lironh - הבלוג של לירון הלברייך

כתוב על העור

מלבד ביקור-שניים, לאורך השנים, אצלי רופאי עור שהואילו להעיף מבט קצרצר, לא באמת בדקתי את נקודות החן שלי. עד לרופאה שמיפתה את כל נקודות החן שלי, ומאפשרת מעקב מתמשך אחרי נקודות חשודות

לירון הלברייך

28/02/2017


נקודות חן

בתור אישה לבנה מאד, לי ולשמש יש יחסי אהבה- שנאה כבר שנים. אחרי כמה אפיזודות בנעורי וצעירותי, בהן העור הלבנבן שלי נכווה מהיחס הקשוח של השמש, הקפדתי שלא להפקיר את עורי לחסדיה. כלומר, לא במתכוון.

בביקורים הנדירים בים או בבריכה אני מתמרחת בשכבה שמנונית ומעצבנת בעיצוב מיטב ה- SPFים, ולאורך העשור האחרון לחיי אני מתרגלת משטר מסנני קרינה לפנים ולמחשוף, כל בוקר, מיד אחרי הקפה וצחצוח השיניים.

אבל, כמו ששנו חכמנו הדרמטולוגים, "העור זוכר הכל", ולעור שלי יש זיכרון ממש קטנוני. כל שנה מתוספות עוד נקודות חן, חינניות יותר ופחות, לזרועות (מתנת נסיעות הבוקר באוטובוס) לרגליים (אופס, התחרדנות לא זהירה ביום אביב) ואפילו בעמקי הדקולטה ושיפולי הגב (זכרונות מתאילנד, 2012).

מלבד ביקור-שניים, לאורך השנים, אצלי רופאי עור שהואילו להעיף מבט קצרצר בנקודת חן זו או אחרת, לא באמת בדקתי האם הנקודות של נושאות על גבן החום יותר מסתם חן שמשי. גישת היען המיתממת שימשה אותי ברוב חיי הבוגרים, וגם את שלל נקודותי לא טרחתי להכיר לעומק, מקסימום "שלום, שלום" או "בואי נכסה אותך במייק אפ, חמודה".

כשהציעו לי ללכת להיבדק אצל פרופסור אסתר עזיזי, תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות ומתקדמות ושלל נפלאות, הרמתי את הכפפה, לשם שינוי. העובדה שהמרפאה ממוקמת מרחק עשרות מטרים ממשרדי סלונה, ברחוב הנחושת, סייעה לקבלת ההחלטה. וכך, חמושה במיטב עורי, התייצבתי במשרדה של פרופ' עזיזי לבחינה מדוקדקת.

עזיזי, רופאת עור מומחית באבחון ואיתור שינוים מוקדמים בעור וסרטן עור ויועצת רפואית לעמותה הישראלית למלנומה, לא הסתפקה במבט חטוף על הנקודות הבולטות בחיי. אחרי שאלון רפואי שבדק ענייני מוצא וגורמי סיכון אחרים, היא בחנה בדקדקנות ובשיטתיות כמעט כל פיסת עור בגופי, מהקודקוד לכפות הרגליים, תוך שימוש בדרמטוסקופ דיגיטלי, שמאפשר לבחון שינויים בתוך הנקודה או השומה, ולבחון באופן מדוייק יותר אם הן סוררות וחורגות מהנורמליות, מצריכות ביופסיה, הסרה או מעקב.

במהלך הבדיקה המדוקדקת סימנה עזיזי כ-15 נקודות חן בגופי שכדאי לעקוב אחריהן, ושלחה אותי לחלק השני של הבדיקה, שם סטודנטית חיננית לרפואה צילמה אותי בסדרה של "מאג-שוטס" בעירום, בהם העור החשוף שלי צולם ומופה מ-4 כיוונים שונים, במספר תנוחות, באמצעות סורק ייחודי. 15 נקודות החן שלי שזכו לבדיקה VIP צולמו בנוסף על ידי "דרמטוסקופ דיגיטלי" המאפשר מעקב אחרי שינויים בתוך הנקודה החשודה עצמה, לטובת אבחון ומעקב בהמשך.

הצילומים המפלילים נשארו אצל פרופ' עזיזי, אני קיבלתי תקליטור עם עותק מהן הביתה, לשיעורי בית. בעוד חודשיים אני צריכה לבדוק האם חלו שינויים בנקודת החן ואם כן, לפנות בטיפול, ובכל מקרה קבעתי בדיקת מעקב לעוד חצי שנה.

להליך הבדיקה היסודי הזה קוראים "TOAL BODY Photography" למיפוי הדיגיטלי של עור הגוף. הבדיקה הידנית היסודית של פרופ' עזיזי עולה 650 ש"ח עם החזר משמעותי מהקופות, ועבור המיפוי הדיגיטלי של עורכם תצטרכו  להיפרד מה- 1000 ש"ח, שיוחזרו לכם במסגרת מרבית הביטוחים הפרטיים.

מעבר לכך שהבדיקה הזאת יסודית, ואינה מתעלמת מנקודות חן קטנות, היא מאפשרת מעקב אחרי נקודות חן שאולי במבט ראשון נראות תמימות, אך בהשוואה לתצלומי עבר ניתן יהיה לראות אם חלו בהם שינויים מעוררי חשש.

הבדיקה גם חוסכת הליכי הסרת שומות מיותרין, שעשויים לצלק את העור, ויותר מהכל, היא גרמה לי להביט בעור שלי באופן יותר מדוקדק, ומגבירה את חלק האחריות האישית של הנבדקת לבריאותה ולמעקב אחר שינויים בגופה, שזה מצויין בעיניי.

עכשיו מה שנותר לי הוא לעקוב בעצמי אחרי שלל נקודות חן, ולהגיע לביקורת בעוד חצי שנה, שבה אני מקווה לא לגלות שום דבר חדש.

נקודת חן

ולמי שרוצה לבדוק את עצמה בעצמה, הנה מספר עצות, ודברים שחשוב לשים לב אליהם לפי, פרופ' עזיזי (זה כמובן לא מחליף בדיקת רופא):

  • השומות ו"נקודות החן" הם נגעים שפירים ברוב המקרים. חשוב להבין שכ 30%  מהמלנומות מתפתחות מתוך שומה קודמת, בה המלאנוציטים (תאים מיוחדים ה"יודעים" ליצר את הפיגמנט החום על גווניו) עברו שינוי סרטני.
  • מה שאומר ששאר המלנומות מופיעות על העור כנקודת חן / שומה חדשה
  • בשני המקרים – הן השומה שעברה שינוי סרטני והן המלנומה שמופיעה על העור כשומה חדשה – ישנו את צורתם החזותית, צבעם, וגודלם בקצב איטי או מהיר, להבדיל מהשומה השפירה שאינה צפויה לגדול ולהתרחב.
  • וכאן החשיבות לבדיקה עצמית של העור במטרה לזהות שינוי נראה לעין במראה השומות.
  • בבדיקה העצמית אנחנו סורקים את עור הגוף מול מראה בתנאי תאורה טובים, ובאופן שיטתי – מראש ועד כף רגל: קודם את קדמת הגוף, אח"כ את צידו הימני, צידו השמאלי, כפות רגלים בין האצבעות ומסביב לצפורנים. ואח"כ את החלק האחורי שהוא פחות מוכר . לשם כך ניתן להעזר במראת יד המשתקפת במראה הגדולה הקדמית ולהמשיך לסרוק את העור מראש ועד כף רגל, כולל המרווח מאחורי האוזנים, העכוזים, החלק האחורי של הזרועות, אמות, ירכים ושוקיים. מראת יד עשויה לעזור גם בסריקת האיזורים האינטימים .
  • במקרים בהם קיימים על העור שומות מרובות , שכביכול קשה להכיל את כולן, חשוב לא לוותר על הבדיקה העצמית ולראות בה נוהג (טקס) קבוע, מעין "מסדר שומות", החוזר על עצמו לפחות פעם בחודשיים .
  • בכל איזור של העור ניתן לזהות בקלות את השומות הקבועות, בזכות המראה, הצבע והגודל שלהן, ואפילו לקרוא להן בשמות חיבה כאלה או אחרים. ועל רקע מוכר זה ניתן יהיה לזהות במסדר שומות תקופתי שומה לא מוכרת שפלשה כביכול לאותו איזור , ויש לה את 4 ה – ג' המוכרים : גבול לא סדיר, גיאומטריה לא סימטרית, גוון טיפוסי לא אחיד וגודל הולך ומתרחב (מעל 5 מ"מ) .
  • וכשזוהתה השומה החשודה, כל אחד יכול במקרה של ספק ליידע את הרופא המטפל על ה"מציאה" החשודה כדי להחליט מה טיבה.