להיצמד לאור - הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

'אני ואתה נשנה את העולם, אני ואתה אז יבואו כבר כולם...' היה שיר אליו התחברתי בכל ליבי בילדותי. אז התפיסה של 'לשנות את העולם' היתה שונה לגמרי מתפיסתי היום.

מלכה אשר

26/02/2011


בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'.

היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה לבור היא הדבר הכי טוב שקורה לנו, לעיתים צריך ללכת למקום כה רחוק על מנת להתקרב חזרה אל עצמנו.

הרצון לחלוק באור עם כולם

להיצמד לאור היא הסכמה ומחויבות שיהיה לנו פשוט טוב. הדבר הראשון שקורה לכל מי שמגלה את האור הוא הרצון העז לחלוק זאת עם כל אהוביו. הרצון הזה הוא רצון שבא מאהבה גדולה, מרצון לשתף בטוב שנגלה לנו, אולם אין זו אפשרות אמיתית להשפיע על אחרים באופן של הטפה והסברים. לעיתים אני יכולה להתבונן מהצד ולדעת שאנשים גילו זה עתה משהו חדש על האפשרויות הנוספות בעולם הזה רק לפי העוצמה שבה הם מנסים 'לשכנע' את האחרים שקיימת דרך נוספת להסתכל על החיים.

התגובות שמקבלים כל אותם 'שליחים' חדשים המבקשים לחלוק את הסוד שנגלה להם, הן בד"כ לא אוהדות במיוחד.

אל תתערבו בדרכם של אחרים

מה זו התערבות בדרכו של האחר? התערבות היא הבעת דעה על דרכו ומעשיו מבלי ששאל אתכם, התערבות היא 'הטפה' על איך הוא אמור לנהוג לדעתכם, התערבות היא הערה או הערות חוזרות ונשנות על מעשיו של האחר. וגם אם נשאלתם לדעתכם, ענו בזהירות כי זו היא דעתכם בלבד, התערבות במקרה זה תחשב לכל הבעת דעתכם בצורה של אמת מוחלטת, כזו אשר תעביר מסר לשואל ש'אתם יודעים בוודאות מה נכון עבורו'. מקום גבוה הוא לדעת כי אין ביכולתכם להתערב בדרכם של אחרים. כן תוכלו להיות השראה, כן תוכלו לעזור למי שמבקש עזרה והכוונה, אולם לא תוכלו להסית אדם לדרך שאתם חושבים כי נכונה היא עבורו. וזאת משתי סיבות:

ראשית – אין ביכולתכם לדעת באמת מהי דרכו של אדם אחר.

אנשים שונים הם בעלי דרך שונה. למשל אדם אחד יכול להיות בעל דפוס שמאד שקוע בעצמו ודואג לעצמו בלבד, אדם זה יצטרך ללמוד לראות את האחרים סביבו ולדאוג גם לאחרים. לעומתו אדם אחר יכול להיות בעל דפוס שמרצה את סביבתו, שקוע בלרצות את האחרים ולא שם לב מה טוב עבור עצמו, אדם זה צריך ללמוד להיות קשוב לעצמו ולדאוג גם לעצמו. שני אנשים אלה דרכם היא בכיוון הפוך לגמרי, אם אחד מהם ירצה ללמד את השני על הדרך שגילה אל האור, איך יוכל ללמדו? הרי הדרך אל האור לאחד היא הדרך אל החושך לאחר.

אין דרך אחת אל האור

האור הוא בחירה בטוב. על מנת לבחור עלינו להיות ערניים להווה = לרגע הזה, עלינו להיות ערניים למה נכון באותו רגע, ועלינו להיות בחופש בחירה. חופש בחירה קיים כאשר איננו מופעלים מדפוסים. לאנשים שונים יש דפוסים שונים ולכן דרכו של כל אחד אל האור שונה מחברו.

שנית – כאשר אתם מתערבים בדרכו של האחר ייתכן כי אתם מאריכים את דרכו ומפריעים לו להגיע אל האור.

וזה הרי ההפך הגמור ממה שהתכוונתם לעשות.

איך קורה שהכוונה הטובה שלכם יוצרת הפרעה בדרכו של האחר? ביהדות קוראים לכך 'הקפדה' מלשון 'להקפיד'. יש איסור מוחלט ביהדות להקפיד על אחרים וזאת מכיוון שהקפדה על אחר חוסמת לו את האפשרות לבחור באופן חופשי. אסביר זאת בדוגמא שתקל על הבנת המושג 'הקפדה'. חישבו על אם לנער מתבגר, האם רוצה בטובת בנה, היא אומרת לו שוב ושוב כי עליו לסדר את החדר, מרוב שהאם אינה מרפה, הנער נכנס למנגנון של אנטי אוטומטי, האמת שאולי אפילו היה יכול להיות לו נעים לסדר את החדר, אבל מרוב שהאם מקפידה עליו, אין ביכולתו לבחור באופן חופשי מה באמת טוב עבורו. באופן דומה חישבו על אם שמקפידה על בנה המתבגר בנושא של תזונה, בעניין של חברים שלא נראים לאם, אי הכנת שיעורים ועוד ועוד... הקפדת יתר של האם על הנער אינה מאפשרת לנער בחירה חופשית, ההקפדה מבלבלת את הנער וגורמת לו לעשות דווקא, לעיתים שלא במודע. כעת עיברו במחשבותיכם לבעל ואשה. אשה המקפידה על מעשי בעלה, תגרום גם לו לבלבול ולחוסר בחירה חופשית, לעיתים יגיע המצב לכך שהבעל יעשה 'דווקא' לאשתו מבלי שהוא אפילו מבין מדוע, לעיתים אם תשאלו אותו בשקט, הוא יגיד שהוא רוצה בדיוק את מה שהיא מבקשת ממנו, אך משום מה כשהיא 'רובצת' עליו, אינו מסוגל לעשות כרצונה.

אהבה אינה עשיית דרכו של האחר

דבר נוסף שיכול לגרום להארכת דרכו של האחר הוא 'עזרת יתר'. כאשר אתם עושים פעולות על מנת לקצר את דרכם של אחרים – שימו לב - ייתכן שאתם מאריכים את דרכם!!!! זאת מכיוון שלדרך יש משמעות חשובה מאד. הדרך מלמדת אותנו על עצמנו, הדרך חוצבת מאיתנו יכולות חדשות. לדוגמא, אדם שנקלע לחובות והגיע לפשיטת רגל. נניח לשם הדוגמא שהגיע לכך בשל התנהלות שגויה עם כספיו. בזמן פשיטת הרגל, ילמד אותו אדם איך להתנהל נכון עם כספים, ילמד לחשב, לבדוק, להצטמצם, להשוות עלויות ועוד ועוד,  כל הכלים שירכוש במשך תקופת פשיטת הרגל יכשירו אותו להתנהל נכון עם כספים בעתיד והם אלה שיאפשרו לו להיות בשפע גדול בעתיד. או שנניח כי הגיע לפשיטת רגל בשל יהירות והעדר נתינה לאחר, גם הוא ילמד בתקופת פשיטת הרגל מהו חוסר, מהי ענווה, ילמד שהגלגל הוא עגול, אולי בעבר חשב כי הכסף הופך אותו לאדם חשוב, כעת יוכל לגלות בתוכו כוחות וסגולות שאינם תלויים בכסף, ויגלה כי הוא חשוב בזכות מי שהוא ולא בזכות מה שיש לו.

עתה חישבו על מישהו קרוב שאוהב מאד את אותו האדם ומתוך אהבתו הרבה, משלם לו כספים ומכסה את חובותיו. אותו אדם באהבה הגדולה שלו חוסך מאהובו את הדרך להתפתח וללמוד דברים חשובים מאד לחייו, הוא חוסך ממנו את היכולת לעבור את הקושי ולגלות בסופו יכולות וסגולות הקיימים בתוכו, הוא חוסך ממנו את היכולת ללמוד איך להתנהל נכון עם כספים. והרי גם אותו אדם שעוזר הינו בסופו של דבר רק אדם בשר ודם, ולא יוכל להמשיך לכלכל את אהובו עד אינסוף. יום יבוא וגם כספו יגמר, ואז יהיה אהובו ללא תמיכה וללא כלים להתמודד לבד.

איש אינו יכול לעשות את הדרך עבור רעהו. מכיוון שהדרך באה על מנת ללמד ואינה 'עונש' או משהו רע שארע לאותו אדם.

אז מה כן ניתן לעשות עבור אדם שאנו אוהבים?

  1. היו השראה. הדבר הראשון שניתן לעשות עבור כל אחד סביבנו הוא להיות השראה. להיות כל אותם דברים שאנחנו רוצים שהאחרים יהיו. להיות השראה שהאור הוא אפשרות אמיתית וקיימת. היו תזכורת לאפשרות לחיות אחרת.
  2. תמיכה ועידוד. היו שדה של תמיכה נפשית ועידוד. כן חשוב לדעת מתי נכון וצריך לתמוך באחר, לעיתים האדם צריך לחוות את התמיכה והדאגה על מנת שלא להגיע לייאוש. ייאוש הוא מצב חמור מאד ואסור שיגיע אליו. לשם כך יש לשים לב לשמר את התקווה באותו אדם בזמן שעובר הוא את שאמור לעבור. היו אכפתיים, הטו את ליבכם, הקשיבו לקושי של האחרים, לעיתים ההקשבה בלבד היא כל מה שהם באמת צריכים, ואנו בטעות חושבים כי הם צריכים שנבצע עבורם מעשים. לעיתים שלא במודע אנו עושים עבורם מתוך צורך שלנו להיות חשובים, ובכך אנו פוגעים בהם ומונעים מהם את התפתחותם. שימו לב ייתכן שהקשבה לקושי מספיקה. איך תדעו להבחין בין תמיכה לבין עשיית דרכו של האחר – רק בעזרת ערנותכם. זוכרים? אין חוקים ואין כללים. אתם נדרשים לערנות מלאה גם בנושא האור לאחרים סביבכם.
  3. עבור ילדיכם, עד שהינם ברי דעת ובעלי יכולת בחירה, אתם נדרשים כן לעזור ולתמוך, וזאת לפי מידת יכולתם. למשל ילד בן 6 המתקשה להתלבש לבד ואמו ממשיכה להלבישו, יכול לקבל רושם מוטעה כי אינו מסוגל לבצע דברים לבד, דבר זה יכול להתבצע מאהבה גדולה של האם אך בד בבד יכול לגרום לנזק ולפגיעה בבטחון של הילד. יחד עם זאת על ההורים בהחלט לבצע פעולות המגנות ושומרות על ילדיהם. גם כאן נדרשת ערנות כמובן לסיטואציה ולכל ילד וילד ויכולתו.
  4. קבלו את דרכו של האחר כפי שהיא, היו סבלניים לקצב של האחר ולדרך של האחר, אל תרצו לקצר אותה רק מכיוון שלכם קשה לראות אותו 'סובל', אם לכם קשה - טפלו בעצמכם, ואפשרו לאחר לעשות את דרכו בקצב שלו.

_

נחזור לשיר של אריק איינשטיין 'אני ואתה נשנה את העולם' -  היום אני יודעת ש'אני ואתם נשנה את העולם' פשוט כאשר כל אחד ישנה את עצמו במעט ויהיה עוד השראה ועוד אור לאחרים. נשנה את העולם באהבה, בענווה וברכות. אנחנו בקושי רב מצליחים לשנות טיפה קטנה בעצמנו, אז אל לנו לעסוק בשינוי אחרים.

שבוע של קבלת האחר באשר הוא. שבוע טוב.

לחצו לשיר 'אני ואתה נשנה את העולם'

מפגשי 'להיצמד לאור' מתקיימים אחת לשבוע ביום ד' בין 21:00-22:30. המפגשים מתקיימים בת"א. התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ש"ח למפגש. לפרטים נוספים פנו אלי: [email protected]