אנסטסיה גמרה

האם אנסטסיה מיכאלו מבינה שהיא גמרה את עצמה בתור פוליטיקאית? תוכן הדברים של מיכאלי, כולל כל אמירותיה בימים האחרונים, הוא כל כך מופרך, כה מטורף ומנותק מן המציאות שקשה להתייחס אליהם, ולו מחמת הבושה

טל שניידר

20/06/2012


הפרומו של ח"כ מיכאלי לסופשבוע של מעריב הוא אחד הדברים המוזרים ביותר שראיתי. לא מן הצד של העיתון, אלא מצידה של הפוליטיקאית. איזה פוליטיקאי מרגיש צורך לקדם עיתון? מיכאלי מאושרת מן הוידאו המוזר הזה ומבליטה אותו בעמוד הפייסבוק שלה. היא אומרת שהיא מתגעגעת לטלוויזיה, היא נהנית להתראיין ולא אתפלא אם תמצא את עצמה שם בחזרה מתישהו שנה הבאה.

"אתם מוזמנים לקרוא מעריב. ליאור תודה רבה, שליו הסטייל הכי טוב ואני רוצה להגיד שאורטל עשתה לי חוויה שאני שכחתי ממנה. אני מאוד מתגעגעת לחוויות האלה. עבדתי שש וחצי שנים בטלווייזיה, הגעתי לפינוקים האלה מהבוקר, הייתי מלכה."

[youtube BPb9FKbXktU]

האם מיכאלי מבינה שהראיון הזה יכול לגמור סופית את הקריירה שלה כפוליטיקאית? אם היא לא גמרה את עצמה כבר קודם לכן.

תוכן הדברים של מיכאלי, כולל כל אמירותיה בימים האחרונים, הוא כל כך מופרך, כה מטורף ומנותק מן המציאות שקשה אפילו להתחיל להתייחס אליהם (ולו רק מתוך הבושה של לחזור על אמירותיה). מפלגת ישראל ביתנו צריכה לצאת מיד, עוד היום, עם הודעת הבהרה שמתנערת מאמירותיה. שר החוץ, שתחתיו מוביל משרד החוץ קמפיין ענק של יחצון ישראל כגן עדן לקהילת הלטה"ב – לא משמיע קול. למה לא שומעים את סגן שר החוץ, שמשתמש בקהילת הלטה"בים ככלי הסברה? האם קהילית ההומו-לסביים הפכה למכשיר בעיניהם, אך כשהדבר נוגע לערכים עצמם מנקים זאת מתחת לשטיח? אחת הטענות הקשות נגד קמפיין ההומו-לסביים של משרד החוץ הישראלי היתה ה PinkWashing, השימוש בנושא ככלי הסברה תוך הפרה ברגל גסה את זכויותיהם של מיעוטים אחרים בישראל. אכן, השתיקה של ליברמן ואיילון מוכיחה כי הדבר נכון.

(כרזת מימ רשת בפייסבוק של היוצר שחר אבן דר מנדל)

משיחות שלי בכמה הימים האחרונים עם פוליטיקאים ופעילים בישראל ביתנו, מיכאלי היא מבוכה גדולה והיא לא תכלל ברשימת ישראל ביתנו בכנסת הבאה. הקובע היחיד בעניינים האלה הוא שר החוץ, אביגדור ליברמן ואיתו אמנם לא שוחחתי, ובכל זאת, בפעם הקודמת שפוליטיקאית גרמה לו מבוכה הוא מיהר להיפטר מהסרח העודף. ההתבטאויות הקיצוניות של מיכאלי לא הולמות את המכובדות והרצינות שישראל ביתנו מעוניינת לשדר. הם לא רואים עצמם כמפלגת עולים, אלא פונים לציבור הרחב ולכן מיכאלי, דוברת רוסית, איננה תוספת נחוצה מכאן ואילך (לא ברור מדוע היתה קודם לכן).

והרי בתוך המפלגה הכירו את מיכאלי עוד לפני הבחירות. היא הגיעה לישראל ביתנו מקדימה. האדם שהכניס אותה לרשימת קדימה, הוא לא אחר מאשר נשיא המדינה שמעון פרס. אדם המכיר את ישראל ביתנו מבפנים סיפר לי השבוע שבמפלגה היו מודעים היטב לאופיה של מיכאלי ומנעו ממנה, בכל התקופה שקדמה לבחירות, להתראיין ולדבר באירועים פומביים.

הבעיה כמובן אינה במיכאלי עצמה, אלא במפלגה שמאפשרת לאדם אחד להחזיק בידיו את הסמכות לבחור את הנציגים. בתוך ישראל ביתנו, זה משליך על כל חברי המפלגה. סגן שר החוץ דני איילון, שר בטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', ח"כ משה מוץ- מטלון, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס – ירצו בסוף הקדנציה להציג עשייה ציבורית, אחריות, רצינות? ובכן, התנהגותה של מיכאלי משליכה על כולם.

זה קיים בעוד מפלגות: ש"ס, איחוד לאומי, יהדות התורה, וגם במפלגה-התינוקת יש עתיד (ובעוד). אין לי מושג מה מתכנן אהוד ברק בעצמאות, אבל גם שם יש חשש שהרשימה תורכב לפי רצונו של איש אחד.

התוצאה ברורה. ח"כ מיכאלי זכאית לעמדותיה, באשר הן, אך אופן ההתבטאות, דרך התנהלותה בכנסת אינם מעידים על חוכמה. את הבעיה הזו ניתן לנטרל באמצעות בחירת מועמדים על ידי ציבור רחב (פריימריז).

יש היום בשוק הדעות הישראלי מספר רב של ארגונים המטיפים לשינוי שיטת ממשל: ישראלים להצלת הדמוקרטיהיש סיכוי, עורו, המחנה המשותף. אף אחד מהם לא מציע שינוי חוק המפלגות כך שההחלטה על מינוי נציגים לכנסת לא תרוכז בידיו של אדם אחד. דרך ההתמודות היחידה כיום עם המצב, היא פשוט לא להצביע למפלגות-שלטון-האדם-האחד. לא להצביע ליש עתיד, לא להצביע לישראל ביתנו, לא להצביע לש"ס וגם לא לעצמאות (במידה וברק יהיה זה שירכיב את הרשימה) וכולי וכולי.

מתוך הבלוג של טל שניידר