נגה קובץ' - הבלוג של נגה קובץ' - נשים מעל 50

כמו ציפור כלואה בכלוב ...

חבר משותף שלנו הציג אותי בפנייה ואני נשביתי בקסמה בתוך דקה מרגע שהתחילה את סיפורה, "נעים מאד אני אורלי קולן, מנטורית בינלאומית להתפתחות אישית בעולם של שיווק חברתי ורשתי גדלתי בקרית אונו, אני בת לזוג הורים עצמאים וחופשיים כלכלית", היא ממשיכה בדבריה ואני מתבוננת בה, 58 שנותיה לא ניכרות עליה, אמנם היא מצהירה על עצמה שהיא אמא […]

נגה קובץ' - נשים מעל 50

26/02/2016


אורלי קולן

חבר משותף שלנו הציג אותי בפנייה ואני נשביתי בקסמה בתוך דקה מרגע שהתחילה את סיפורה, "נעים מאד אני אורלי קולן, מנטורית בינלאומית להתפתחות אישית בעולם של שיווק חברתי ורשתי גדלתי בקרית אונו, אני בת לזוג הורים עצמאים וחופשיים כלכלית", היא ממשיכה בדבריה ואני מתבוננת בה, 58 שנותיה לא ניכרות עליה, אמנם היא מצהירה על עצמה שהיא אמא ל- 3 ילדים וסבתא ל- 3 נכדים אך קשה להאמין שזה הסטטוס שלה, בנוסף היא מצהירה שהיא נשואה לאיש שלה כבר למעלה מכמה עשורים עם הרבה אהבה וריגושים, כולה שמחה חיוכים ודילוגים, לתחושתי התיישבתי לכוס קפה עם אשה בשנות ה-30...

"מיד לאחר שיחרורי מהצבא נישאתי לבן קיבוץ מעגן בעמק הירדן", היא משחזרת את תחילתו של מסעה, "כאשה צעירה שהכירה את החיים העירוניים בבית שופע כל טוב, הייתי צריכה פתאום להסתגל לחיי קיבוץ הדוגלים בערך "השוויון" לכל חבר או חברה, ללא הבדל גיל מצב משפחתי או תרומה לקהילה, לא ניתן היה להחזיק נכס משלך ובודאי שבקיבוץ של הימים ההם להרויח יותר מהשכנה, כל הדיבורים על כסף לא היו מקובלים, ובטח שלא היו פתוחים לדיון, הקיבוץ החליט כמה כסף אשתכר ואיך אחיה את חיי לפי אמות המידה שנקבעו עבורי, ללא שום אפשרויות שליטה. מיד לאחר סיום לימודי ההוראה קיבלתי בקיבוץ משרה כמורה, וכבר אז הפכתי עולמות כשהבנתי שיש בי את הכוח לשנות דרך, אמונות ותפיסות עולם ישנות.

למרות שהרגשתי כמו ציפור כלואה בכלוב כתוצאה מחילוקי הדעות לגבי דרך החיים הקיבוצית, המשכתי לעסוק בדברים שגרמו לי אושר, כמו ריקוד בלהקת מחול ויצירת עוד משמעויות לחיים האישים והכלכליים שלי, חיפשתי עוד דרכים להתפרנס כדי לאפשר למשפחתי ולעצמי יותר הזדמנויות ואפשרויות להתקדם ולהתבסס, זה פשוט בער בי, לא הסכמתי להתפשר ולחיות רק עם מה שיש.

יום בהיר אחד הוזמנתי לפגישה, בתחום ובנושא שלא הבנתי בו דבר וחצי דבר, בואי נגיד שהייתי סוג של בורה אבל בעיקר תמימה, דיברו איתי במושגים ובמילים שכלל לא הבנתי, אבל משהו במפגש הזה ריגש הלהיב אך בעיקר סיקרן אותי להמשיך לחקור כדי לדעת עוד ועוד. השקעתי זמן ומרץ בלמידה כי הבנתי שכאן בתוך המקום החדש הלא ברור אך המלהיב והמרתק  נמצא המפתח לעצמאות הכלכלית שלי.

הנס הראשון שקרה לי היה שהרווחתי כסף תוך חודש ימים מרגע שהסכמתי להכנס להרפתקאה החדשה, פשוט לא האמנתי שזה קורה לי אבל המשכתי לעשות בדיוק את מה שהייתי הכי טובה בו, שזה היה יצירת קשרים אישיים עם אנשים קרובים שלהם סיפרתי את מה אני עושה וגם הם הצטרפו אליי למסע, גם הם רצו חלק בהצלחה ובתשוקה שהניעו אותי להצלחה החדשה. החברה שפתחה בפניי את האפשרות לגדול ולצמוח נקראת "סנריידר" שקיימת עד היום בשוק תוספי התזונה המעולים בעולם והיא שהביאה לישראל את מהפכת מוצרי הבריאות והיופי באמצעות השיווק הרשתי.

בלי לשים לב התחלתי להרויח סכומי כסף גדולים ומשמעותיים גם בחודשים הבאים, ואז הגיעה משלחת קיבוצית ובקשה ממני לפתוח במשק ענף המבוסס על העיסוק החדש שלי, שמכניס לי סכומי כסף נכבדים בכל חודש, להיות המרכזת שלו ולהעביר את הכסף הפרטי שאותו הרווחתי בעסק החדש לקופת הקיבוץ. טוב את כבר מנחשת מה הייתה התשובה שלי לבקשה שלהם, היא פונה אליי בחיוך ממזרי, כמובן שסירבתי בתוקף, באישון לילה אחד, פרשתי סדין גדול על הרצפה ארזתי את כל מיטלטלינו שהיו די צנועים את 3 ילדינו הקטנים ועזבנו את הקיבוץ. חיוך גדול מתפשט על פניה באחת, היא לוקחת נשימה עמוקה, וממשיכה "כאן בעצם מתחילה הדרך ה"קשה", שכרנו בית קטן במושב בית יצחק בעלי מצא עבודה ועכשיו התחיל האתגר הגדול לפרנס ולנהל את החיים בלי המטרייה הבטוחה והמגוננת של החיים בחממה. כמו ציפור כלואה שהשתחררה מכלובה עפתי על החיים במלוא התנופה, השקעתי בבניית ארגון בן עשרות מאות ואלפים של חברות וחברים ויצרנו ביחד את אחד העסקים הרשתיים המצליחים בארץ ובחו"ל, הרווחתי סכומי כסף אגדיים  בני 5 ספרות ויותר בתוך  18 השנים האחרונות, בנינו את בית החלומות שלנו, סופסוף קניתי רכב משלי והחיים חייכו אלינו, תחושת השפע עטפה אותנו, היא יצרה בכולנו התרגשות שאנחנו מגשימים חיים של התפתחות במלוא מובן המילה. מתוך ההצלחה הגדולה שנוצרה עבור הרבה מאד אנשים ובעיקר נשים באירגון שבניתי, הבנתי שאם אני הצלחתי בלי נסיון והשכלה בתחום, כל אחת יכולה, חשובה רק המוטיבציה לצאת מהכלוב ולהחליט לשנות את הדפוס שהיה קיים בי וקיים גם בחברותיי הטובות, "לא זה לא בשבילי" מה פתאום אני אשה בגילי במעמדי" ועוד תירוצים רבים שמרחיקים את המחשבה, מההצלחה.

זו הייתה נקודת הפריצה שלי, כאן החלטתי לנוע אל קדמת הבמה לעמוד מול חברותיי שנאבקות מדי חודש עם מחלת המינוס בבנק ועם החיים המצמצמים המונעים מהן הגשמה ושמחה ויצאתי בהכרזה רמה, אני הולכת להביא את הבשורה לשיפור הרווחה הכלכלית של נשים בכלל ונשים מעל 50 בפרט, ולו רק בשל הסיבה שאני מאמינה בכוח הנשי המסוגל להזיז הרים וליצור שינוי מהיר בתודעה.

יום אחד נפגשנו קבוצת חברים, אחד החברים יזם בנשמתו יאיר בר-לב שמו, אותו הכרתי מעולם השיווק הרשתי, אשר העלה רעיון שדגר אצלו זמן רב לגבי הפקת מוצר קוסמטי טבעי מ- 7 המינים. הוא סיפר שהרעיון עלה לו באחד החלומות, וכשהוא התעורר בבוקר ופתח את התנ"ך הוא קרא משפט שאישר לו שהרעיון הולך לקרום עור וגידים ממש עכשיו.

"הפסוק מדברים פרק ח' פסוק ז' "כִּי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, מְבִיאֲךָ אֶל-אֶרֶץ טוֹבָה:  אֶרֶץ, נַחֲלֵי מָיִם--עֲיָנֹת וּתְהֹמֹת, יֹצְאִים בַּבִּקְעָה וּבָהָר.  ח אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה, וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן; אֶרֶץ-זֵית שֶׁמֶן, וּדְבָשׁ.  ט אֶרֶץ, אֲשֶׁר לֹא בְמִסְכֵּנֻת תֹּאכַל-בָּהּ לֶחֶם--לֹא-תֶחְסַר כֹּל, בָּהּ; אֶרֶץ אֲשֶׁר אֲבָנֶיהָ בַרְזֶל, וּמֵהֲרָרֶיהָ תַּחְצֹב נְחֹשֶׁת.  י וְאָכַלְתָּ, וְשָׂבָעְתָּ--וּבֵרַכְתָּ אֶת-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, עַל-הָאָרֶץ הַטֹּבָה אֲשֶׁר נָתַן-לָךְ.  יא הִשָּׁמֶר לְךָ, פֶּן-תִּשְׁכַּח אֶת-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, לְבִלְתִּי שְׁמֹר מִצְו‍ֹתָיו וּמִשְׁפָּטָיו וְחֻקֹּתָיו, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם.  יב פֶּן-תֹּאכַל, וְשָׂבָעְתָּ; וּבָתִּים טֹבִים תִּבְנֶה, וְיָשָׁבְתָּ.  יג וּבְקָרְךָ וְצֹאנְךָ יִרְבְּיֻן, וְכֶסֶף וְזָהָב יִרְבֶּה-לָּךְ; וְכֹל אֲשֶׁר-לְךָ, יִרְבֶּה.  יד וְרָם, לְבָבֶךָ;

כולנו עמדנו פעורי פה לנוכח הרעיון והרגשנו שיש כאן הזדמנות עבור כולנו להיות שותפים במיזם ייחודי ופורץ דרך שטרם נראה כמוהו בישראל, שיכול ליצור רווחה מימוש והגשמה לכל כך הרבה אנשים ונשים, והחלטנו ללכת על זה. ישבנו ימים ולילות ויצרנו מודל עסקי של שווק רשתי במינוף חברתי, קראנו לחברה הולי הרבס  תבליני ארץ הקודש, ויצאנו לדרך.

עברה בדיוק שנה מאז אותו יום, כן יום הולדתה של קהילת נשים מעל 50, זהה ליום הולדתינו שלנו, אנחנו חרטנו על דגלינו ליצור עולם טוב יותר עבורינו ועבור הדורות הבאים, לא בסיסמאות, אלא תכלס  ביצירת מציאות חדשה המבוססת על למידה, צמיחה והתפתחות אישית.

אורלי נלהבת ממשיכה במרץ את סיפורה עוצר הנשימה, "החלטנו ללכת על עוד מיזם משותף לטובת נשות הקהילה מעל 50, "קרן משותפת לטובת רווחה כלכלית לנשים מעל 50" לה קראנו "העולם שייך לנשים מעל 50", כאישה הנמצאת בדיוק בנקודת הזמן הקריטית הזו, אני רואה במדויק מה הצורך הכלכלי של נשים בגילי ואני מבינה היום יותר מתמיד איך ניתן ליצור את השפע הזה בחיים. "אני אורלי קולן מתחייבת לקחת על עצמי אחריות למנף נשים מעל גיל 50 ליצירת רווחה כלכלית ואישית בחיים." היא מסיימת את דבריה באקורד אופטימי וחדור אמונה.

 ניתן לפגוש את אורלי קולן

"בכנס הארצי השני לקהילת נשים מעל 50" 

שיתקיים ביום שלישי בשעות אחה"צ 

בהיכל התרבות החדש של חבל מודיעין 

באירפורט סיטי