פני המדינה כפני קותי

"בסופו של יום פני המדינה כפני הזכייה של האח המקופח קותי: מדינה שנושאת רגשות אשמה על עשרות שנות שלטון של אליטה אשכנזית, ובעקבות הפשע הזה מתקנת באפלייה הפוכה". נונה ד. יוצאת ממעצר בית

נונה ד.

03/04/2012


ככל הנראה, העונה הזאת של האח הגדול לא תעורר שערוריית כדורים המטשטשים את התודעה, אבל גם במשדר הגמר של אתמול, יורם ז"ק עבד קשה בטשטוש רגעי האלימות של ערס המחמד יקיר ההפקה ולהוציא מהתבן (ראש הקש של קותי) מוץ... או מיץ (פטל במקרה הזה).

בסופו של יום פני המדינה כפני הזכייה של האח המקופח קותי: מדינה שנושאת רגשות אשמה על עשרות שנות שלטון של אליטה אשכנזית, ובעקבות הפשע הזה מתקנת באפלייה הפוכה על ידי מוזיקה מזרחית המסתלסלת מכל גרון אשכנזי ומכתירה עילגים ו/או נרקומנים ו/או עממיים אותנטיים לגיבורי התרבות שלנו.

בסוף זוהי מדינת ישראל – עד גבול מסוים נקבל את השמאלני המשונה עם נגיעות נאורות כמו סער ונחבק חלקית קישוט חריג כמו תמיר, אבל בסוף אנחנו קותי – קופים חכמים אבל מקופחים שכבר ירדו מהעצים ויושבים בחדר מלא מרגניות (כאילו מדובר בהלוויה ממלכתית או קידום תערוכת הפרחים בחיפה).

מצעד הדיירים

המשדר נפתח עם כל הקלישאות: "קרב מאוד צמוד... כמות אסמסים שלא הייתה לנו באף עונה... אם יש לכם פייבוריט זה הזמן להצביע..." המנחים משועממים מהעונה שלא התרוממה מנסים לייצר מתח שלא קיים - הממלכתי בעניבה, עליז המחמד שמפזז בעזוז לצדו, בפפיון.

על מסלול ההליכה עולה זיוה בשיק של דוגמנית מסלול, שיער פזור ומתבדר וחצאית מיני – מאובזרת בברי סימון כאקססורי זעוף פנים. בפוזת שטיח אדום אוסקרי שכולו אביבית, מדגמנת זו כניסה של כוכבת טראשית שמחזיקה לעצמה את השובל.

שמאל ימין שמאל

בהפקה עוברים לקטע וידאו שמסכם את סיקור הבאזז שהדיירים בבית עשו בחוץ, או אם לקרוא לקליפ בשמו: בואו נאונן על עצמנו, כי אנחנו כאלה מוצלחים עם אחוזי רייטינג מרקיעי שחקים, ובחטא היוהרה מכניסים על הדרך בקטנה ל"ידיעות אחרונות" שעוד תקועים בעונה השנייה.

אחר כך הם מודיעים שהעיתון שהפיקו במשימה האחרונה חולק במאות אלפי עותקים לקוראי "ישראל היום", רמז עבה לצופים לגבי מיקומו של סער בגמר - כי אין סיכוי שמי שמשתף פעולה עם העיתון עוטף ביבי יעניק ת'פרס לשמאלני עוטף עזה בחיבוק. לא שלא הבנו את כל זה כשסידרו לו שיחת טלפון עם "האחמד הגדול" טיבי, ובכך טרפדו לו כל סיכוי לזכייה - מילא אם סער היה זקוק לגינקולוג - אבל למה ככה לפתות שמאלן שמסמיק נוכח העובדה שערבי המחמד של הכנסת והוא עצמו הם שתי נפשות תאומות שמכרו את נשמתם לסיסטם.

מי לשלטי החוצות ומי לקיפול חולצות

מכריזים על המקום החמישי: יאנה יפת הצער והשפתיים יורדת לעם בלוּק של סנדי מ"גריז" אחרי השדרוג מנערת תיכון חנונית לבימבו אמריקאית. המנחים מנסים לקיים ראיון, יאנה כרגיל לא אומרת כלום, אבל זה נסלח כי היא יפה שזה כואב.

ברקע מדלג אסי כאליס בארץ הפלאות לעבר אביבית העמים ששוב גונבת זמן מסך, כאילו שלא היו לנו עשרים פרקים מלאים בעולם שכולו אביבית רק בגלל החרמנות של יורם ז"ק ששלחה שוב את הבולבול שלו להחליט החלטות שגויות בעריכת העונה, עד כדי כך שהשידור הרציף בערוץ 20 סיפק רגעים לוהטים ואותנטיים יותר מהמשדרים המרכזיים.

עוברים לקליפ לצלילי וויטני יוסטון ז"ל, כולם מדגמנים קשת של רגשות האחד לאחר ורק סער נצפה מביע רגש לוולטר בלבד. רשעים קטנוניים יתהו למה סער האמפטי למראית עין מרעיף רגש ורגשנות רק על כלבים וערבים.

את המקום הרביעי מאכלסת שרי, שכנראה כבר שכחתם ותחזור לעבוד כזבנית בחנות בגדים, עוד אחת מהקורבנות שנשכחו ברעש הנביבות האביבית. נראה כאילו יורם ז"ק תפס את הראש בחדר הבקרה ואמר לעצמו: מי זאת הבחורה הזאת, אני לא מכיר אותה..."

בקליפ האתנחתא הקומית מככבים בעיקר יוסי סרור עם סלנג של אוחצ'ות ודודו קפרא עם עילגות מילולית, כי כולנו הרגשנו איך עזיבתם הותירה חלל ריק כמעט מדאחקות והכתירה את הקוטר העצבני לסטנדאפיסט של העונה.

את המקום השלישי קוטף השמאלן, הפתעת העונה, שבא לנגח את הזבל מהפריים טיים והתאהב במולך. הצופה האדוק של ערוץ עשרים אסי עזר, שצפה כנראה ברגע בו סער סיפר שאין לו העדפה מינית ברורה למגדר מסוים שואל לסיכום הראיון: "יש מי שמחכה לך?"... האם הוא מתכוון לעצמו? כי יכולתי להישבע במבט מלא קנאה מצדו כשהשמאלני והביטחוניסט התאחדו לחיבוק צמוד.

מצביעים ברגליים

ההכרזה על המקום השני מקימה את כל הדיירים שחלקו בית עם תמיר על רגליהם, הם ממהרים לאסוף את איבריו הפזורים ומארגנים לקריפ שמבוהל מעצמו ומכל דבר שחי או צומח או דומם יציאה של זוכה.

אסי עזר מנסה לפלס לו דרך יציאה קטנה מהארון עם המשפט: "אתה סימנת בשבילי את מה שאני הרגשתי פעם, אני הרגשתי נורא מוזר פעם..." ארז טל כמעט מקיא בפה ומשגר מבט משתק של בוז. על המסכים ברקע נצפה הזוכה בדקותיו האחרונות בין כותלי הבית, עושה הומאז' לעצמו וצועד בעצבים מעגליים סביב פינת האוכל.

לסיכום, אמנם חלק ניכר מתושבי בית שמש הפכו היום ללקוחות מוגבלים בבנק בעקבות ההצבעה ללא הגבלה מאמש, אבל יש עוד תקווה לאזן את הגרעון כי הקלפן של העיר חזר ומחכה שתפתחו שולחן - יש לו מיליון שקל להפסיד.

>> נונה, האח הגדול אולי לא מודה לך אבל קוראייך שעקבו אחר כל הטורים של מעצר בית, בטח שיתגעגעו אלייך. נפגש בעונה הבאה?