chen12 - הבלוג של הזכות לדעת- מסע אישי לגילוי כל הזכויות שלי

כל מה שאת צריכה לדעת על זכויותיך בעת מצב חירום ולחימה

משרתת במילואים? נקראת לצו 8? או שאולי בן זוגך הוא זה שבמילואים? נאלצת להפסיד ימי עבודה בגלל המצב? ומי שומר על הילדים? כל מה שאת צריכה לדעת על זכויותיך בעת מצב חירום ולחימה: אמנם כבר עברתי את גיל ה-30 ואני כבר אמא לשני ילדים אבל אני עדיין עושה מילואים. כן, למרות שהשתחררתי לפני יותר מעשור- […]

הזכות לדעת- מסע אישי לגילוי כל הזכויות שלי

29/07/2014


משרתת במילואים? נקראת לצו 8? או שאולי בן זוגך הוא זה שבמילואים? נאלצת להפסיד ימי עבודה בגלל המצב? ומי שומר על הילדים?

כל מה שאת צריכה לדעת על זכויותיך בעת מצב חירום ולחימה:

אמנם כבר עברתי את גיל ה-30 ואני כבר אמא לשני ילדים אבל אני עדיין עושה מילואים. כן, למרות שהשתחררתי לפני יותר מעשור- שירתי בתפקיד כזה שאם חס וחלילה הגזרה הצפונית תתחמם, אני כנראה אהיה בין אלה שיזמנו למילואים.

כשהיתי חיילת צעירה וחדורת מוטיבציה, לפני יותר מעשור...

כשהיתי חיילת צעירה וחדורת מוטיבציה, לפני יותר מעשור...

המדינה כולה תומכת בלוחמים ובכוחות המילואימניקים שזומנו בצווים חריגים לצאת ולהגן עלינו במבצע 'צוקן איתן' , אבל הפעם שמים לב שיש גם לא מעט- אפילו די הרבה- לוחמות סדירות במבצע ואף מילואימניקיות שגויסו בצו 8.

במדינה שמושתת על הפאסון הגברי של צבא גברי חזק ולוחם אנחנו נוטים לשכוח שיש יותר ויותר נשים לוחמות שגם הן משרתות במילואים ונקראות לצו 8 במצבי חירום שכאלה. טייסות, תצפיתניות שעושות עבודה שמצילה את חיינו, לוחמות מיחידות מחשבים למיניהם, מדריכות בחילות שוני, יחידת העוקץ וגם חיילות מפיקוד העורף שבאות לעזור ולהוסיף למערך תומך הלחימה במעגל הלחימה הראשון.

האישה שבטנק תנצח. או לפחות תדריך איך .

האישה שבטנק תנצח. או לפחות תדריך איך .

יש מי שעדיין קשה לו לקבל את הקונספט של נשים לוחמות, אולי בגלל הקושי לקבל נשים בתפקיד שנחשב כתפקיד גברי, ואולי כי כואב מדי לחשוב מה יקרה פה אם תיהרג חיילת או חלילה תיפול בשבי, כך או כך- אמנם רובן לא נלחמות פיסית בתוך הרצועה אבל שירות המילואים שלהן חשוב לא פחות ולכן עלינו לזכור שכמו שהן עושות את מה שמוטל עליהן- יש להן את הזכויות כשוות ערך למילואימניקים.

חשוב שכל מי שעושה מילואים באופן פעיל תהיה מודעת לזכויות שלהן:

כי זה לא באמת משנה אם את אישה או גבר- מי שמשרת במילואים נותן מעצמו לשמירה והגנה על שאר אזרחי המדינה, ולכן מגיע למילואימניקיות  את אותן זכויות בדיוק.

ומה לגבי נשים שבן זוגן נקרא לצו 8?

כבר בתנ"ך, בספר שופטים- יש התייחסות לזכויותינו במצב מלחמה-

איש, אשר התארס לאישה, אך עוד לא הספיק להתחתן איתה, עוד לא בנה בית עוד לא נטע עץ בחצרו- פטור מלהילחם בחזית במלחמה, וישמש ככח מתגבר בעורף בלבד.

איש, אשר נשא אישה וכבר החל בונה את ביתו ונוטע עצים בחצרו- פטור לחלוטין מלצאת למלחמה בשנה הראשונה לנישואיו.

כך, כאמור, על פי התנ"ך. אז בשנת 2014  אנחנו אומנם כבר מזמן לא בעידן התנ"ך, אך גם אצלנו בעת מלחמה מתגייסים הגברים למילואים ונאלצים להשאיר לתקופה את המשפחה מאחור.

ארוסות, נשים של, אימהות לילדים- נשארות בעורף ומחכות לילות וימים לבן הזוג שנלחם בחזית שישוב. אך חשוב לזכור, שגם בעת מלחמה, המדינה דואגת להן. ויש להן זכויות.

עד שהם יגדלו כבר לא תהיינה מלחמות?

עד שהם יגדלו כבר לא תהיינה מלחמות?

בין אם אתן נשואות הרבה שנים, מאורסות או רק התחתנתן- בין געגוע לדאגה כדאי שתדעו מה מגיע לכן.

  • אם אתן אימהות ועובדות ,כל עוד אין איסור ללכת למקום העבודה אתן חייבות להתייצב בו. אך מה קורה אם מדובר באבא שנלחם ואמא שנשארת עם הילדים בבית ולא יכולה ללכת לעבודה כי אין סידור? לאחר מבצע עופרת יצוקה עודכן בהסכם הקיבוצי שאימהות שנשארות בבית עם הילדים עקב בן זוג שלוחם במסגרת מילואים זכאיות לפיצוי ממקום העבודה.חשוב להדגיש שהפיצוי מגיע להורים לילדים עד גיל 14 בלבד.

האבא יוצא להילחם. האמא שומרת על הילדים בבית.

האבא יוצא להילחם. האמא שומרת על הילדים בבית. צילום: אלעד סגולי

אז למרות מה שכתוב בתנ"ך וההבטחה שכשנהיה גדולים כבר לא יהיו מלחמות (כה נאיבי), לצערנו אנו נאלצים לעיתים לעזוב הכל ולהגן על המדינה שלנו. ואלו שנשארות פה בעורף וצריכות להיות חזקות לא פחות, להחזיק את עצמן, את הבית ואת הילדים- חייבות להיות מודעות למה שמגיע לנו, ע"מ לעבור את התקופה הזו ולו רק בקצת יותר קלות...

רוצות לדעת עוד על הזכויות המגיעות לכן ? היכנסנה לאתר כל זכות

ולפורטל המיוחד שהוקם בעקבות מבצע 'צוק איתן' על זכויות במצב חירום