mickyharel - הבלוג של מיקי הראל

חג לא שמח, וזר לא פורח...

אירועי היממות האחרונים הכריעו אותי, הרגשתי כמי שאמפזימה השתלטה על ריאותיו ורק בלון חמצן יוציא אותי מהמועקה הנשימתית . סוכות בצל של אירועים מפלצתיים שהם פועל יוצא מעכירות ברוח הזמן, החברה והמקום

מיקי הראל

18/09/2013


אתר הבנייה שממנו הושלך אל מותו פועל פלסטיני

זמן עם המון אוויר ווינטלטור צמוד אינם תמיד ערובה לאיכות חיים.

לעתים קרובות אלו הם המרכיבים למתכון של תסכול ומרה שחורה. המון חומרים למחשבה היוצרים הרגשה שהכל מתפזר כמו רוח הוינטלטור ועם זאת גם מתגבש כגוש גדול וקשה בגרון.

קשה להכיל הכל בבת אחת. כמה פעמים ביום אני יכולה להרשות לעצמי את הוקום הנוצר מנשימתי הנעתקת?

אמש דקרה אם את שני ילדיה ונסתה להתאבד. אפשר לחשוב על אירועים איומים ללא מוצא בהם אנשים מגיעים למצב אובדני. ואין זו הפעם הראשונה שמקרי רצח על רקע כלכלי מייאש קורים. כמה נורא שהפכו הילדים לבני ערובה במשחק הדמים הזה. לא מאחלת לאם שלא הצליחה להתאבד אחרי שרצחה את ילדיה, החלמה מלאה . היא ראויה לחיים הנוראים שיהיו נחלתה לאחר מעשה הרצח שביצעה.

http://www.haaretz.co.il/news/law/1.2122482

הבוקר נסע גבר לבת חפר לקח את ילדיו מבית פרודתו, השאיר לה מכתב בו הוא הצהיר על תכניתו להרוג אותם ונסע אתם לתל אביב. האשה מצאה את המכתב ופנתה מידית למשטרת טייבה , מסוק הועלה לאוויר בניסיון לאתר את רכבו של בעלה, אך במקום למצוא הרכב, הגיעה הידיעה שהאיש עלה לגג בניין בתל אביב, בניין בו עבד  כקבלן  זרק את 2 ילדיו בני ה-4 וה-5 אל מותם מהקומה ה11-  וקפץ אחריהם אל מותו. ספקולציות באשר לסיבת הרצח וההתאבדות לא חסרות. קרוב לוודאי שהיה זה רצח על רקע של נקמה באשתו. שוב הפכו 2 ילדים רכים לבני ערובה בידי הוריהם. במקרה זה האב רוצח מתועב. מה גורם לאנשים להשתמש בילדיהם כאילו היו חפץ שהוא רכושם הבלעדי ויכולים להשתמש בו כרצונם?

נותרתי ללא נשימה מהסיפור הנורא הזה.

נקודת הזמן הזו בהסטוריה אינה מהחביבות עלי. אולי בשל המודעות הרבה להתרחשויות וגם כאלו שלא הייתי מתעכבת עליהן . כי הרשתות החברתיות לא יניחו לשותפיהם במדה רבה של  צדק. אנשים צריכים להיות מודעים, לנסות לפעול, להגיב ולהפנים. אלא שלא עברו רגעים רבים ופגשתי בכתבה מעוררת פלצות http://www.mako.co.il/video-blogs-specials/Article-29ed385934c7631006.htm&Partner=facebook_share

על אשה בת 47 שנזרקה השבוע לרחוב משום שידה לא השיגה לקנות דירה והיא חיה עם אמה בדירה הזו מילדות עד יום מותה של האם בדיור ציבורי וכשמתה האם , נזרקה האשה על ארגזייה לרחוב בלי מצמוץ או הרהור קל, היא לא נמצאה ראויה לדיור ציבורי. כך הושלכה לרחוב גם בתה בת ה-24, די ברור כי גורלה יהיה אף גרוע מזה של אימה, האם מראש כבר אינה יכולה להעניק לה קורת גג. האישה אבדה עבודתה, כך גם את הבטחת ההכנסה מהביטוח הלאומי משום שאין לה מען. כעת הצטרפה למאבק החברתי לדיור ועם זאת לאן תפנה מכאן? הסיפור העלה בי מחשבות קשות על גורל מעמדי כפי שההודים מכנים אותו, קסטה, מעמד שאין ממנו מוצא. נראה שהעתיד צופן לנו התרבות מוכי גורל אם לא יעשה דבר בעניין דיור לחסרי בית.

סיפור בלהות על הריסת מבנה פחון של ערביה בבקעה, שהוא אחד ממאות סיפורי מיגור, ייבוש והריסה חסרת פשרות בפלסטינים ובבדואים החיים תחת התנכלויות בלתי פוסקות של המדינה הרוצה להביסם ולרשת את אדמתם. ובתוך כל המבוכה והזוועה הזו ביום ב' 16.9 קרה בתל אביב פשע שנאה מזעזע. אחסאן אבו סרור, בן 54 ממחנה הפליטים עסכר ליד שכם, הושלך למות לאחר שנפצע בעת עבודתו בדרום תל אביב. עדי ראיה סיפרו כי שני אנשים גררו את העובד הפצוע מחוץ לבניין, הטילו אותו על המדרכה והסתלקו. נסיונותיהם של עוברים ושבים ושל פרמדיקים לבצע בו פעולות החיאה לא צלחו, והוא מת מפצעיו.

דרוש בלון חמצן לצלוח את נגעי התקופה האיומה הזו. המקרים שהעליתי קשורים בתחושות אין מוצא, אוזלת יד, גזענות, שנאה ושרירות לב של המדינה כלפי אזרחיה.

ובעיקר זו רוח הזמן.

מעדיפה להשאיר את סקירת האירועים הנוראים הללו כסקירה בלי לנסות לנתח אותם לעומק , מה גם שברור לי שרוב האנשים מכירים את הנסיבות הקשות של המצב הכלכלי הגורף כמפולת בוץ את השכבות המוחלשות לעוני ותסכול, המעבירים אנשים על דעתם ומותירים אותם בחוסר כל ובחירות מילוט של יאוש.