i like shivuk - הבלוג של מיכל שרגיל בן סירה

בוקר טוב עולם, מה שלום כולם?

התזמורת הקאמרית הישראלית מעלה השנה את הסדרה "אגדות ילדים" - קונצרטים לילדים בני 4-10. הראשון בסדרה 'פינוקיו' בניצוחה ועיבודה של עידית שכטמן מספר על הילד שרצה להיות אמיתי

מיכל שרגיל בן סירה

24/09/2016


פינוקיו - התזמורת הקאמרית הישראלית - פרסום

 

כמעט שכחתי שיש לנו כרטיסים לקונצרט פינוקיו של התזמורת הקאמרית הישראלית.
ותכל'ס, לא הייתי משוכנעת שזה מתאים ליהלי בן השבע וחצי.
כי מוסיקה קלאסית, אם לא מוגשת באופן מותאם, יכולה בקלות לשעמם ילדים, ופינוקיו נשמע לי פתאום כמו סיפור שמתאים לילדים קטנים יותר ממנו.

אך אם לקפוץ לשורה התחתונה. הוא נהנה הילד שלי. ובעיקר נחשף לעוד גירויים להשראה ויצירה.
פינוקיו? לא היה המרכז מבחינתו. הוא היה רק סיפור המסגרת, רק התירוץ בשביל המוסיקה.
הילד, שנהנה מדי פעם לשבת על סט התופים ולתופף סתם להנאתו, כשבראש מתנגנים לו שיריו של דני סנדרסון (כוורת וגזוז), ושמזמין אותנו לחדר כדי לצפות בו ב'הופעה'. הפעם עם שובנו הביתה הזמין אותי לקונצרט, שבמהלכו ניגן לי על התופים שלוש יצירות... אז כן, שעה של מוסיקה קלאסית בהחלט פותחת את הראש להשראה, יצירתיות ויצירה במוסיקה. :-)

איפה היינו ומה עשינו?
הגענו למרכז המוסיקה של תל אביב , ליד בלומפילד (ברח' שארית ישראל 10). בחוץ ליד הכניסה עמדו שני גברים בחולצות אדומות מבריקות ומכנסיים שחורות. ואני נשטפתי בזכרונות... כזמרת במקהלה הקאמרית של ת''א אני זוכרת היטב את הרגעים שלפני הופעה. כבר בתלבושת, אחרי חזרה. אני זוכרת היטב איך זה מרגיש.
היה ברור מיד שהם סיימו חזרה, ויש להם כמה דקות לפני תחילת ההופעה להתאוורר בחוץ ולשוחח... בעצם באולם הזה גם אני הופעתי, וגם השתתפתי בסדנה לזמרים.
עד שהתחיל המופע סיפרתי ליהלי קצת סיפורים על אמא שלו בעידן אחר...

בכניסה הונחו חוברות עם כל הפרטים על התזמורת הקאמרית הישראלית בעונה הקרובה 2016-17 שנראית עשירה וצבעונית. וכן תוכנייה של הקונצרט 'פינוקיו' כשבצד השני הודפס פינוקיו לצביעה. הביאו איתכם צבעים/טושים, ותנו לילדים לשבת על המדרגות ולצבוע את פינוקיו לצלילי המוסיקה, זה יופי של השראה.

פינוקיו - התזמורת הקאמרית הישראלית לצביעה

על מה מסופר?
כפי שכתוב בתכנייה, "פינוקיו הוא ילד מעץ שרוצה יותר מכל דבר אחר להפוך לילד אמיתי... הוא בורח מהנגרייה של אבא ג'פטו" (כן, כן, בקונצרט קוראים לו אבא ולא סבא)
פינוקיו פוגש לראשונה בחייו תזמורת. הוא נסחף בקיסמה של המוסיקה כשלפתע, בהשפעתה, קורה לו דבר מוזר... הוא מתחיל להרגיש רגשות – שמחה, עצב, כעס, פחד, געגוע והפתעה. האם קסמי המוסיקה חזקים מספיק כדי להפוך אותו לילד אמיתי?

ויש גם הפתעות
מבחינתי, ההפתעה של הקונצרט הזה היא המנצחת עידית שכטמן. עידית רבת כישרונות. היא עיבדה את הסיפור למופע, היא מנחה את כל המופע, היא שרה בו ברוב חן וכשרון, והיא המנצחת. היא מלאה באנרגיה ושמחה, ממש עולצת וקופצנית, ומפתיעה מאד במעורבותה הפעילה על הבמה. כאמור, עבדתי עם כמה מנצחים בחיי, פגשתי כמה מנצחים מוכשרים מאד, אבל לא פגשתי במנצח שלוקח מקום כל כך מרכזי על הבמה, ומנגיש בכל דרך אפשרית את המוסיקה לילדים. כל הכבוד לעידית!
יש עוד הפתעות, אבל לא אעשה לכם ספוילר...

עידית שכטמן המנצחת והתזמורת הקאמרית הישראלית

המנצחת: עידית שכטמן - ''פינוקיו'' התזמורת הקאמרית הישראלית

עידית שכטמן והגר ריש - פינוקיו התזמורת הקאמרית הישראלית

משחק ושירה: עידית שכטמן והגר ריש - "פינוקיו" התזמורת הקאמרית הישראלית

 

--

לאה נאור אחראית לטקסטים במופע
הגר ריש בתפקיד פינוקיו (ויש לה קול נהדר!)
לבנת קייט על ההפקה
(זו לא הפעם הראשונה שהנשים האלו משתפות פעולה, לפני כשנתיים הן העלו את 'למה למשל משל?')

משך המופע כשעה. אין הפסקה.
הקונצרט הבא של פינוקיו? בשבת הקרובה, באולם המופעים מטה אשר בקיבוץ כברי. 1/10/2016 שבת, 11:30 בבוקר.
מתאים לילדים בגילאי 4-10. (באמת לא מתאים לילדים קטנים יותר, עבורם המוסיקה עשויה להיות רועשת או מבהילה לפרקים.)