כן לנשים בפוליטיקה

יפעת זמיר, מנכ"ל עמותת כ"ן - כח נשים, משיקה תכנית להכשרת נשים לפוליטיקה ומזמינה את כולכן להגיע לכנס הפתיחה מחר

יפעת זמיר

16/05/2012


מה הפריע לכם בצילום ישיבת המועצה בקריית מלאכי? התוכן והקלות הבלתי נתפסים של גועל בחסות הממשל המקומי - ברור, הצעקות- ברור, השפה הנמוכה- ברור, ההתלהמות- ברור.

לי יותר מכל הפריע לראות חדר של מועצת העיר מוכת השם הזו, מנוהל כולו על ידי גברים, גברים מנהלים עיר. עיר שהדברים שעל הפרק שלה אמורים להיות: חינוך, רווחה, איכות סביבה, תשתיות, בינוי. איך יכול להיות שסביב השולחן הזה אין נשים? איך ייתכן שסביב שולחן שבו אמורות להתקבל החלטות בנושאים שנוגעים לילדי בית ספר, אימהות חד הוריות, שטחים ירוקים בעיר, שעות הפנאי של הנוער, תנועות נוער ועוד- אין נשים, הרי נשים נמצאות בפועל בזירה הזו כל יום , כל הזמן.

נשים בפוליטיקה: מדוע אנו זקוקות ליותר מהן? הפינגטון פוסט בשבוע האחרון מסמן שלושה דברים שנשים צריכות לעשות בזירה הפוליטית: 1. לבחור 2. להתמודד בבחירות 3. להראות ולהשמע.

אז איפה הנשים? לא פשוט להציע לנשים להצטרף לפוליטיקה שנראית ככה. ובכל זאת יש שם נשים שאחרי מחאת הקיץ הבינו שהפוליטיקה- מקומית וארצית – זה המקום לחולל את השינוי, לשנות את סדר העדיפויות. בשנים האחרונות אנחנו בעמותת כ"ן - כוח נשים, רואות אותן, פוגשת אותן, פנים מול פנים. נשים בכל רחבי הארץ מצפון ועד דרום, ימה ונגבה, ערים, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות. נשים שמחאת הקיץ של 2011 פגשה אותן שואלות את עצמן "לאן אני מובילה את הרצון שלי להשפיע על הזירה שבה אני חיה? על העיר, ישוב, מועצה שבה אני מגדלת את ילדי? כיצד אני משפיעה על תקציב העירייה לכיוון החזון הערכי שלי בנושאי החינוך, רווחה, איכות הסביבה, וגם תשתיות ובינוי?".

כי אין שם נשים.

בישראל 2012, מתוך 256 ישובים בישראל, מכהנות רק 6 נשים כראשי רשויות. מתוך כ- 3000 חברי/ות מועצה רק כ- 350 הן נשים.

וזה אומר ששולחן מקבלי ההחלטות בזירה המוניציפאלית בישראל, אינו מתחשב בצרכי נשים, אינו קשוב להן, הן  למעשה שקופות.

כל אותן נשים מצוינות שרוצות להיכנס למערכת ולחבור לעשייה הציבורית-מקומית, רוצות להשפיע. הן רוצות לקבל כלים, ללמוד כיצד לפעול ולקבל עליהן את עול השליחות הציבורית. כיצד לייצג את הקול החברתי-אזרחי, קולן של  מחצית מתושבי הישוב, התושבות. התכנית להכשרת נשים לפוליטיקה היא תוצר של הבנה כי נשים מבקשות ללמוד, לקבל כלים, להיות מוכנות לשדה החדש- ישן בו הן מתכוונת לשחק.

>> הצטרפי אלינו למהפכת השוויון. אנו מזמינות אותך לכנס השקת התוכנית להכשרת נשים לפוליטיקה שיתקיים ביום חמישי, 17/5/12, בשעה 14:30 בסינמטק ת"א. הכניסה חופשית, אך מותנת בהרשמה מראש, לכן הבטיחי מקומך עוד היום והירשמי. יחד איתך נשנה את פני המנהיגות בישראל.

הכותבת היא מנכ"ל עמותת כ"ן - כוח נשים