מירב גת - הבלוג של מירב גת

לא בובות כלל וכלל

שלוש הגיבורות של הספר "בובות סיניות" מתמודדות עם קושי כלכלי, גזעני ואישי, ששזורים בעלילה מרתקת וסוחפת שמתרחשת בתקופת מלחמת העולם השנייה

מירב גת

06/08/2015


בובות סיניות / ליסה סי, הוצאת מודן, 389 עמ'

הרומן של ליסה סי מספר את סיפורן של שלוש נערות ממוצא סיני בסוף תקופת השפל הגדול בארה"ב. הלן, גרייס ורובי שונות מאוד זו מזו באופי, בחינוך ובצורת ההתנהגות, אבל כולן רוצות לברוח ממשהו. גרייס מאביה המכה, הלן משלשלאות המסורת ורובי מורדת בכל מה ומי שמנסה להצר את צעדיה.
"רובי וגרייס נראו עניות בבגדיהן שנתפרו בבית. הלן הייתה לבושה בבגדים משובחים יותר משל כל אחד אחר בחדר. תווי פניה של רובי היו עדינים כענפי ערבה. לגרייס היו עצמות לחיים מושלמות, ואילו פני הלן היו עגולות ורכות מעט יותר. רובי זהרה. את גרייס היה אפשר לסכם בארבע מילים – רגליים דקות, חזה גדול. מלבד זאת – שלושתנו נראינו דומות למדי: קטנות קומה, רזות, תלתלים שחורים גולשים על כתפיהן".

הן רוצות להיות זוהרות, כוכבות ומפורסמות.
והן ממש ממש לא בובות.
הן אינן בוחרות בחיי משפחה, חתונה וגידול ילדים. הן בוחרות להכנס לעולם עסקי השעשועים ולרקוד במועדוני לילה בתקופה שאין זה מקובל או נאות לבנות טובים לעשות זאת.
הן נפגשות במיונים למופע מועדון "העיר האסורה", בצ'יינה טאון, סן פרנסיסקו ודרכו נחשפות לעולם המועדונים הסיניים – אמריקאיים. במהלך תקופת מלחמת העולם השנייה החברות מתפצלות וכל אחת מהן מנסה להתמודד ולשרוד, בהיותן מהגרות אסייתיות החיות בארה"ב בזמן מלחמה.

עם הפצצת פרל הרבור הן הופכות לפתע לאויבות המדינה שבה ראו את ביתן. רובי נשלחת למחנה הסגר. הלן מסתבכת ברומן לא צפוי שמאלץ אותה להתעמת עם טראומה מעברה. גרייס שבה לביתה כדי להתעמת עם אביה, ומגלה שכבר מאוחר מדי
הן מוצאות אחת את השנייה וחוזרות לשתף פעולה. הן עוברות ממופע למופע ויוצאת למופעי דרכים. הן מתמודדות עם קושי כלכלי, גזעני ואישי.

סודות נחשפים, לבבות נשברים, אך לאחר חמישים שנה - "אחרי כל הזמן הזה – למרות הסודות שנחשפו והלבבות שנשברו – אנחנו בכל זאת מתואמות על רחבת הריקודים. האהבה אופפת אותנו ואנחנו לא מפסיקות לרקוד".

בעת קריאת הספר, מורגש שליסה סי ביצעה תחקיר מעמיק באשר לסצנת חיי הלילה במועדונים הסיניים באותה תקופה ולגבי חיי המהגרים האסייתים בתקופת מלחמת העולם השנייה בארה"ב.

מומלץ בחום !
הספר זורם והכתיבה שוטפת - הפרקים מסופרים בגוף ראשון.
לא הצלחתי להניחו מהיד. אהבתי שליסה סי סגרה את כל הקצוות בעלילה.

ליסה סי היא מחברת רבי־מכר רבים, ביניהם ‘סיפור כתוב במניפה’, ‘חלומות על אושר’, ‘נערות שנחאי’ ועוד, שיצאו לאור בעברית בהוצאת מודן. בובות סיניות כיכב ברשימת רבי־המכר של הניו־יורק טיימס.

לרכישת "בובות סיניות" בפורמט דיגיטלי היכנסו לאתר GetBooks