שפת-אם בלוג אימהות, תמיכה באימהות - הבלוג של אורטל הופמן-שלם

"על אם הדרך" ראיון עם רויטל אפלבוים

  אז יש לי פינה חדשה בבלוג "שפת אם" והיא נקראת "על אם הדרך- לכל אשה יש שביל". בכל שבוע אארח אישה אחרת שבעקבות האמהות עשתה שינוי קריירה: החליפה מקצוע, הקימה עסק, הפכה ליזמית ועוד. השבוע נכיר את עו"ד ודולה רויטל אפלבוים ונשמע ממנה על השינוי המקצועי, מה נדרש ממנה, עם מה היא מתמודדת. לאחר […]

אורטל הופמן-שלם

28/12/2014


 

אז יש לי פינה חדשה בבלוג "שפת אם" והיא נקראת "על אם הדרך- לכל אשה יש שביל". בכל שבוע אארח אישה אחרת שבעקבות האמהות עשתה שינוי קריירה: החליפה מקצוע, הקימה עסק, הפכה ליזמית ועוד.

השבוע נכיר את עו"ד ודולה רויטל אפלבוים ונשמע ממנה על השינוי המקצועי, מה נדרש ממנה, עם מה היא מתמודדת. לאחר הקריאה אתן מוזמנות לפנות לרויטל או אליי בשאלות. הנה מתחילות....

שם מלא: רויטל אפלבוים
גיל: 35
עיר: ראשון לציון
אמא של: עומר כמעט 5; רותם 2.5.
מקצוע קודם: עורכת דין
מקצוע נוכחי: דולה ומדריכת הכנה ללידה
עמוד עסקי: עדיין בבניה. יש כרגע את: http://laledetschool.co.il/?p=1222
10859644_10153331716374863_1549098804_n
איך קיבלת את ההחלטה לעשות שינוי בקריירה? מתי זה היה?
הניצנים הראשונים התחילו כבר אחרי הלידה של עומר. התחברתי מאד לתחום ההריון והלידה. למדתי, חקרתי. מקצעתי את עצמי בנושא. אני סוג של פריקית של מידע, אז עוד לא עשיתי עם זה משהו מעבר להמשיך ללמד את עצמי. ההריון של רותם העצים את את הרצון הזה ואחרי הלידה זה כבר ממש הבשיל. בזכות קבוצת "אמהות מדברות" שהשתתפתי בה, הכל התגבש יחד ונרשמתי ללימודים.
מה המחשבה הראשונה שעלתה בך כשהחלטת? מה הרגש הראשון היה?
אושר. פשוט אושר. והתרגשות. וציפייה. הידיעה שאני הולכת למקום נכון.
מה היה הצעד הראשון שעשית לאחר שהתקבלה ההחלטה?
חיפשתי מקום טוב ללמוד בו
האם נעזרת במישהו כדי לצאת לדרך החדשה? אם כן במי?
בעיקר התייעצות עם נשות מקצוע מהתחום שהמליצו לי על מקומות שניתן ללמוד בהם. נעזרתי מאד בבן הזוג שלי, שלמרות שהתקשה בהתחלה לקבל את ההחלטה שלי לעשות שינוי שכזה, בסופו של דבר מאד תמך.
נשים רבות חולמות על עסק עצמאי וחוששות/מפחדות. האם גם את פחדת? כיצד התמודדת עם הפחד?
פחדתי מאד. פחד הוא דרייב בשבילי. זה נשמע לי לא מתקבל על הדעת לעשות מהפך כזה בלי לפחד ממנו קצת. אבל הפחד מחדד את החושים, מונע פזיזות וגורם ליעילות. אני מתמודדת איתו יום יום כי אני עדיין בהתחלה. אני מזכירה לעצמי שאני מאמינה בעצמי. שזה המקום שלי ושאני טובה בזה. שבאתי לעשות טוב. אני נאחזת בכמה טוב זה עושה. וגם שוב - התמיכה מהסביבה מאד חשובה בהקשר הזה. צריך שיהיה שם מי שתופס כשאת מועדת. אבל המעידות ילכו ויפחתו ככל שתאמיני בעצמך ביותר ותראי איך זה מתגבש ותופס.
תמונה: SHUTTERSTOCK

תמונה: SHUTTERSTOCK

מה המקצוע החדש/עסק/יזמות נותן לך? מה את מפיקה מהמעבר הזה?
הגשמה עצמית אמיתית שלא מצאתי בעבודה הקודמת שלי.
מה עצת הזהב שתתני לאמא המעוניינת לעשות שינוי קריירה/להקים עסק?
דאגי לתמיכה מהמשפחה הקרובה. כי זה תהליך לא קל וקשה מאד לעשות אותו לבד.
האם יצא לך לעשות שיתופי פעולה עם נשים אחרות? לקבל תמיכה נשית מאחת או קבוצה? אם כן פרטי באיזו מסגרת ומה הפקת ממנה.
כאמור התהליך הבשיל בתוך קבוצה של "אמהות מדברות" אליה פניתי לאחר הלידה. הנושא אמנם עלה שם ממש "על הקצה". התמיכה לא הייתה ישירה בזה, אבל עצם התמיכה שם במי שאני ובתחושות שלי עשתה את שלה. מעבר לכך עבדתי עם נשים אחרות שלימדו אותי ומתחילה עכשיו בנסיונות לשיתופי פעולה שונים. זו רק ההתחלה.
נשים רבות חוששות מירידה בהכנסה באם יעשו מעבר מקצועי. האם הבחירה המקצועית מניבה הכנסה המותאמת לכישורייך? כרגע לא. אני ממש בשלב הראשוני. עסק לא צומח מאפס למאה ברגע אחד. הייתי עורכת דין עם לא מעט שנות ניסיון והרווחתי לא רע. היה לי ברור שארד בהכנסות שלי עקב השינוי. ירידה בהכנסות היא דבר שצריך לקחת בחשבון. לטעמי זה לא "חשש" אלא מחויב המציאות. צריך לבוא לזה מוכנים. אבל אם באים מוכנים זה לא אמור להוות מעצור מפני השינוי.
כאשה המשלבת אימהות וקריירה כיצד נראית שגרת יומך? האם את נעזרת או עושה הכל בעצמך?
שילבתי אמהות וקריירה מהרגע הראשון שילדיי נולדו. יש לי עזרה. מאד קשה בלי. יש לי כאמור גם בן זוג מאד תומך ועם שעות עבודה נוחות. כדולה אין לך ממש שגרה. לידות יש בכל שעות היום ובכל ימות השבוע. כשאני בכוננות לידות, בן הזוג גם בכוננות וגם המשפחה הקרובה למקרה שתידרש עזרה. עד כה זה עבד טוב.
מהו הקושי של אשה עצמאית/ חדשה בשוק עבודה שלא עסקה בו קודם? כיצד ניתן להתגבר עליו?
הקושי העיקרי לטעמי הוא החשיפה. יצאתי לשוק שיש בו לא מעט נשות מקצוע ואף אחד בעצם לא מכיר אותי. הבנתי שצריך ממש להתמקצע בשיווק בעולם הטכנולוגי של היום, ואני עדיין לומדת. צריך לדעת להיעזר באנשים - במקצוע שעובר מפה לאוזן, המלצות של חברים ואחר כך המלצות של יולדות שלי, עושות את כל ההבדל . וללמוד. כל הזמן ללמוד ולהתמקצע.
האם לדעתך להיותך אשה ו/או אמא יש תרומה להתנהלותך המקצועית? אם כן מהי?
לטעמי המקצוע שבחרתי בו הוא מקצוע של נשים. לידה זה מקום של נשים. זו לא חייבת להיות אשה שכבר ילדה בעצמה. הלידות שלי לא חשובות בתוך העבודה שלי. אבל נשים מבינות נשים. הן יכולות להכיל נשים. זה מקצוע שדורש טאצ' נשי, רגישות נשית ואינטימיות נשית. אני מרגישה שהאמהות הפכה אותי לסבלנית ומכילה הרבה יותר ממה שהייתי. מניחה שקודם לכן לי, באופן אישי, היה קשה יותר להכיל חווית לידה של אחרת.
 
 תודה לרויטל.
בשבוע הבא נכיר אמא נוספת שעשתה שינוי קריירה ובינתיים בואו לבקר אותי בפייסבוק: 
רוצים לקרוא על הנשים הקודמות שהתארחו פה?
דנה שהפכה למדריכת הנקה
ומיטל שהוציאה ספר ילדים ומרצה להורים