יומני היקר - הבלוג של אורית יפרח

אמון, סבא שלי היה יורה בי / ג'ניפר טגה וניקולה זלמייר

החיים ממציאים תסריטים מופרכים. למפקד מחנה פלשוב יש נכדה חצי ניגרית... הספר מספר על אכזריותו של אמון גת ועל נכדתו והמסע לתוך עברה וזהותה. מומלץ מאוד!

אורית יפרח

29/01/2015


לגלות בגיל 38 שסבא שלך היה אחד מהפושעים הנאצים הכי ארורים, זאת מכה ניצחת לאגו! וכשהמכה הזו נופלת על אישה צעירה שסיפור חייה גם כך פנטסטי, האישה הזו נופלת לתהומות. גיבורת הסיפור האמיתי היא,  ג'ניפר, ילידת גרמניה אבל כהת עור, מפני שהיא בת לאם גרמניה ואב ניגרי. אביה  נעלם ומותיר את האם שאיננה מסוגלת לתפקד לבדה. דבר המביא אותה להחלטה למסור את בתה לאימוץ. שילוב כל הרכיבים הפנטסטיים האלה דיים לערער את אישיותה של האישה הצעירה, אשר גם כך במסע חייה מתמודדת עם דכאונות ובעיות זהות וכשהיא מגלה לזוועתה שהיא נכדתו של אמון גת, מפקדו האכזרי של מחנה פלשוב בשולי קרקוב, היא כמעט מתמוטטת סופית. ואז בשארית כוחותיה היא עורכת בפחד ובאומץ, מסע לתוך זהותה. היא  מבררת את יחסיה עם בני משפחתה המאמצת ומשפחתה הביולוגית: אמה הנוטשת  וסבתא הליברלית מחד, אך האטומה מאידך (שעדיין מאוהבת בבעלה הנאצי הארור ואיננה רואה מעבר לדמותו הגברית והסמכותית, כמעט עד יום מותה, יום התאבדותה), מבררת ונחרדת. ג'ניפר, גיבורת הסיפור חושפת את קורותיהם של בני משפחתה הביולוגית טפח אחר טפח ומהרהרת על משמעות היותה בעלת אותם גנים כמו סבה, הנאצי הרצחני ומערערת על כך.

שנים למדנו ודיברנו על הדור השני והשלישי לניצולי ושורדי השואה ואני בתוכם. תילי תילים, מיליוני מילים נאמרו על המשמעות של היות אדם ניצול שואה ואיך הדבר משפיע על ההורות שלו ועל המארג המשפחתי שלו והנה מסתבר שיש גם מחקרים על הדור השני והשלישי לאותם רוצחים שהיו אנשים כמונו, אך תאוות הרצח והסדיזם שימשה אותם ביום יום ללא הנד עפעף. אף פעם לא חשבתי על מה חושבים בניהם ונכדיהם של הרוצחים המתועבים, מה הם מרגישים ואיך הם מצדיקים או שלא את התנהגות דור אבותיהם, והנה בספר אנו זוכים להצצה מרתקת לתוך חייהן של שלוש נשים, שלושה דורות אשר חייהן כאשתו, בתו ונכדתו של פושע נאצי הסיתה את חייהן מהדרך הנורמלית.

ניקולה זֶלְמַיֶיר, היא עיתונאית שזכתה בפרס העיתונות גרמניה-פולין על מאמרה העוסק בסיפורה של ג'ניפר טגה אשר שימש בסיס לספר זה. כך שהספר מסופר בשני קולות: קולה של ג'ניפר על הסערות שהיא עוברת בדרך לייצוב זהותה וקולה של ניקולה המוסיפה פרטים היסטוריים וכך מעבה ומאמתת את סיפורה של ג'ניפר.

אני מאוד ממליצה על הספר, ושמו ברור לנו מאליו. קראתי את הספר בנשימה עצורה, לא יכולתי להניח אותו מידי! המילים התערבבו במוחי עם הבזקי תמונות מסרטו של שפילברג "רשימת שינדלר" על מחנה פלשוב ועם מראות מהמסע שערכתי לפולין: בית החרושת של שינדלר אשר כיום הינו מוזיאון ופלשוב הוא שדה חרוש וירוק שאנשים באים אליו לרכוב על אופניהם ולהתהלך עם כלביהם לטיול עצל בטבע. כשהייתי שם וראיתי את המטיילים השאננים בכיתי, וגם בסיום הספר בכיתי! נזכור!

פלשוב שלטפלשוב אנדרטה מרחוקפלשוב אנדרטה מקרוב

 בתמונות רואים את האנדרטה שהקימו לזכר מחנה פלשוב. הקרדיט לצילומים הוא לחנוך בניש חבר המשלחת לפולין של הסתדרות המורים 2014