wizo - הבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

תנסים אבו קווידר, רק בת 22

אביה של תנסים טען שהתאבדה, נשות האזור חשבו אחרת ודרשו חקירה, אבל תנסים כבר איננה

ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

22/11/2015


תנסים אבו קווידר, בת 22 בהירצחה, הייתה אם לשניים, בן חמש ובן שנתיים. היא התגוררה בכפר אבו קווידר שבנגב.

תנסים, נרצחה ב- 22.7.15 על ידי אביה, סלימאן אבו קווידר בן 44, בביתה שבכפר.

Tansim Abu Kwider

לפי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בספטמבר 2015, תנסים ניהלה קשר מחוץ לנישואים ועל רקע זה עברה לגור בבית אביה לכמה ימים. בעקבות מסע שכנועים של אביה ושל בני משפחה נוספים ולבקשתו של בעלה איברהים חזרה תנסים לביתה ב- 21 ביולי. בערב לאחר מכן הגיע למקום אביה, בשעה שתנסים שהתה בבית עם ילדיה. הוא הצטייד בכיסוי ראש ובכפפות, וחנק את תנסים למוות. תנסים ניסתה להיאבק אך ללא הצלחה.

בתחילה לא הודה במעשה וטען כי התאבדה. נשים באזור סברו כל העת אחרת ודרשו לפתוח בחקירה בחשד לרצח. ארגוני נשים כגון "מען", ארגון הגג של ארגוני הנשים הערביות בנגב, אף הפגינו מול תחנת המשטרה ברהט ומחו על הטיפול הלקוי לכאורה של המשטרה בתיקי רצח של נשים בדואיות, ובכך סייעו להפעלת לחץ על מציאת הרוצח במקרה זה.

גופתה של תנסים נשלחה לנתיחה במכון לרפואה משפטית באבו כביר, ומדו"ח הנתיחה עלה כי מותה לא היה טבעי וכי על גופה נמצאו סימני אלימות. במהלך החקירה התברר כי סלימאן חנק את בתו. לאחר הרצח הוא נותר ליד גופתה, וכאשר בנה בן החמש הגיע לסלון והבחין בו, הוא נמלט מהבית.

בנוסף נעצרו גם בעלה של תנסים, אביו וחבר המשפחה, בחשד שאיימו ותקפו את הנרצחת ואת אחותה.

Tansim Abu Kwider_Wide_Shtika

אילוסטרציה: Shutterstock

לפי נתוני ארגון "מען", נרצחו בחמש השנים האחרונות 10 נשים מהמגזר הבדואי בנגב בידי בן משפחתן.

החברה הבדואית הערבית הינה חברה פטריאכלית בה קיים אי שוויון רב בין גברים לנשים. עליונותם של הגברים באה לידי ביטוי בשליטה בכל תחומי החיים: מעצם היותם גברים מוענקות להם פריבילגיות ייחודיות כגון: פוליגימיה ואפשרות לנקוט באלימות כלפי בנות זוגן המתקשות להגן על עצמן. בשנים האחרונות פועלים ארגוני נשים לקידום מעמדה של האישה הערבית – בדואית ולהעלאת נושא זכויות הנשים הבדואיות על סדר היום הציבורי. ארגונים אלו מציעים מרכזי תמיכה וסיוע משפטי, חשיפה לשרותיי בריאות וחינוך וקורסים שונים המעניקים כלים מתאימים להתמודדות היומיומית הייחודית של נשים אלו. בבסיס פעילות זו נמצא הרעיון כי נשים המשתתפות בהכשרות אלו יהפכו לסוכנות שינוי בכפרים שלהן.

ספא שחאדה, מנהלת ארגון "מען", אמרה בראיון עמה כי כאשר חברה נמצאת במצוקה כלכלית וחברתית, אז היא פונה לקיצוניות, המתבטאת גם באלימות. ככל שהמבנה הפטריאכלי בחברה הבדואית ישתנה, תדמיתה ומעמדה של האישה בחברה זו ישתפר מבחינה כלכלית וחברתית. שינוי ייעשה על ידי עוררות המודעות וחינוך נגד אלימות עוד מהגיל הרך במערכת החינוך. "לא קיים רצח על רקע רומנטי או רצח בשל חילול כבוד המשפחה. זו פשוט מכבסת מלים. רצח הוא רצח הוא רצח. חד וחלק", היא קובעת.

השופטת שרה חביב כתבה בסיום הדיון להארכת מעצרו של האב סולימאן כי "הטרגדיה האמתית היא שבשנת 2015 במדינת ישראל נרצחות עדיין נשים על רקע כבוד המשפחה, כמובן על פי החשד". זאת, היא הוסיפה, "על ידי הקרובים להן ביותר, שאמורים היו להוות משענת אך תחת זאת מהווים איום".

נכתב על ידי שירלי רוזמן ומיכל פלדמן