addirimel - הבלוג של עדי רימל - הפינוקים של עדי

"דיאלוג בחשיכה" - חוויה מעצימה ומגבשת לכל המשפחה

"איך זה שלא ביקרת מעולם בדיאלוג בחשיכה?", שואלת אותי חברתי ענת. ולי, באמת שאין תשובה מספקת. תמיד רציתי, וזה לא יצא. אולי חיכיתי שהקטנה תגיע לגיל המתאים. עולם העיוורון ולקויות הראיה אינו זר לי, בלשון המעטה: כילדה, הייתי מבקרת במפעל לשזירת סלים בלונדון, אותו הקים סבי, שכל עובדיו היו עיוורים. אבל לעולם הזה נחשפתי במלוא […]

עדי רימל - הפינוקים של עדי

18/08/2014


"איך זה שלא ביקרת מעולם בדיאלוג בחשיכה?", שואלת אותי חברתי ענת. ולי, באמת שאין תשובה מספקת. תמיד רציתי, וזה לא יצא. אולי חיכיתי שהקטנה תגיע לגיל המתאים. עולם העיוורון ולקויות הראיה אינו זר לי, בלשון המעטה: כילדה, הייתי מבקרת במפעל לשזירת סלים בלונדון, אותו הקים סבי, שכל עובדיו היו עיוורים. אבל לעולם הזה נחשפתי במלוא העוצמה כשנולד אלון בכורי, והוגדר כעיוור ובהמשך כסובל מלקות ראיה כזו שמשפיעה על התנהלותו ועל האתגרים הרבים הניצבים בפניו. בזכות החשיפה לעולם הזה, וההבנה, שהשמיים הם הגבול עבור אוכלוסייה זו, אם רק מסייעים ומכוונים, התמחיתי בנושא. כיום אני מדריכה במשרד החינוך את המטפלים העובדים עם אוכלוסייה זו. במסגרת עבודתי, אני מנסה לדמות למטפלים מצב של עיוורון באמצעות משקפיים מיוחדים. אחרי שביליתי שעה ורבע בתערוכת "דיאלוג בחשיכה" שמוצגת ברחבי העולם כבר עשרים שנה, ואצלנו ממוקמת במוזיאון הילדים בחולון, אני מבינה שכדאי לי להמליץ לכל אחד ואחד לרוץ כדי לחוות את החוויה במלואה.

ג

צילום: טל קירשנבאום

לתערוכה הגעתי עם שלושת ילדיי. חששתי מעט שהקטנה שלי, בת עשר, תיבהל ולא תרצה להמשיך (התערוכה מיועדת לילדים מגיל תשע). אבל המדריכים, כולם עיוורים או בעלי לקות ראייה, מנוסים ורגילים לחששות שבהתנהלות בחשיכה, ועל כן, גם אורן, המדריך שלנו, הרגיע אותנו מיד בקולו. את המסע בחשיכה עשינו באמצעות מקל נחיה, מישוש ובעיקר חידוד ההאזנה. בדרכנו "שטנו" בסירה בנהר, ביקרנו ב"שוק" וניסינו לזהות את הפירות והירקות. האזנו לקונצרט, הלכנו ב"רחוב" סואן ואפילו קנינו חטיפים ושתיה במזנון וישבנו לאכול. והכל בחשיכה.
אט אט, צברנו ביטחון, והחוויה הייתה מגבשת (הילדים דאגו אחד לשני, עזרו לכוון כל אחד מאתנו) או במילותיה של המתבגרת שלי: "זה ממש נדיר".  הופתעתי שילדיי לא חששו לשאול את המדריך שאלות, ואלון שלי התפאר בכך ש"בזכות לקות הראיה הוא הסתדר הכי טוב מכולנו".

דיאלוג בחשיכה

את הדיאלוג ערכנו עם המדריך שלנו, ששמח לענות על שאלותינו וסיפר על עצמו (בחשיכה כמובן). הוא המחיש לנו כיצד הוא מתנהל ביום יום, מבחירת בגדים וכלה בהטסת מטוס (כן, כן! זו לא טעות). מלבד האפשרות לתעסוקת עיוורים, שמספק המקום, יש גם ערך מוסף מאד משמעותי מבחינתי: הילדים והמבוגרים לומדים לא לחשוש להתקרב לעולם שיכול להיות די מפחיד, לומדים שהעיוורים אינם "מסכנים", אלא בעלי תושייה וכוחות שבזכותם הם מתגברים על אתגרים שונים.
הילדים סיכמו את החוויה: "אמא, היה ממש כיף". וזו באמת הייחודיות של החוויה - היכולת להעביר מסר חינוכי אנושי חשוב ביותר, באמצעות מסע מרתק, לא מבהיל וכזה, שגרם לנו לשוחח על הנושא גם אחרי שסיימנו את ביקורנו.
אתר מוזיאון הילדים הישראלי: http://www.childrensmuseum.org.il/template/?pid=4
יש להזמין מקומות בתיאום מראש.

שעות הפעילות של נציגי השירות הם כדלקמן:

ימים א'- ה' - 08:30 עד 20:00

ימים ו' ושבת - 08:30 עד 13:00

כתובת דוא"ל של מרכז ההזמנות: [email protected]

להזמנה באמצעות מענה ממוחשב - טלפון 03-6503000 שלוחה 2

מענה זה פעיל 24 שעות ביממה.

מחירי הכרטיסים:

דיאלוג בחשכה/הזמנה לשקט/ דיאלוג עם הזמן-  62 ש"ח לכרטיס