lealand - הבלוג של lealand

קיץ של סודות / ניקולה סקוט

זהו סיפור על נשים אמיצות אשר מתגברות על קשיים ונאבקות למען עתידן ואושרן. קלואי מגלה שהיא בהריון אך מחליטה להסתיר זאת בינתיים מבעלה שהתגלה כטיפוס שתלטן ורכושני. למרות התנגדות בעלה, היא מקבלת על עצמה עבודה של צילום דיוקן של קשישה בשם מאדי שהייתה מאיירת של ספרי הילדים שהיו כה אהובים עליה ועל אחיה בילדותם. יחד עם קלואי, הקורא נחשף לעברה של מאדי ולקורותיה בימים שלפני פרוץ מלחמת העולם השנייה.

lealand

31/08/2019


קיץ של סודות / ניקולה סקוט

342 עמודים

מאנגלית: אסנת הדר

פן הוצאה לאור וידיעות ספרים

שנת הוצאה: 2019

 

69360560_886917775013395_3745008811195236352_n

 

במרכז העלילה נמצאת קלואי, צלמת הנשואה לרופא בשם איידן. קלואי מגלה שהיא בהריון, אך במקום לקבל את הבשורה בשמחה ואושר, היא מביעה חשש בנוגע לעתיד ומחליטה בינתיים להסתיר מאיידן את דבר הריונה. כשקלואי נישאה לאיידן היא חשבה שמצפים להם יחד חיים מאושרים ומלאי אהבה. היא הכירה את איידן בתקופה קשה בחייה בזמן שניסתה לפרנס את עצמה ולדאוג לרווחתו של אחיה הצעיר, דני, שתלוי בה מאחר ובהיותו ילד הוא חלה במחלה קשה ונזקק לטיפול צמוד ויקר. איידן הרעיף עליה אהבה רבה והבטיח לה שידאג לה ולדני. אך, מהר מאוד היא הבינה שאיידן הוא לא האדם שהיא חשבה שהוא. הוא התגלה כטיפוס שתלטן, רכושני ואובססיבי שהחל לפקח על כל צעד ושעל של קלואי. זאת גם הסיבה שהיא הפסיקה לעבוד מיד אחרי החתונה מאחר ואיידן רצה שתישאר בבית.

אך, כשקלואי מקבלת הצעת עבודה שבה היא מתבקשת לצלם דיוקן של קשישה שהייתה מאיירת של ספרי ילדים שהיו כה אהובים עליה ועל אחיה בצעירותם, היא לא מצליחה לעמוד בפיתוי ומקבלת עליה את העבודה למרות שהיא יודעת כי איידן לא היה מאשר זאת. וכך, קלואי מוצאת את עצמה באחוזת סאמרהיל הציורית אשר משרה עליה שלווה, מחזירה אליה זיכרונות טובים מהעבר ומאפשרת לה להעז ולהיאבק למען אושרה ולמען עתיד טוב יותר.

במקביל לביקורה של קלואי בסאמרהיל והמפגש שלה עם הקשישה העונה לשם מאדי, אנו נחשפים לסיפורה של מאדי ומשפחתה בתקופה שמתרחשת ימים ספורים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. באותה העת, מאדי היא צעירה בת 16 המצפה בקוצר רוח לשובה של אחותה הגדולה, ג'ורג'יאנה, מטיולה באירופה. שתי האחיות איבדו את הוריהם בגיל צעיר וג'ורג'יאנה הייתה למעשה זו שגידלה את מאדי והייתה לה כאם. הן היו מאוד קרובות זו לזו, ממש בלתי נפרדות. אך, כשג'ורג'יאנה חזרה לסאמרהיל, היא כבר לא הייתה אותה הבחורה שהייתה לפני הטיול. ג'ורג'יאנה הביאה עמה חברים שהכירה באירופה וגם את ויקטור, בחור מסתורי שכבש את ליבה, אך במהרה מתגלה כי הוא כלל לא מי שהוא מתיימר להיות, והגעתו של ויקטור תשנה את החיים בסאמרהיל לתמיד.

אז מי הוא ויקטור שנכנס לחייהן של האחיות ואיך הגעתו תשפיע על עתידן?

את התשובות תמצאו בספר הנוגע ללב: "קיץ של סודות"!

זהו סיפרה השני של ניקולה סקוט שכתבה את ספר הביכורים "הצל של אמי".  בספר הנוכחי, גם אהבתי את סגנון הכתיבה של הסופרת ואת הגיבורות בעלילה, אם כי לקח לי זמן להתעניין בעלילה מאחר והיא לא תפסה אותי מיד בפרקיה הראשונים, אך עם התקדמות העלילה כך גם העניין שלי בספר גבר ובסה"כ חוויית הקריאה הייתה מאוד טובה! הספר נוגע בנושאים רציניים וחשובים כמו התעללות בנשים שבאה לידי ביטוי לא רק בהתעללות פיזית, אלא גם בהתעללות מילולית שהיא חמורה לא פחות. והקושי של הנשים לקבל את המצב האיום שבו הן נמצאות ולאזור אומץ בכדי להיחלץ ממנו. מלבד הנושא החשוב הזה, הספר מציג מערכות יחסים במשפחה, אובדן בגיל צעיר והשפעותיו, תלות של אחות אחת בשנייה והקשיים של האחות הגדולה להכיל את התלות של אחותה בה.

הספר כאמור כתוב היטב, קריא ומרגש ולמרות שההתחלה לא משכה אותי, נהניתי מאוד מהקריאה ככל שהתקדמתי בעלילה. לקראת סוף הספר צורת הכתיבה התאפיינה בפרקים קצרים יותר ועם דילוגים מהירים יותר מעלילת העבר לעלילת ההווה, וכך נוצר מתח ועניין רב בהתרחשויות, עד לסוף המרתק.

שורה תחתונה: ספר מרגש ובמרכזו נשים אמיצות שנאבקות למען אושרן.