אמא בעבודה - הבלוג של אסתי קירמאיר

מיידלע

שתי שאלות חוזרות על עצמן המון לאחרונה. שתיהן מעצבנות באותה מידה. הראשונה היא – "אז איך את עושה את זה?" זו שאלה מעצבנת כי היא מקפלת בתוכה תחושת אשמה – את אמורה לעשות דברים אחרים, ואם הצלחת להכניס ריצה לפריימריז ללו"ז - זה ככל הנראה בגלל שהזנחת את תפקידך המסורתי, וכולנו יודעות מהו. השאלה השנייה […]

אסתי קירמאיר

07/11/2012


שתי שאלות חוזרות על עצמן המון לאחרונה. שתיהן מעצבנות באותה מידה. הראשונה היא – "אז איך את עושה את זה?"

זו שאלה מעצבנת כי היא מקפלת בתוכה תחושת אשמה – את אמורה לעשות דברים אחרים, ואם הצלחת להכניס ריצה לפריימריז ללו"ז - זה ככל הנראה בגלל שהזנחת את תפקידך המסורתי, וכולנו יודעות מהו.

השאלה השנייה שחוזרת באופן מטריד היא: "ותגידי, מה בעלך אומר על זה?"

אני חייבת להודות שהבתחלה לא הבנתי את השאלה. חשבתי שהיא קשורה לשאלה המעצבנת הראשונה – מה בעלי אומר על זה שהוא אמור להשאר עם הילדות או לדאוג לסידור לילדות.

אבל לשאלה הזו יש המשך, שלפעמים נאמר ולפעמים לא – וההמשך אומר: "תגידי, מה בעלך אומר על זה שאת נפגשת עם כל כך הרבה גברים?"

אני יודעת את זה בגלל הסטטיסטיקה – אבל עד הפריימריז זה לא הכה בי בבטן: עד כמה העולם הפוליטי זה עולם של גברים. כן יש בו נשים, ואפילו יש לנו יו"ר – אבל אנחנו עדיין מיעוט זעיר בעולם ומלואו שמורכב ממחוזות, וועדות, סניפים ופעילים – שכמעט כולם בו גברים.

מתוקף הריצה לפריימריז אני נפגשת עם המון המון גברים. חלקם מאוד מופתעים שבעלי נותן לי ככה להתסתובב חופשי, חלקם - המבוגר יותר, משנים את שמי מאסתי למיידלה, וחלקם מוסיפים לי שמות תואר של יפה, חמודה ו"איזה יופי".

ובגלל שאני מיעוט זעיר בעולם של גברים, אז כל הזמן מודדים אותי. בוחנים את האריזה הפוליטית שלי ומה היא משדרת, את חיתוך הדיבור שלי ועד כמה הוא תקיף וחד משמעי, עד כמה אני מכירה את הקודים השלטים בספירה הפוליטית או עד כמה אני "גבר".

אז איפה אני בכל הסיפור הזה, שבדרך כלל בימים כתיקונם, אני בן אדם רך וחייכן ונוגע. איפה אני בין אשת הברזל לאסתי קירמאיר?

ב"חיים האמיתיים" סובבים אותי חברים ומשפחה, גברים ונשים. אבל העולם הפוליטי זה ג'ונגל של גברים, ג'ונגל פאטריארכלי עם חוקים נוקשים, והכניסה אליו – דורשת שימוש בקודים הנכונים.

אין לי תשובות על איך להתנהג. ואולי אני לא אוכל לכתוב את "המדריך המלא לנשים שרוצות לרוץ לפריימריז". כי אם העובדה שאני אמורה לאמץ קודים גבריים לא מחטיאה את המטרה. המטרה לשאוף לשינוי חברתי ופוליטי, לשאוף לסבלנות ולקבלת האחר - כשבמקרה הזה האחר זו האישה - האישה, שבמקרה זה רוצה חיים פוליטיים.