מדעי החיים הבריאים - הבלוג של ד״ר ליאת אדרי

לא ״על הספקטרום״ לבדו

הסדרה ׳על הספקטרום׳ שמה את הספקטרום האוטיסטי בלב הפריים טיים, באמצעות דרמה קומית, ולוקחת את כל הקופה

ד״ר ליאת אדרי

08/05/2018


במוצ"ש האחרון זכתה הסדרה ״על הספקטרום״ בפרס הסדרה הטובה ביותר בפסטיבל 'סירייס מאניה'- הפסטיבל החשוב ביותר בעולם לסדרות טלוויזיה, המתקיים בצרפת, וגברה על סדרות נחשבות מכל העולם, וביניהן הסדרה "רעיה אמריקאית", בכיכובה של אליסיה סילברסטון.

כפיים חברים, כפיים. זהו הישג גדול ביותר. זה ממש לא מובן מאליו שיוצרים שמים את הספקטרום האוטיסטי בלב הפריים טיים, בלב הקונצנזוס, בסדרה טלוויזיונית מז׳אנר הדרמה הקומית הפופולרי.

אני זכיתי לצפות בסדרה באירוע הקרנה מיוחד של yes  בשיתוף עם ארגון"בית אקשטיין“, הפועל לקידום אנשים עם מוגבלויות, מעמד שבלי ספק נתן ערך מוסף להתרגשות מההישג הגדול של הסדרה בפסטיבל.

 image006

צילום:אוהד רומנו באדיבות yes

לפני ההקרנה נשאו דברים חברת הכנסת סתיו שפיר וליהיא לפיד, וסיפרו בפתיחות מרגשת על חווית החיים לצד בן משפחה אוטיסט.

במשך שנים, סתיו שפיר רצתה להגן על אחותה האוטיסטית, להגן על פרטיותה ולא לחשוף אותה לציבור. התרגשתי לשמוע שהיא מרגישה שההחלטה לחשוף אותה בתקשורת הובילה לפתיחות מצד האנשים הסובבים אותה ושפתאום אנשים החלו לשתפה בסיפורים אישיים שלהם עם בני משפחותיהם המיוחדים. סתיו מעודדת אזרחים רבים לא להתבייש בבני משפחה עם אוטיזם, ולהיאבק בגלוי למען זכויותיהם. לקריאת הכתבה מלאה.

ליהיא לפיד ריגשה אותי במיוחד כשסיפרה: "הגעתי פעם למסיבת יומולדת של חברה עם בתי, החברה ביקשה ממני לדאוג שהבת שלי לא תהרוס את עוגת היומולדת. כששמעתי את הבקשה יצאנו ולא חזרתי להיות בקשר עם החברה הזו שלא היתה מספיק רגישה".

ליהיא ביקשה בקשה שאני מעבירה אליכם, אחרי שיישמתי אותה בעצמי כשצפיתי בשני הפרקים הראשונים של הסידרה: כשאתם צופים בסידרה תחשבו על עצמכם- איך הייתם מתמודדים בלי תחושת המסוגלות שלכם, עם המגבלות.

image007

צלם תמונות האירוע: רוני פוקס

תארו לכם ריאיון עבודה בו אתם מפרטים את כל המגרעות שלכם, דייט ראשון שמתנהל רק על ידי מבטים, מפגש חברתי בו אין לכם מושג מתי להצטרף לשיחה, ומה נכון להגיד ומה זה בכלל אומר שהבנאדם שמולך מחייך אליך? ערגה לחום ואהבה- אבל ממי?

כמו בחיים עצמם

כך נראים החיים של גיבורי הסדרה -  זוהר, עמית ורון רון - שלושה צעירים בסוף שנות העשרים שלהם, המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי. שלושתם שותפים לדירה ברמת גן- הם לא גאונים, אין להם כישרון יוצא דופן או זיכרון פנומנלי, למעשה הם לא טובים בכלום, אבל הם הגיבורים שלנו ודרכם נחווה את העולם מנקודת מבט מפתיעה, מצחיקה ומאוד לא פוליטיקלי קורקט: עמית (בן יוספוביץ'  כוכב"הבימה" העולה), אוטיסט בתפקוד גבוה שעדיין מנסה להבין איך נוסעים באוטובוס או איך מתנהלת קניה בסופר. לעמית יש אובססיה ישנה לשואה ולהיטלר ועכשיו הוא מפתח אחת חדשה לליאור, המלצרית בבית הקפה השכונתי.

זוהר (השחקנית המדהימה נעמי לבוב), בחורה יפהפיה עם לקות שכלית שעובדת במטבח של ארומה, אבל החלום שלה הוא לעבור לעמדת הדלפק ולקרוא במיקרופון ללקוחות ולמצוא אהבה אמיתית.

רון רון (ניב מג'ר, היוצר ואושיית הרשת), בחור עם אספרגר גאון מחשבים, אובססיבי לערוץ הקניות ולניקיון, המסתגר בבית. אין לו חברים למעט  IROBOT שהולך אתו לכל מקום (בדירה).

יס ורד אדיר

ניב מג'ר המדהים- צילום באדיבות יס ורד אדיר

יותר מכל אני חושבת ש-yes עושה שירות חשוב לחברה ולבריאות הציבור כשהיא משקפת את עולמם והתנהגותם של השונים, המיוחדים, בהנגשה שלהם, בקבלת האחר, עם אמירה מאד חזקה של ״האחר הוא אני״.

דרך נקודת מבטם על החיים, נזכה אנחנו לראות את עצמנו מזווית חדשה, מוזרה ומצחיקה, שתוליד אולי ספקות לגבי העולם "הנורמלי" כמו שאנו רואים אותו. וכן גם היום, כשהמודעות גדולה, עדיין יש מקרים שנופלים בין  הכיסאות ואני חושבת שלראות את הדברים על המסך יכול להעלות שאלות ותהיות שונות לגבי אנשים קרובים לנו ואולי לאפשר לנו לעזור להם באיבחון נכון שיתאים עבורם את המסגרות הנכונות ואת סוג הטיפול הרצוי.

באיבחה של רגע החלטתי ללוות את הסידרה בפוסט לאחר כל פרק, כמו אחות קטנה ל״על הספקטרום״, אז בואו לראות איתי.

10 פרקים X 30  דק'. 
תסריטאית (מוכשרת מאד):  דנה אידיסיס במאייובל שפרמן. חברת הפקהאודי סגלסומיוקו הפקות

פרק הבכורה יעלה ב-21/5 ב-yes VOD והסדרה תשודר החל מה-22/5, בימי שלישי ב-20:30 ב-yes EDGE אפיק 18 בשלט

על החתום: ד״ר ליאת אדרי phd

www.drliatedry.co.il