מדעי החיים הבריאים - הבלוג של ד״ר ליאת אדרי

איפה אתה אורן מזרחי?

אחי הקטן נעדר. 8 ימים שאני לא יודעת איפה הוא ואם הוא בסדר או לא. אולי הוא רעב, או מיובש, אולי מישהו ראה או שמע. אני זקוקה לעזרתכם.

ד״ר ליאת אדרי

05/06/2018


אורן נמצא

** עדכון **

אורן נמצא חי ושלם בלילה שבין חמישי ושישי 8.6. תודה לכל מי שסייע בחיפושים!

אחי נעלם. זה היום התשיעי שאורן נעדר. 8 ימים ולילות שהוא איפשהו בחוץ. זה פשוט לא נורמלי. הלב שלי מתפוצץ מדאגה, איפה הוא? איך אפשר להכנס לראש של מישהו אחר ולהתחקות אחר עקבותיו. איך? הרי כל אחד הוא יחיד ומיוחד, ובמיוחד אורן.

כשאני עוצמת עיניים וחושבת על אורן, אני רואה בדמיוני את אחי הקטן, הצעצוע שהגיח לחיי לאחר חמש וחצי שנים של בדידות. אני זוכרת כמה כמהתי לבואו, כמה רציתי אח. כן, כן - אח, לא אחות. סיקרן אותי הצד האחר, רציתי בן כזה שישחק איתי כדורגל, שנרוץ ונשתולל ביחד.

IMG_5437

אורן נולד עם סימן של וי, אות הניצחון, על האף ואנחנו צחקנו שזה סימן המגן שלו (לימים, כשקראתי את הארי פוטר חשבתי על כך).
אורן היה שובב קטן ואכן שיחקנו והשתוללנו כמו במשאלתי, עד ש... תמיד יש ׳עד ש...׳
הכל היה מושלם, עד שאורן היה בן 6 ונכנס לעולמו, וככל שנכנס לשם כך לא נשאר לי מקום.

עד אז היינו צמודים. אני זוכרת את עצמי אחרי הצהריים בגן המשחקים הישן, מנדנדת אותו שעות בנדנדה והוא צווח מאושר ׳עוד, עוד, עוד׳.

אני לא בדיוק יכולה לשים את האצבע על הרגע, אבל משהו קרה כשהייתי בת 12. כשהגעתי לחטיבת הביניים פתאום פרחתי, השתניתי. מילדה דחויה ביסודי הייתי למובילת הכיתה בחטיבה. החיים שלי התמלאו ולאורן כבר לא היה כל כך הרבה מקום והיה נדמה שזה בסדר, שאין לו צורך בקרבת האחר לידו. הסביבה קיבלה אותו בחשדנות, אבל אני חשבתי שהוא ילד חכם וחריף, אפילו שהיה קצת שונה, ואנחנו קיבלנו אותו עם המיוחדות שלו. בחוץ הוא היה עוף מוזר, אבל בבית הוא אורן שלנו, כמו שהוא, ככה הכי טוב.

IMG_5436

לפני כשמונה שנים, אורן היה כבר בן 31, עבד כמאבטח בביקורת הגבולות, אהב את העבודה ואפילו קיבלו אותו כמו שהוא. סופסוף הוא עבודה שהתאימה לו מאד. דקה לפני הדיוטי פרי, בדיוק כשאנשים סיימו את כל הבדיקות האפשריות, אורן סרק אותם עם גלאי מתכות. כשנסענו לחו״ל ופגשנו בשדה התעופה את אורן, הבנות הקטנות שלי הסבו את תשומת ליבי ׳אמא, תדעי לך שאורן שמח׳. זה לא היה מובן מאליו.

כשהגעתי לפוסט דוקטורט במכון וייצמן, חלק מהמחקרים שלי על מוח האדם היה על אוטיזם. ואז לראשונה נתקלתי בקריאה מעמיקה על אספרגר. ישר חשבתי על אורן. ידעתי שיש שם משהו שאני מזהה מהבית. אבל הי, הוא הרי מאושר, אז תהיתי למה להציק לו עכשיו עם איבחונים רק כי אני הבנתי משהו פתאום - הרי יש לו את עולמו המיוחד, את האופניים, את הרכיבות, והוא גר עם אמא שלי, הכל נוח.

בכל זאת, החשש לא הניח לי. הוא גבר כשצפיתי בסדרה ״על הספקטרום״. שוב אורן כאילו הציץ אליי מהמסך. הפעם פניתי אל אמא והסברתי לה שהחשיבות באיבחון היא שאורן יקבל התאמה לצרכים שלו, שאולי נוכל לאפשר לו לעבור למקום מתאים ולקיים חיים משלו, במיוחד עכשיו שכבר קצת קשה להם לחיות ביחד. אולי הערתי שדים מרבצם, אולי הדברים פשוט קורים, אבל כבר שבוע שאחי הקטן, אורן, מסתובב בחוץ, בעולם שנסגר מפניו לפני כל כך הרבה שנים,  ואני לא יודעת איפה הוא. איך אפשר לישון ככה בלילה? איך אפשר להמשיך לנשום כרגיל?

עדיין אין קצה חוט
שיוביל אליך
ואין איש יודע
אם יושב אתה כפוף
נרעד ומפוחד ראשך בין הברכיים
במחסן או בניין נטוש
או רוכב על אופניים
נטול רכוש מכביד
חופשי ומאושר
אי שם במדבר
ואולי?
ואולי?
ואולי?...
האם מישהו נתן לך מים?
האם מצאת אוכל?
ראו אותך בדרום
וראו אותך בצפון
ואתה כעפיפון
צבעוני ומיוחד
לא קשור כרגע לאף יד...
ואין עדיין קצה חוט.

שבוע עבר
ואורן נעדר
כל היודע דבר עליו מתבקש להודיע למשטרה

(נכתב על ידי חברה שלי דורית נחמיה שקרצי מהחפ"ק בבית המשפחה)

IMG_5452

מעל 9400 איש שיתפו את עובדת היעדרו וזה עדיין לא מספיק. השכנה שלי שאלה היום במעלית למה אני נראית חיוורת ונסערת ונאלצתי לספר לה, אז זה היה במבזקי החדשות ואצל אורלי וגיא ושותף בקבוצות הרוכבים אבל עדיין לא הגיע לכל האוכלוסיה שרק בעזרת תפוצת אנשים רחבה יימצא קצה החוט.

מה אתם הייתם עושים אם כבר שבוע שלם לא הייתם יודעים איפה אחיכם הקטן ישן בלילה, ואם הוא מפחד או מרגיש כל כך בודד?

בבקשה שתפו את תמונתו, פקחו עיניים סביבכם. אורן יכול להיות בכל מקום. פשוט בכל מקום.

אורן בבגדי אופניים