אחרי 50 - הבלוג של חי ערב

ואם אני לא ברשימת 20 הפוסטים הנקראים ביותר, האם יש טעם להמשיך לכתוב בלוג?

5 שאלות שיאפשרו לענות על השאלה: ואם יש לי רק 9 לייקים, מה אז?

חי ערב

29/09/2013


והנה 5  השאלות המכוונות שלי:

1. כמה גולשות  אני רוצה שיקראו את מה שאני כותבת, בחודש, בשבוע, ביום?

אז כמה גולשות אני רוצה שיקראו את הבלוג שלי? מיד בא לי בראש: כמה שיותר!  או שלא? אשמח שכמה שיותר גולשות ייחשפו למה שאני כותבת, אך בעיקר הייתי רוצה שגולשות שיכולות להרוויח מהתובנות ומנקודת המבט שלי, הממשיכה להתפתח ככל שעומדות לרשותי יותר שנים, יקראו את מה שאני כותבת. ואם מדובר רק בחמש גולשות ביום? אז אני אגיד לך מה: אפילו אם רק אחת הרוויחה משהו, דייני. אבל לגמרי. מסתבר שכמו במשפחה, כמו עם חברים, כמו בחיים, מה שאני באמת רוצה זה להיות מועילה, להיות נחוצה לכמה א/נשים. (ובאותה הזדמנות יש לי פה כבר התחלה של תשובה לשאלה הרביעית: מה המטרה שלי בכתיבת הבלוג?)

2. כמה גולשות  קוראות בפועל את הבלוג שלי?

מגוגל אנליטיקס אני לומדת שביום רגיל (יום שבו לא פרסמתי פוסט חדש ולא שיתפתי מאומה ברשת) נכנסות חמש גולשות בממוצע לבלוג שלי. אבל זה עוד לא אומר שהן גם קוראות . כשאני בודקת את משך השהות בבלוג, קורה שמסתבר לי כי משך השהות הממוצעת (ביום מסוים) כ-  12 שניות, לפעמים אפילו ממש אפס. כנראה שהגולשות שנכנסו באותו יום לבלוג  לא קראו אף לא מילה אחת. בימים אחרים ניתן לראות שהגולשות קראו, לפחות לפי משך הזמן ששהו בבלוג, ולפי מספר הדפים שביקרו בהם. אפשר לומר שמבחינתי, הפער בין מספר הקוראות הרצוי ובין מספר הקוראות בפועל הוא סביר, נכון להיום.

3. אם יש פער בין השניים, מה ניתן לעשות, ומה ממה שניתן לעשות מתאים לי, אם משהו?

במידה ויש פערים גדולים בין מספר הקוראות הרצוי למספר בפועל, ניתן לנקוט בכמה צעדים, שאותם תוכלו למצוא בפוסטים של מומחיות גדולות ממני בהרבה בתחום. אני  מפנה מפה למומחית מסודרת אחת: יונית צוק.

לי עצמי יש רק שלוש תרומות:

- להקפיד על הוספת מילות מפתח מדויקות, ואף להמשיך לחדד אותך כשמידע חדש מגיע.

- להתמיד: התמדה מועילה  ביחס לקריטריונים של גוגל, איפה למקם אותך או את הבלוג שלך, בתוצאות החיפוש.

- להוסיף תמונה מסקרנת וקשורה (תודה למיכל יפה).

4.  ובגדול: מה המטרה שלי בכתיבת הבלוג? מה אני רוצה להשיג? ובאמת מהבטן: מה ישמח אותי ממש אם יקרה כתוצאה מהכתיבה שלי בבלוג?

אז מה המטרה/ות  שלי בכתיבת הבלוג? במטרה אחת כבר נתקלתי לעיל (ממש תוך כדי כתיבת הפוסט הזה): חשוב לי להיות מועילה ונחוצה לכמה (א)נשים. עדיין כמעט שלא הגיעו אלי הדים ביחס לתועלת שאנשים הפיקו מקריאת הפוסטים שלי, אבל כל עוד גולשות נכנסות לבלוג יש סיכוי שמישהי מרוויחה משהו, וזה מספק. לפחות לכרגע.

האם יש לי עוד מטרות? כן. בתור מישהי שחוקרת את נפש האדם, נפשה שלה ושל אחרים, הכתיבה והפרסום הפומבי הם עוד דרך לבירור עם עצמי מה אני עושה, מה אני רוצה (אם משהו) ויש בזה דמיון מסוים לטיפול פסיכולוגי, או אימון: אני מקבלת תגובות (או לא מקבלת תגובות) שלא ציפיתי להן, והמציאות (הבלתי צפויה) היא המורה הטובה ביותר. ככה שאני כותבת (מה שעולה לי בראש), מעלה את הכתוב לפומבי, ומחכה, כמו ילדה קטנה שמנסה משהו חדש ליד אימא, לתשובה של המציאות: מה השיעור שלי היום? האם אימא אישרה? או שאני עוד רחוקה?

5.  ולבסוף: האם אני נהנית מהכתיבה ומההוצאה של הכתיבה לרשות הציבור, או שאני מחכה רק למספר הלייקים והמיקום ברשימת הנקראים ביותר?

אתן כבר מבינות  בוודאי שאני, נהנית אולי איננה המילה הנכונה, אבל נעזרת וחוקרת את עצמי מול הכתיבה ובעיקר מול ההוצאה של הפוסט לרשות הציבור. בטוח שזה טיפול הרבה יותר זול ולא פחות אפקטיבי מכל אופציה אחרת.

אז הנה, הגעתי למסקנה שיש טעם להמשיך ולכתוב בלוג גם אם יש לי רק 8 לייקים. זה היה אולי משחק מכור, אבל חידד לי כמה נקודות לגבי המוטיבציות שלי עצמי. ומי יכול לבקש יותר מזה?

ואת? כמה גולשות את רוצה שיקראו את מה שאת כותבת? ומה המטרה שלך בכתיבת הבלוג? ארצה לשמוע/לקרוא.