gilshalev - הבלוג של גיל שלו

המין החזק

רבות דובר, נכתב, הושר וצוייר על שוויון בין המינים, ורבות - מן הסתם - עוד יאמר. כיום - 2015 - נשים עדיין רחוקות שנות אור משוויון מלא, ואני בהחלט כולל את מדינות המערב ה"מתקדמות" בתוך זה. אחד הדברים שאני שומע בדרך קבע בדיוני הסרק סביב הנושא הוא "מה אתה רוצה? תראה כמה נשים מגיעות לעמדות […]

גיל שלו

01/10/2015


רבות דובר, נכתב, הושר וצוייר על שוויון בין המינים, ורבות - מן הסתם - עוד יאמר.

כיום - 2015 - נשים עדיין רחוקות שנות אור משוויון מלא, ואני בהחלט כולל את מדינות המערב ה"מתקדמות" בתוך זה. אחד הדברים שאני שומע בדרך קבע בדיוני הסרק סביב הנושא הוא "מה אתה רוצה? תראה כמה נשים מגיעות לעמדות מפתח!" ומיד מתחילים למנות לי את המפקדות בצבא, במשטרה, בראשות הבנקים, כמובן בכנסת ובממשלה ושאר תפקידים שהמשותף לכולם... ניחשת נכון, שליטה, או אם נתעקש - דיכוי.

זה לא שוויון. אפילו לא קרוב.

כדי שהמין האנושי יוכל להינות מתרומתה של האשה, עלינו לראות נשים רבות יותר בתפקידים רבים אחרים, וכמובן - אנא מכם - אל תדברו איתי על שוויון כל עוד אשה מתוגמלת פחות מגבר על אותו תפקיד.

הדיון הזה, כאמור, בלתי נגמר ומכיוון שכך רציתי לשתף אתכן\ם באחד מהדברים שמעניינים אותי.

אני חובב MMA (שזה בעברית די צחה - אומנויות לחימה משולבות). ספורט שבעשור האחרון צובר קהל רחב מאוד למרות החזות המפחידה שלו. למרות שמדובר בענף יחסית צעיר ומבוסס על "לוחמה" - עדיין - בעיקר בעזרת חוקים חכמים והתפתחות מתודולוגיות אימון מתאימות - אין בספורט הזה יותר פציעות מאשר ענפים שנחשבים הרבה פחות "מסוכנים". ללא ביצוע מחקר מעמיק, ארשה לעצמי להעיז ולומר שיש פחות. אם כבר, הפציעות היותר חמורות קורות במהלך מחנה אימונים - והרבה פעמים כתוצאה משגיאות של הלוחם עצמו (אשמח להרחיב בנושא בפוסט אחר).

אבל בחזרה לנשים.

הספורט הצעיר הזה, התבסס תמיד על גברים. גדולים וחסונים.

עם השנים, הוכנסו לספורט קטגוריות משקל, בדומה לענפים דומים (היאבקות, איגרוף, ג'ודו וכדומה) וכך ניתנה הבמה גם לאתלטים מצויינים שלא שוקלים מעל 205 פאונד.

לצד עלייתו של הארגון המצליח ביותר (UFC), וכנראה במטרה לשרוד, אירגונים אחרים החלו לשלב נשים בספורט לקול מחאות המקהלה השוביניסטית שלצערי עדיין מורכבת מהרבה גברים שלא יודעים למה הם אוהבים את הספורט הזה.

במשך שנים, חזר דיינה ווייט נשיא ארגון ה UFC על המנטרה שלו - "כל עוד אני כאן, נשים לא ילחמו ב UFC" עד שראה קרב של אחת, רונדה ראוזי שמה. אפשר להאשים את דיינה ווייט בהרבה דברים (וברוב המקרים נהיה צודקים), אבל דבר אחד האיש הזה יודע כנראה לעשות טוב יותר מכולם - לקפוץ על עגלה מצליחה, לאסוף את ביצי הזהב שמטילה האווזה, או במילים אחרות - לעשות הרבה כסף מהספורט. ווייט זיהה מהר מאוד את הפוטנציאל העצום שקיים באתלטית אולימפית (מדליית ארד בג'ודו באולמפיאדת בייג'ינג') שלא רק מחסלת יריבות בזירה, אלא גם בעלת צדודית שמושכת תשומת לב מגברים וממפיקים הוליוודים.

כבר היתה כוכבת MMA לפני ראוזי (ג'ינה קאראנו) אבל קנה המידה כשמדובר על הצלחה מסחרית וחדירה אל תוך ה"מיינסריםט"... עולם אחר.

יש עוד דרך רבה לנשים בספורט הזה עד שיישחבו ע"י המסה הגדולה של שוביניסטים שמרכיבה את הקהל (שימו לב, עדיין מדובר כאן על אישור ע"י גברים...), אבל מספיקות שתי עובדות לקבוע שהנשים כאן כדי להישאר:

  1. רונדה ראוזי נחשבת לכוכבת מספר אחת של הארגון (כולל שלל גברים מאוד מוכשרים).
  2. לאחרונה נוספה קטגוריית משקל נוספת לנשים - זה כמובן לא נעשה כלאחר יד.

 

כמובן, לא מספיק לדבר רק על רונדה. יש עוד לא מעט אתלטיות מצויינות ב UFC ומחוצה לו שמחכות לתורן - והוא יגיע.

הנה דוגמא לנשים שמגיעות לבמה המרכזית, זורחות, והטובות שבהן מתוגמלות כטובים בגברים. זה כמובן לא הופך את דיינה ווייט לאביר השולחן העגול או לפמיניסט מוצהר, אבל יאמר לזכותו שהוא לא ממש חייב (לאור ה"שוק" בו אנחנו חיים).

למי שמעוניין ללמוד עוד על נשים ב MMA - דוקטור גוגל יספק המון מידע כתוב.

אני ממליץ לא "לפחד" מהספורט ופשוט לצפות בהן נלחמות. באופן אישי, אני חושב שמתוך המוטיבציה שלהן להוכיח את עצמן, הקרבות שלהן בהרבה מקרים עולים על אלה של הגברים ברמת העניין, וה"אקשן". לא הוגן לצפות מרובן להפגין את אותם הכישורים (הן התחילו מאוחר יותר), אבל בהחלט ניתן לראות נשים כדוגמתה של ראוזי שהגיעו מדיסיפלינה מסויימת של אומנות לחימה עם כישרון מובנה ותוך זמן קצר - אין שום הבדל.

בשבת הקרובה, הקרב הפותח של האירוע בתשלום UFC192 יהיה בין ג'וליאנה פנייה לג'סיקה איי. שתי בחורות שישמחו להדגים לנו שאין דבר כזה המין החזק.

אשמח לשמוע דעות מגוונות על הספורט, הנשים המשתתפות בו ובאופן כללי על נושא השוויון כפי שמתבטא (או לא) בכל מקום ואתר.

גיל שלו

פוסטים באנגלית - www.gilshalev.com