מה בראש שלי - הבלוג של תמר מהגולן

המיילדת מוונציה - המלצה חמה!

סיפור צבעוני על גיבורה יהודייה בוונציה של המאה ה-16. אשה צעירה שהיא מיילדת מוכשרת בל מעשיה מסכנים את הגטו היהודי כולו. סיפור מוצלח ממש!

תמר מהגולן

03/11/2014


חנה לוי גרה בגטו היהודי בוונציה של שנת 1575.

חנה היא מיילדת מוכשרת ששמה נודע בכל העיר ככזאת שמצליחה ליילד גם במצבים קשים. הבעיה היא שהאפיפיור אסר על כופרים לגעת בתינוקות נוצריים. ולמרות הצו הזה, מגיע רוזן עשיר ומבקש מחנה שתבוא להציל את אשתו שכבר יומיים מתקשה בלידה. רב הקהילה, שמבין שהיענות לבקשתו של הרוזן, תעמיד בסכנת חיים לא רק את המיילדת, אלא את הגטו היהודי כולו, אוסר על חנה להתלוות אליו. אבל חנה מחליטה שהצלת חיים קודמת לכל.

בעלה של חנה, איזק, הוא סוחר, שנסע באוניה לצורך הגדלת ההון, ונשדד ונשבה באי בודד, ושוביו דורשים תמורתו כופר.

האם הקהילה תעזור לשבוי למרות מעשיה המסוכנים של אשתו? האם תצליח חנה ליילד את אשתו של הרוזן? ומה ביקש ממנה הרוזן בסתר? ואיך מחזיק מעמד סוחר יהודי בשבי?

על כל אלו ועוד דמויות מעניינות אחרות תוכלו לקרוא בספר הנהדר הזה, שעלילתו רוויית מזימות ותהפוכות, וניחוח יהודי עתיק עם ריח תעלות ונציה מלווה אותה. התיאורים חיים וצבעוניים, והעלילה מתפתלת וסוחפת. יש קמעות ומכשיפות, יש קורטיזונה ואינויזיציה, גופה שנזרקת לתעלה ומחלת אבעבועות קטלנית. אז קחו את הספר, עלו על הגונדולה ושוטו איתו בתעלות המטונפות של ונציה...

המיילדת מונציה, מאת רוברטה ריץ, בהוצאת כנרת.

מיילדת

חבל שהתקציר בגב בספר לא מדייק, וחבל שנוצרו כמה חורים בעלילה שניתן היה לפתח אותם. גם לא הבנתי למה היה חשוב להזכיר את האוהל האדום על הכריכה.

תקראו, תהנו, ותחזרו לספר!