מזל דגים - הבלוג של מיכל ספוז'ניק

מידענות רפואית

טיפים לחיפוש מידע רפואי מקצועי ברשת האינטרנט הגלובלית

מיכל ספוז'ניק

18/12/2010


במסגרת עיסוקי כמידענית אני מבצעת חיפוש ועריכת מידע מהאינטרנט במגוון תחומים כגון: מחקרי שוק, עריכת מחקרים על מוצר או כל נושא מבוקש עבור הלקוח, איתור מידע ממוקד כגון איתור אנשי מקצוע ועוד נושאים רבים ומגוונים. שירותיי מוענקים למגזרים: פרטי, אקדמי, ועסקי במגוון רחב של תחומים המבוקשים עבור הלקוח במסגרת איתור מידע עסקי, רפואי, משפטי ואקדמי. במסגרת המאמר הנוכחי אסקור חלק נבחר של טיפים ומקורות מידע בתחום המידענות הרפואית, כולל מידע רפואי הזמין ברשת האינטרנט, שיכול להיות שימושי לקהל הקוראים.

(1) אתר אינפומד: אתר הרפואה הישראלי מכיל אינדקסים רפואיים כולל איתור אנשי מקצוע בתחום הרפואה, אינדקס תרופות, אינדקס חיסונים, ויטמינים ובדיקות לקהל הרחב. האתר נוח לעיון ולמציאת מידע מבוקש בקלות יחסית. כמו כן, האתר מרכז מידע שימושי עבור מחפשי מידע רפואי בארץ.

(2) מדריך עזר לאיתור מידע רפואי: אתר בריטי המסביר כיצד לחפש ולמצוא מידע תרופתי ברחבי האינטרנט. האתר גם מדגים סיפורי הצלחה של איתור מידע רפואי על-ידי גורמים שונים. כמו כן, האתר נכתב על-ידי צוות מידענים בריטים ממרכז מחקר.

(3) PUBMED: האתר של PUBMED מכיל מאמרים ומחקרים רפואיים רבים שנכתבו על-ידי מיטב החוקרים והמדענים בתחום הרפואה, ביוטכנולוגיה, רוקחות וכדומה. האתר דורש הרשמה בתשלום כדי להוציא מאמרים רלוונטיים ולקריאתם. למידענים העוסקים בתחום קיימת גישה לאתרים אלו דרך מנוי ובכך להוציא מאמרים רלוונטיים לקהל הרחב.

(4) מערכת מידע למחלות ברחבי העולם: מערכת HEALTHmap היא שירות מידע גלובלי המציגה מיפוי מידע באינטרנט אודות התפרצויות מחלות בכל רחבי העולם במהלך החודש האחרון. המערכת מספקת תמונה מצב מקיפה ומאוחדת אודות כל התפרצויות המחלות המדבקות הן של בני אדם והן של בעלי חיים ברחבי העולם .

(5) מידע רפואי מבוסס RSS: מערכת איסוף מידע טובה למידע רפואי וביו-רפואי ( בעיקר חדשות רפואיות ) על בסיס עדכוני RSS.הרשימה של כתבי העת האלקטרוניים מבוססי RSS לוקטה על ידי צוות המידעניות של הספרייה הרפואית EBLING.

(6) עלון החדשות של Science Daily נחשב לאחד המצוינים ברשת האינטרנט: Sciencedaily הוא אחד מעלוני החדשות הרפואיים המעודכנים ביותר , מתעדכן כמעט כל יום וכולל מידע על מחקרים קליניים וחדשות ברפואה. גרסה זו של העלון כוללת גם מדור ביקורת ספרים וניתן לקבל את העדכונים השוטפים בצורת RSS.

(7) אבודים ברשת: רשימת אתרים נוספים בתחום הרפואה המכילים מידע אמין וממוקד בתחום אתרי הבריאות והרפואה בארץ ובעולם.

לשאלות, בקשות או כל הערה ניתן לפנות אליי במייל: [email protected]

המשך שבוע נהדר ורק בריאות! בברכה,

מיכל ספוז'ניק, מידענית ι אתר הבית העסקי החדש

הערה: אתר הבית העסקי הישן