lealand - הבלוג של lealand

אמא של הים / דונטלה די פייטרנטוניו

סיפור מרגש ושובה לב על ילדה בת 13 אשר מגלה כי האנשים שחשבה להוריה, הם למעשה אינם הוריה הביולוגיים. היא מוחזרת למשפחתה הביולוגית דלת האמצעים ונתקלת במבטים אטומים וקרים ולאדישות לנוכחותה. הילדה מתגעגעת לאישה היחידה שלה היא קראה "אמא", היא לא הבינה למה היה עליה לעזוב את ביתה ולהגיע למקום הזר והמנוכר הזה. למה היא הוחזרה למשפחתה הביולוגית ואיך תתאקלם בביתה החדש והלא מוכר? תקראו את הספר ותגלו.

lealand

31/07/2019


אמא של הים / דונטלה די פייטרנטוניו

206 עמודים

מאיטלקית: יערית טאובר

הוצאת כנרת זמורה

שנת הוצאה: 2019

 

67805281_867502003621639_8859643982544633856_n

 

 

זהו סיפורה הנוגע ללב והמטלטל של ילדה איטלקייה בת 13 אשר יום אחד האנשים אשר אותם חשבה להוריה, מודיעים לה כי היא אינה דם מדמם וכי הוריה הביולוגיים רוצים אותה בחזרה. למרות הפצרותיה ותחינותיה, הילדה נאלצת לעזוב את הבית אותו הכירה כביתה מהיום שנולדה, והאדם היחיד שלו קראה "אבא", הותיר אותה עם שקיות ומזוודה על מפתן ביתם של משפחתה הביולוגית, משפחה קשת יום ודלת אמצעים בת 5 נפשות המתגוררים בבית מוזנח ובתנאים ירודים בעיירה קטנה בדרום איטליה.

הילדה מתקבלת בביתה החדש בקרירות ובאדישות רבה ואף סובלת מהתנכלות מצד שניים מאחיה הגדולים שמיד מבחינים בשוני הרב שקיים בין צורת חייהם לבין צורת החיים של אחותם, שבניגוד אליהם, גדלה בבית מרווח מול הים. ההורים אשר גידלו אותה היו למעשה בני דודים רחוקים של אמה הביולוגית. הם סיפקו לה את כל הצרכים הבסיסיים והרבה מעבר לכך. היא חיה חיי נוחות, נהגה ללכת לשיעורי טניס ובלט, ומעולם לא סבלה ממחסור ורעב. וזאת בניגוד גמור למשפחתה הביולוגית שבה ההורים נאבקו מידי יום בכדי לשים אוכל על הצלחות, אב המשפחה נקלע לחובות והבנים הגדולים עזבו את בית הספר על מנת לצאת לעבוד ולעזור לפרנס את המשפחה.

בביתה החדש, הילדה מגלה כי אין מיטה עבורה ועליה לחלוק מיטה עם אחותה, אדריאנה, הצעירה ממנה בכ-3 שנים. כל ילדי הבית, מלבד התינוק שישן עם הוריו, חלקו את אותו החדר. מבין אחיה הגדולים, היחיד שהתייחס אליה ושם לב לקיומה היה וינצ'נצו, האח הבכור אשר כמעט מלאו לו 18. מאחר והשניים לא חיו יחד כאחים, וינצ'נצו הביט באחותו בת ה-13 במבט מטריד של גבר המביט באישה והילדה לא ידעה איך עליה להגיב למבטיו. היא בעצמה חשה מבולבלת ונסערת.

הילדה התגעגעה כל כך לביתה שמול הים ולהורים שגידלו אותה, בעיקר לאמה אדלג'יזה שאותה כינתה "אמא של הים", מי שהייתה עבורה האמא היחידה שהכירה וזכרה. אדלג'יזה גידלה אותה במסירות ובאהבה רבה. הילדה חשבה כי יתכן ונאלצה לעזוב את ביתה ולעבור לבית משפחתה הביולוגית בשל מחלה ממנה סבלה אדלג'יזה, והיא קיוותה שבעתיד הקרוב כשאמה תחלים, היא תוכל לשוב הביתה ולהמשיך בחייה המוכרים. יחד עם תקוותיה, היא גם כעסה ולא הבינה מה עשתה רע כל כך שגרם לאמה לוותר עליה כל כך מהר ולא לשמור עמה על קשר.

בכתיבה מאוד מרגשת, עוצמתית ושובת לב, הילדה ששמה כלל לא צוין לאורך כל הספר, מספרת בגוף ראשון על השינוי התהומי שהתחולל בחייה. שינוי שנכפה עליה ועמו היא נאלצת להתמודד ככל יכולתה. הילדה היא חכמה ותלמידה טובה, מנסה לקבל את צורת חייה החדשים, להתאים את עצמה לסביבה ולעזור בעבודות הבית. היא אף מצליחה להתחבר לאחותה אדריאנה ולאחיה התינוק. אדריאנה אמנם חיה בתנאים ירודים, עברה קשיים וסבלה ממחסור, אך היא ילדה פיקחית לא פחות מאחותה הגדולה שגדלה בתנאים הרבה יותר טובים ממנה. לאדריאנה יש חוכמת רחוב, תעוזה ואומץ רב והקיום של האחת בחייה של השנייה הוא מבורך עבור שני הצדדים.

שורה תחתונה: ספר מקסים ומלא רגש אשר לא ניתן להישאר אדישים אליו.