חלום מתוק - הבלוג של גדעון 23

זמן איכות משפחתי עם משחקי חשיבה מאת ליאת שדה

לקראת הקיץ הממשמש ובא ותחילת החופש הגדול מציגה השחמטאית ליאת שדה מספר רעיונות לשחק עם הילד בימי הקיץ החמים והלוהטים.

גדעון 23

15/06/2014


לקראת הקיץ הממשמש ובא ותחילת החופש הגדול מציגה השחמטאית ליאת שדה מספר רעיונות לשחק עם הילד בימי הקיץ החמים והלוהטים.

                              פירוט המשחקים

 1: איקס עיגול.

לפי משחק זה ,שחקן אחד הוא X ושחקן שני הוא עיגול.

בשלב הראשון מציירים בדף טבלה של 3 על 3.

ה-X מתחיל וניתן לבחור לצייר בכל משבצת פנויה. ניתן לשחק על הרצפה כאשר בעזרת מקלות יוצרים את הטבלה ובעזרת אבנים ועלים משחקים.

המנצח: הראשון שיצר שורה טור או אלכסון.

2. בזמן נסיעה לטיול או בטיול עצמו כותבים את כל הדברים שרואים בדרך או במקום (למשל: ים, עץ, תחנת אוטובוס וכו'...) כל אחד על דף משלו (הקטנים יכולים לצייר במקום לכתוב). אח"כ עוברים על הרשימות ומוחקים דברים משותפים (למשל: ים  וים) המנצח הוא מי שיש לו הכי הרבה דברים שאחרים לא חשבו עליהם.  אפשר לשחק את זה גם עם כל נושא אחר כמו למשל דברים שקשורים לאביב או לקיץ, דברים שלוקחים לטיול וכו'.

3. ניחוש מישוש – כל אחד אוסף חפצים מהשטח. השחקן שמתחיל עוצם עיניים ובעזרת מישוש ועם הגבלת זמן של דקה הוא מנחש באיזה חפץ מדובר . כל עוד לא נגמר הזמן הוא יכול להמשיך לנחש חפצים נוספים. לאחר מכן מחליפים. המנצח הוא מי שהצליח לנחש הכי הרבה דברים.

4. משחק זיכרון עם שמות של מקומות/ שמות של ישובים שעברנו בדרך. המנצח: מי שהצליח לזכור הכי הרבה.

5. משחק אסוציאציות: כל אחד בתורו אומר במהירות 3 דברים שקשורים באביב, בוחרים דבר אחד ומציירים אותו בעזרת חפצים ודברים שמצאנו בשטח. ניתן גם לספר עליו סיפור. 

 

6. סיפור בהמשכים: בוחרים מי יתחיל. הראשון אומר משפט וכל אחד בתורו ממשיך את המשפט שנאמר לפניו.  לדוגמא: הראשון: היום יצאנו לטיול בנחל השופט, השני: השופט אהרון ברק היה נשיא בית המשפט העליון וכך הלאה.

7. הכנת דיסק עם שירים מפורסמים והסבר על המשורר (כמה שורות מהאנציקלופדיה) אח"כ לחוד חידות על המשוררים (למשל: המשורר שגדל בבנימינה, המשורר שאבא שלו היה חזן וכו'.).

8. מחליטים כל פעם על צבע אחר וכולם צריכים למצוא 3 דברים מאותו צבע (מחליטים מראש כיצד משחקים כלומר כיצד נעשית מציאת הדברים: בע"פ, בכתיבה או ציור או מציאת דברים מהסביבה).

9. אותו דבר כמו בסעיף 8 רק עם צורות.

10. בדומה לסעיף 1 רק במקום איקס עיגול משחק דמקה ( או ע"י פקקים של בקבוקים או אם אנחנו בחוף הים ניתן לשחק בעזרת צדפים ובעזרת מקלות מכינים לוח של 8 שורות על 8 טורים).

אין ספק שהצעות אלו אינן טובות וזמינות לשחק בבית או בדרך למקום מסוים.