התרשמויות מטיולים שלי בעולם הגדול - הבלוג של traveller

תמצית ההסטוריה הטיבטית

האגדה מספרת שהטיבטים הראשונים נולדו ממפגש של 2 בעלי חיים. המלך הטיבטי הראשון הופיע לפני כ 2000 שנה 418 שנה לאחר פטירתו של בודהא סקאמוני הנסיך ההודי סידהרטה ועלית המלך לשלטון פותח את לוח השנה הטיבטי. מסורות שונות מספרות על ירידת המלך מהרקיע או הגעתו מצפון הודו.מאז, קבוצות שבטיות ואתניות חברו והתמזגו ליצירת העם הטיבטי […]

traveller

15/06/2018


האגדה מספרת שהטיבטים הראשונים נולדו ממפגש של 2 בעלי חיים. המלך הטיבטי הראשון הופיע לפני כ 2000 שנה 418 שנה לאחר פטירתו של בודהא סקאמוני הנסיך ההודי סידהרטה ועלית המלך לשלטון פותח את לוח השנה הטיבטי. מסורות שונות מספרות על ירידת המלך מהרקיע או הגעתו מצפון הודו.מאז, קבוצות שבטיות ואתניות חברו והתמזגו ליצירת העם הטיבטי בארצו שברמה הטיבטית.
המלך ה 32 סונגסטן הרחיב את השפעתה של טיבט והגיע במשלחות עד גבולות פרס. ממשיכו הפיץ במאה ה- 7 את הבודהיזם בכל אזורי הארץ. הארצות השכנות נפאל וסין לטשו עיניהם וביקשו לקשור קשרים עם הכח הטיבטי העולה טיפים למלדיבים ובכדי להדק הקשרים נשלחו נסיכות לחצרו של המלך סונגסטן גמפו. במאה ה 8 בימי המלך טריסונג דצ'ן טיבט הגיע עד שערי שיאן בלב סין בירת ממלכת טאנג ובימים אילו אוקלם הבודהיזם ההודי. במאה ה9 שוב פרצה מלחמה בין הטיבטיים והסינים ושוב ניצחה טיבט ובשנת 823 הוגדר הגבול בין המדינות ואסטלות עליהם נכתב ההסכם הוצבו הלאהסה ובשיאן
במאה ה13 שטפו המונגולים את סין ובדרכם לשערי אירופה כבשו את רמת טיבט. הקיסרים המונגולים הושפעו מהמפגש הרוחני דתי עם הטיבטים והבודהיזם החל לטפטף למונגוליה.
מסדר הגלוקפה שנוסד במאה ה14 הפך למסדר החשוב והמרכזי במאה ה 16 ומנהיגו קיבל את התואר דאלאי למה (אוקינוס החכמה).
לאחר עליית המנצ'ו בשושלת צ'ינג בסין שגרירים יצאו ללאהסה בירת טיבט אך האחרונה החלה בסגירת שעריה מפני השפעות ומבקרים זרים.
בשלהי המאה ה 19 הממשלה הבריטית בהודו לטשה עיניה לפתיחת נתיבי מסחר לעבר טיבט.
מאז חזרתו של הלאמה ה13 מגלות הודו זכתה טיבט בשנים של חופש אך אילו ערכו רק עד 1950 כש 35 אלף חיילים סיניים כבשו את טיבט והמשלחת הטיבטית לבייג'ינג אולצה לחתום על הסכם ה"שחרור השקט של טיבט". טיבט על 6 מיליוני תושביה חולקה למחוזות ונפות, תושביה הוגדרו כמיעוטים אתניים והחלה הגירה מכוונת של סינים לתוך טיבט.