אקטואליה לעצמאים ולבעלי עסקים קטנים - הבלוג של הסתדרות העצמאים

יום הזעם של ההורים - גם הורים עצמאים זועמים

עדה אופיר, אמא עצמאית ל-3 בנות, מגיבה ליום הזעם של ההורים במחאה על הפער בין חופשות הלימודים לימי החופשה של ההורים השכירים, אבל מי חושב על הורים עצמאים?

הסתדרות העצמאים

23/08/2016


עדה ובנותיה

עד לפני שנתיים הייתי אמא במשרה מלאה. יצאתי ממעגל העבודה לפני לידת ביתי הבכורה והתמסרתי כל כולי לאמהות, במשך שנים חיפשתי עבודה בחוץ ולא מצאתי, לא קל גם להיות אמא שרוצה לחזור מקסימום בשעה ארבע הביתה וגם לעבוד במשרה שמתגמלת כספית ובעיקר מצליחה להביא לידי ביטוי את הכישורים שלי .

לפני שנתיים פתחתי עסק קטן וחמוד משלי, עסק שבו הוטמעו כל החלומות שלי, הרגשות, האהבות שלי, במשך שנים חלמתי עליו וחיפשתי את הזמן הנכון להגשים אותו. חשבתי שהדרך האידאלית לשלב בין אימהות וקרירה היא עסק עצמאי. אני עובדת מהבית , מצליחה לייצר הכנסה ובמקביל זמינה לבנות שלי. אני כאן כשהן חוזרות מהמסגרות, לבית חם, זמינה לכל מיני הקפצות למיניהן (שכחתי תיקיית אומנות, נקרע לי הסנדל, כואב לי הראש וכל מיני שיחות שמגיעות מבי"ס בזמנים הכי פחות מתאימים).

המציאות טפחה על פני, הוכיחה שגם להיות בעלת עסק וגם אמא במשרה מלאה, זה לא דבר קל, בטח לעסק חדש ובכלל: מלבד העבודה עצמה, עסק דורש חיפוש לקוחות פוטנציאלים, עבודה שיווקית רבה, תחזוק ועוד המון דברים אחרים אבל אני שם להתמודד להפריח, לצמוח ובעיקר להצליח. אני מאמינה בעצמי מספיק, בכישרון שלי.

השנה הייתה השנה הראשונה שלי כעצמאית ביולי אוגוסט. ביולי עוד הצלחתי לייצר עבודה. האמצעית בת השש הייתה בקייטנה, הגדולה בעיקר נהנתה מלבהות, קמה בשעות לא שעות והתינוקת... היא כהרגלה. אבל אז הגיע אוגוסט והבנות רוצות לטייל, לבלות, תקחי אותן, תבדרי אותן, תשלמי הון תועפות בחוץ על אטרקציות, תהיי זמינה בשבילן 24/7 - והעסק שלך, זה שאת נלחמת עליו, מה איתו? הוא בצד, ממתין לך.

אז הורדתי הילוך ואחרי שנלחמתי בשיניים, הבנתי שזו מלחמה אבודה, בטח כשאני נשואה לאיש עם עבודה תובענית.

אז מה הפתרון?

אני חלילה לא רוצה לפגוע בעבודה או בחופשים של המורים, אלו שאני מעריצה ומעריכה, אבל אני טוענת שכן צריכה להיות איזושהי הקבלה לחופשים של הילדים ולחופשים של ההורים, בין אם הם שכירים שמגובים על ידי המעסיקים שלהם, שסובלים גם הם בתקופה שכזו, מפחיתים בכמויות העבודה, נאבקים בעצמם על תשלומים למרות שרוב המשק בחופשה וקשה לייצר הכנסה, ובין אם הם מעסיקים קטנים או עובדים עצמאים שיש להקל עליהם ולבוא לקראתם בהטבות מיוחדות שמתחשבות בקושי לייצר הכנסות בחודשים אלה.

הממשלה צריכה למצוא דרך לתגמל את המעסיקים, את העצמאיים , לייצר פתרונות, אדרבא שיוסיפו ימי חופש – אך לא על חשבון המעסיק הקטן, איחוד חופשת הקיץ עם החופשים של חגי תשרי (וככה לקצץ מיולי ולחבר את אוגוסט- ספטמבר יחד). אני בטוחה שאם יבחנו מחדש את הנושא, ימצאו פתרונות גם כאלו שלא יפגעו במורים, כאלו שמחוברים למציאות היום יומית של התקופה הנוכחית ולא זו של הקמת המדינה, כשנקבעו ימי חופש.

כולם חושבים שזה קל להיות עצמאי, שזו פריוולגיה שיש לנו כי יש לנו יכולת לשלוט בזמנים אבל מי שנפגע זה אנחנו שנאלצים לעבוד עד שעות לא שעות, לעיתים לוותר על פרוייקטים, אחרי חודשיים של חופש מגיעים החגים ושוב אנחנו במתכונת מצומצמת, מנסים להרים את הראש ולהתפרנס בכבוד.

בינתיים, כמו שהמדינה הזו מתנהלת, האזרחים העובדים למחייתם, שכירים ועצמאים ממעמד הביניים, ימשיכו להיאבק להחזיק את הראש מעל המים, והגופים החזקים והטייקונים במשק ימשיכו לקבל את כל ההטבות ולחגוג על חשבוננו, עד שמישהו יבין שהגיע הזמן לעצור את החגיגה וליצור כאן מציאות חדשה.

 

הכותבת היא עדה אופיר, בלוגרית כותבת ועורכת תוכן. עצמאית ואמא ל-3