סיגליות ועוד - הבלוג של סיגלית בן-ישראל

האופה מברלין

יצירה שנעשתה עם הרבה אהבה ונוגעת בהרבה נושאים רלוונטים: אוכל, דת, כשרות, מתירנות, זהות מינית ויחסי משפחה. הוא יוצא לאקרנים בסוף החודש. אני ממליצה בחום

סיגלית בן-ישראל

22/12/2017


שחקנים: שרה אדלר, טים קלקהוף, זהר שטראוס, סנדרה שדה, רוי מילר

במאי: אופיר ראול גרייצר

ז'אנר: דרמה ישראלי

אורך הסרט: 105 ד'

הגבלת צפיה מגיל 16

קרדיט לתמונות: יח"צ.

 

TheCakemaker1

קיבלתי הזמנה לסרט הזה ממועדון הצופות של סלונה. הלכנו לצפות בו בלי לקרוא שום תקציר ושום הכנה מראש. פעם ראשונה שאני הולכת לסרט מבלי לדעת עליו דבר לפני, כי בסופו של דבר, אנחנו רוצים לצפות בסרטים או הצגות כשאנחנו לפחות מבינים מהתקציר שלהם שהם פחות או יותר מתאימים לטעם שלנו. זה די דומה לספרים הלבנים שקיבלתי במשך שנים מקבוצת הקוראים המשפיעים של ידיעות ספרים. שם למדתי להגיע לספרים עם דף חלק ובלי דעה מוקדמת וגם הופתעתי מספר לא מבוטל של פעמים מספרים שאהבתי וכנראה לא הייתי מגיעה לקרוא אילו קראתי לפני כן את התקציר שלהם.

בן זוגי ואני אוהבים סרטים ישראלים, אם כי לרוב נבחר בסוג קצת שונה. הטעם שלנו אינו דומה לגמרי בנושא הזה. בגלל שלא היה לי שום מידע מוקדם, הסרט הזה הצליח להפתיע אותי מיד בהתחלה וזה מביא אותי לספר קצת על הסרט, יחד עם זאת לפני שאני מפרטת, אני מעדיפה לומר כבר כאן שאני כן אהבתי את הסרט ומידע שאעלה עליו כאן למרות שהוא מופיע בתקציר של הסרט, אני שמחה שלא קראתי אותו לפני הצפיה.

הסרט דובר עברית, אנגלית, וגרמנית.

ההפתעה הראשונה שלי היתה לגלות שהסרט נוגע בקהילה הלהטב"ית, לא כי יש לי בעיה עם זה, יותר כי אני לא מכירה הרבה סרטים ישראלים שעוסקים בנושא, מלבד אולי יוסי וג'אגר הידוע ואולי סדרה ישראלית או שתיים. טוב אל תתפסו אותי במילה, אם יזכירו לי, אני בטח מכירה עוד ואני אזכר מאוחר יותר.

אורן (רוי מילר)

אורן (רוי מילר)

אורן (רוי מילר) הוא גבר ישראלי נשוי לענת (שרה אדלר) ואב לאיתי. מתוקף תפקידו בעבודה, הוא מחלק את זמנו בין משפחתו בירושלים לבין ברלין אליה הוא מגיע בערך אחת לחודש, מה שמאפשר לו לנהל חיים כפולים. הסרט מתחיל בביקור בבית קפה קונדיטוריה קטן בברלין ששייך לתומאס (טים קלקהוף). תומאס אופה עוגות ועוגיות וממש בפתיחה מרגישים את ההנאה של אורן מהעוגה שתומאס בחר עבורו. בכלל הסרט הזה נוגע כל הזמן בטעמים. כל מיני סוגים של טעמים ונגיעות בנושאים שונים שעומדים על הפרק. אורן ותומאס הופכים לזוג. האמת שבנקודה הזאת לא היה לי כל כך ברור אם כאן התחילה מערכת היחסים הזו או בעבר לפני הסצינה הזו, כי כשאורן נכנס לבית הקפה, הוא אומר שכל פעם שהוא מגיע לברלין הוא קונה שם עוגיות שאשתו אוהבת ועושה גם רושם שתומאס מכיר את הטעם של אורן. לא היה לי ברור אם זה משחק שלפעמים משחקים בזוג שלא נפגש במשך זמן, משהו מסוג השאלה "האם אני מכיר אותך מאיזה מקום" שנאמר בקריצה.

תומאס (טים קלקהוף)

תומאס (טים קלקהוף)

יום אחד אורן שוכח בברלין את העוגיות שרצה להביא לאשתו וגם את צרור המפתחות שלו. כל הנסיונות של תומאס ליצור איתו קשר טלפוני מגיעים להודעה במשיבון בטלפון שאינו זמין. לאחר זמן תומאס מגלה שאורן נהרג בתאונת דרכים. הוא מגיע לירושלים כדי להתחקות אחר חייו ומתחיל לעבוד בבית הקפה של ענת מבלי להסביר או לפרט.  לאט נחשפים פרטים נוספים על משפחתו של אורן, משפחה דתית , אם כי לא חרדית, אבל ענת חילונית והיא מגדלת כך את איתי. חשוב לי לציין שהיה משמעותי בעיני שענת לא כופה על איתי את דעותיה וגם לא מרחיקה אותו מהמשפחה של אביו שהדעות שם שונות ולא מרשה להם לכפות על איתי את דעותיהם. היא מתווה לילד דרך שבה הוא צריך להתנסות ולבחור.

ענת (שרה אדלר)

ענת (שרה אדלר)

תומאס לא מדבר הרבה ועל שאלות הוא עונה בקצרה ולא מנדב מידע מעבר. הוא גם לא שואל שאלות. הוא לומד את הדמויות במשפחתו של אורן כשהן נכנסות לחייו לרגע או יותר במהלך עבודתו בבית הקפה של ענת ואנחנו לומדים להכיר אותן ביחד איתו. תומאס אופה עוגיות ליום ההולדת של איתי. הוא רוצה להפתיע את ענת ואת איתי ואז מגיע מוטי (זהר שטראוס) הדוד הדתי - אח של אורן ופתאום תעודת הכשרות שמביא איתו אברם המשגיח די בתחילת הסרט מקבלת משמעות ומשנה תוקף. ענת שאינה יודעת לאפות, אבל מבינה את הפוטנציאל שיש בכשרון של תומאס לעסק שלה צריכה לבחור. היא חושבת שאם יעמדו בכללי הכשרות, הכל יהיה בסדר, אבל מסתבר שכשרות היא לא רק כללים וחוקים, היא גם סוג מסויים של גזענות. מהבחינה הזאת, אין בסרט משהו שלא ידענו קודם. האמת שמהרבה נקודות אין בסרט משהו שלא ידענו קודם בנוגע לכפיה דתית . כפי שציינתי, הסרט הזה משופע בטעמים ונגיעות בנושאים שונים: אוכל, דת, מתירנות, כשרות, זהות מינית וזהות דתית.

אהבה, טעמים ותחושות

אהבה, טעמים ותחושות

האהבה והכישרון של תומאס לאפיה ולמלאכת הקונדיטוריה מורגשים בסרט בצורה מאד ברורה וחושנית. הוא מנסה לתת לענת ואיתי לטעום את הטעמים של אורן ושלו בברלין. הדרך שהוא נוגע בבצק. הדרך שהלקוחות אוכלים את העוגיות שמוגשות להם עם הקפה, אפשר ממש להרגיש את הטעם ממקום מושבי באולם.

שרה אדלר בדמותה של ענת משחקת בהצלחה לטעמי דמות מאד חזקה וכך גם טים קלקהוף בדרכו השקטה והלקונית. זהר שטראוס בדמות מוטי מגלם את הכפיה והבריונות הדתית. אין לו תפקיד גדול מאד, אבל יחד עם זאת הוא מטה את משקלו של הסרט לעבר המציאות. בהתחלה נעשים גישושים לקרב את תומאס אל המשפחה, להסביר מה מותר ומה אסור, אבל לבסוף נגמרת הסבלנות באותה מהירות שמראה שהכל היה רק על פני השטח.

דוד מוטי (זהר שטראוס)

דוד מוטי (זהר שטראוס)

אני אוהבת מאד את סנדרה שדה, אבל בסרט הזה יש לה תפקיד קטן וחיוור ולצערי, נדמה לי שאפשר היה גם בלעדיו. התפקיד המזערי שלה בא כביכול להראות שאורן לא בא משום מקום ולתת יצוג גדול יותר למשפחה הדתית. אני גם חושבת שזה מספיק ברור גם בלי. נדמה שאמו של אורן יודעת מה משמעותו של תומאס עבור אורן, אבל לטעמי, לא היתה לזה שום משמעות בסרט. חבל, לדעתי זה פספוס.

סנדרה שדה

סנדרה שדה

אם אתם מצפים לסרט מלא תהפוכות, זה לא הסרט הזה. הסרט הזה רגוע. כל דבר בעיתו ולמרות שכצופים אנחנו יודעים לכאורה את מה שהדמויות מגלות רק בהמשך, למעשה אין מלחמות מעל פני השטח.  כמעט הכל מבוסס על תחושות של הצופים. מה שאנחנו צופים בו הוא למעשה שגרת חיים שהפכה מכזו לאחרת , אבל מה שאני הרגשתי בפועל באופן מאד מוחשי הוא כל התחושות, הטעמים, המלחמות והתשוקות של הדמויות.

קידוש בערב שבת

קידוש בערב שבת

הסרט קצת ארוך, אבל אני ממליצה בחום זו יצירה שנעשתה עם הרבה אהבה ונוגעת בהרבה נושאים רלוונטיים.