המפשעות, פי הטבעת ואיבר המין. המקום צריך להיות נקי ממשחות למיניהם. רצוי לשטוף במים וסבון תינוקות בלבד.

8. אמבטיה לתינוק : מספר שעות לפני הברית. 

9. המלצה למתן אקמולי לתינוק לפני פעולת החיתוך יבטיח הקלה מהכאב מאוחר יותר. ולהרגיע את התינוק.

ברית מילה בגושן אירועים ברחובות
ברית מילה בגושן אירועים ברחובות                

    10. בתיק נפרד להכין לטקס ברית המילה :  4 חיתולי בד טטרה ו- 2 חיתולי פלנל. 4 טיטולים להחלפה. בגדים נוחים להחלפה. רצוי להלביש לאירוע עצמו את העולל בבגדים נוחים ולא מהודקים. לא אוברול. מוצץ. כרית בגודל בינוני. מיני בשמים כגון הדסים וכו' (לפי מנהג הספרדים). יין אדום מתוק לקידוש (סגור) וכסא לסנדק (אם הברית מתקיימת באולם אירועים, אלו יסופקו על ידי האולם).

טקס ברית המילה

טקס ברית המילה

 11. להיות ערניים. האחריות שלכם כהורים היא לעקוב אחרי התינוק בשעות ובימים שאחרי הברית ולבדוק שאין נפיחות חריגה, דימום או כל תופעה חריגה אחרת.

 12. הפיפי הראשון אחרי הברית הוא הכי קשה. אמנם התינוק שלכם שמר על פנים חתומות במהלך הטקס ואפילו היה מאוד אמיץ, אפשר לומר גם שיותר מכם.  התינוק לפתע פתאום ללא התראה פרץ בבכי קורע לב כמה דקות אחריו. אל דאגה, הוא פשוט עשה פיפי והפעם הראשונה אחרי ההליך של הברית פשוט כואב לו. החליפו טיטולים בתדירות גבוהה, ולהשתדל לא להדק את הטיטול לגוף. לא סתם יש המוני טיטולים בכל חבילה במידות הקטנות. הקפידו על החלפה תכופה, כדי למנוע מהבולבול גירוי מיותר במגע עם שתן וצואה.

13. הימים הראשונים אחרי הברית הם זמן להניח קצת למגבונים הלחים והנוחים, במיוחד באזור החיתוך. מכיוון שהקקי בימים הראשונים של התינוק, במיוחד אם הוא יונק, נוטה להיות נוזלי ומשחתי, והוא, מן הסתם מגיע לכל מקום, כולל לשיפולי איבר המין הפצוע. לכן, מסיבות היגייניות, מומלץ לשטוף את האזור במים זורמים בכל החתלה. רצוי גם לעשות זאת אחרי "סתם" חיתול רטוב, וזאת על מנת לשמור על ניקיון המקום ולמניעת זיהומים ונזקים. אם אתם מתעקשים, השתמשו במגבונים ללא אלכוהול וללא בישום, בשאר חלקי גופו של התינוק, את האזור הרגיש של הברית פשוט לנקות במים זורמים.

14. אל תשכחו לשים שמן. בימים הראשונים אחרי הברית, עד שהצלקת של החיתוך מתאחה, ישנן הפרשות שעלולות להדביק את איבר המין לטיטול. כדי למנוע את הקטסטרופה הזו, מומלץ לשפוך בנדיבות לפני כל החתלה שמן פראפין, שמן שקדים, שמן קלנדולה או כל שמן טהור אחר מאיכות גבוהה שתבחרו. מריחת שמן תינוקות תימנע מהחיתול להידבק למקום האסטרטגי.

ברית מילה במשכן הרימונים ברחובות

ברית מילה במשכן הרימונים ברחובות

15. שטיפות של מים פושרים. ואם כבר התרחשה הידבקות של הטיטול לאיבר המין, נסו לא לאבד עשתונות. כמובן לא לנסות להפריד ואסור כמובן למשוך או לנסות להפריד בכוח, אלא פשוט, לטבול את התינוק עם החיתול באמבטיה או מתחת זרם מים, זה גם ישחרר את ההצמדה של הטיטול בקלות וללא כאבים וגם ירגיע את התינוק.

ברית מילה במטרוק אירועים ברחובות

ברית מילה במטרוק אירועים ברחובות

16. תופעות לוואי אפשריות

יום עד יומיים לאחר הברית יתכנו כתמי דם קלים בטיטול – אין צורך להיבהל ואין צורך בטיפול נוסף. אם יש לכם ספקות ואי בטחון, אל תתביישו להתקשר אל המוהל ולשאול.

כשבוע לאחר הברית מופיעה בדרך כלל הפרשה לבנבנה - צהובה באזור החיתוך ומעליו. הפרשה זו מהווה את הגלד שמגן על פצע הברית והיא נראית כמו קרום דק על כל הברית. אל דאגה, כעבור שבועיים היא מתקפלת ונעלמת ללא טיפול כלשהו. אין צורך להיבהל ובטח לא לנסות להסיר אותה. 

לעיתים רחוקות, במהלך זמן הריפוי, מופיעה נפיחות קלה במקום הברית שחולפת ללא כל טיפול, כעבור יומיים-שלושה.

17. במשך זמן רב לאחר הברית, ובעיקר בחורף כשקר והטיטול רטוב משתן, ראש איבר הברית נוטה להכחיל בגלל הקור. אל דאגה, זה מצב רגיל לגמרי. לאחר החלפת הטיטול, לאיבר הברית יהיה חם והמצב יחזור לקדמותו. 

באים בבריתו של אברהם אבינו

באים בבריתו של אברהם אבינו

 18. הכל עובר... ובעוד כמה שבועות כבר ייעלמו הצלקות, חוץ מזיכרונות יפים של התרגשות ושמחה עם המשפחה המאושרת והמוגדלת, החברים והרבה תמונות מחוייכות שלכם ושל התינוק מאירוע הברית, לא יישאר הרבה מן הטראומה והמתח של החלק הכואב והלא פשוט הזה - טקס החיתוך של ברית המילה.

אז שיהיה המון מזל טוב ורוב נחת להורים המאושרים