רובינה - הבלוג של אורית רובינשטיין

בחברה טובה - זהר מנשס

3 ימים סוערים בחיי חברת "דייה" ומנהליה הבכירים והזוטרים - מי מהם ישרוד את המשבר ובאיזה מחיר?

אורית רובינשטיין

05/10/2016


בחברה טובה - זהר מנשס

350 עמ', הוצאת פרדס

ז'אנר: ספרות מקור, פרוזה

983047

הכריכה האחורית מספרת לנו על מנכ"ל חברת "דייה" וכיצד שלושה ימים באוקטובר 2009 הוא מנווט את החברה במשבר חדש שפוקד אותה לראשונה מזה עשר שנים. אבל זה ממש לא משקף את הספר ואת גיבוריו הרבים. הספר הוא לא רק על תומר מנכ"ל החברה אלא על כל צוות המנהלים הבכירים וגם חלק מהמנהלים בשורה השניה של החברה.

כל פרק מוצג מנקודת מבט של דמות אחרת ויחד הם משתלבים לסיפור אחד - סיפור הצלתה של החברה בהם השקיעו את עשרה השנים האחרונות.

תומר - מנכ"ל החברה הוא טיפוס כרימזטי שיודע לסחוף אחריו את כל העובדים הבכירים והזוטרים כאחד. תומר הוא חצי שוודי והיחיד מבין אחיו שגם קיבל מאביו את המראה הנורדי. הוא עבר לחברה לפני עשר שנים ומחברה מרוסקת הפך אותה לאחת החברות החזקות ביותר בשוק. הוא מיועד להתמנות יו"ר הדירקטוריון הקבוצה וברור לו שמי שתחליף אותו בתקיד מהנכ"ל היא רונית.

רונית - הג'ינג'ית של החברה - הולכת אחרי תומר באש ובמים כבר 15 שנה ומבחינת כל אנשי החברה היא המיועדת היחידה להחליפו בתפקיד המנכ"ל. אבל לרונית יש תכניות אחרות לגמרי ומנכ"לות היא ממש לא אחד מהם. היא מוצאת את עצמה במצב כמעט בלתי אפשרי - מצד אחד נאמנות לעצמה ולמה שהיא רוצה לעשות בחייה ומצד שני נאמנותה ואהבתה לתומר שבזכותו הגיעה לאן שהגיעה

ריבה - אני חושבת שזו הדמות הכי שנויה במחלוקת בספר וגם הכי שנואה. מצד אחד אישה חזקה מאד שיודעת בדיוק מה היא רוצה ותעשה הכל כולל לדרוך על כולם כדי להשיג את זה, ומצד שני הסיפור שהיא סוחבת על הגב גרם לי לחשוב שאולי בפנים היא לא כזו קשוחה.

גיא - סמנכ"ל לוגיסטיקה ותפעול. גיא שהגיע מבית פשוט שבו אמו הייתה סייעת בגן ילדים ואביו ואבא מורה לתנ"ך בתיכון, התחתן עם יעל בת למשפחת אצולה ישראלית שהייתה בעצמה גם מלכת היופי של ישראל. הניכור של הוריה והרצון לשהם לסיים את נישואיה רק דירבנו אותו יותר להוכיח להם ולכל העולם שהוא מסוגל להרבה יותר

מיקי - מנהל השיווק ומכירות של חברת דייה, גבר נאה שבטוח שכל הנשים רוצות רק אותו ומבחינתו בצדק. הוא נשוי לדגנית ואב גאה לשתי בנות אבל בטוח שהכל בסדר אצלו בבית. הוא כל כך עסוק במירוץ שלו למכלות שנפתח עכשיו לאחר עזיבתה של רונית שהוא אינו שם לב למה שקורה עם בתו הבכורה חן.

מוטי - האנדרדוג של הסיפור. מוטי היה אחראי כספים לפני שריבה הגיעה לחברה והופתע שהוא לא קיבל את התפקיד. הוא עובד חרוץ שנותן את נשמתו לעבודה מצד אחד אבל לא שוכח את מה שחשוב בחיים - את אשתו וילדיו. אם צריך, הוא יסע עד קצה העולם רק כדי לראות אם הבן שלו בצבא בסדר גם אם באותו רגע הכי צריך אותו בעבודה.

הספר מלווה אותם בשלושה ימים קריטיים לגורל החברה ולגורלם שלהם. כל דמות מסתירה משהו שיכולה לטלטל לא רק את עולמה שלה אלא של כל הדמויות האחרות.

זה ספר שמציג לנו את פניה של החברה הישראלית כמעט כולה דרך עיניים של מנהלים בכירים וזוטרים שנאלצים להתמודד בשאלות קשות, שהתשובות עליהן עלולות לטלטל ולהרוס חיים שלמים מצד אחד ולבנות חיים של אחרים מצד שני.