lealand - הבלוג של lealand

אמנות הבריחה / בראד מלצר

זיג הוא קברן בבסיס צבאי שאליו מגיעה גופתה של אישה בשם נולה בראון שמתה אחרי שמטוס צבאי שבו הייתה עם עוד שבעה אנשים נוספים התרסק באלסקה. זיג הכיר את נולה כשהייתה ילדה, וכשהוא ראה את גופתה, לא היה לו ספק שלא מדובר בגופתה של נולה. אז אם נולה לא מתה, היכן היא? ומי היא הבחורה שגופתה הובאה לבסיס ומדוע היא מוצגת כנולה? ככל שזיג ניסה לברר פרטים, כך הוא מגלה יותר ויותר דברים חשודים. זיג לא מתכוון להפסיק ולחקור את הנושא עד שיגיע לאמת, גם אם פעולותיו מסכנות את חייו. אז מה קרה לנולה ומה היא האמת הנסתרת שמאחורי התרסקות המטוס? תקראו את הספר ותגלו.

lealand

29/05/2019


אמנות הבריחה / בראד מלצר

496  עמודים

מאנגלית: נועה מרום צדוק

הוצאת דני ספרים

שנת הוצאה: 2019

 

61866242_825343741170799_663496606699487232_n

 

במרכזה של העלילה אנו פוגשים את דמותו של ג'ים זיגרובסקי הידוע בכינוי "זיג" שחבריו היותר קרובים קוראים לו זיגי.

זיג בן ה-52 עובד כבר שנים בבסיס צבאי בדובר ובתפקידו הוא דואג להביא את החיילים שנהרגו למנוחה מכובדת בדרכם האחרונה, כשמשפחותיהם נפרדים מדמותם לפני קבורתם. כל החיילים שנהרגו בעת מילוי תפקידם מגיעים אל חדר המתים ושם זיג מתקן ומעצב את גופם שנפגע בעקבות הפציעה שהובילה למותם. בין אם מדובר בכדור ירי שריסק את פני ההרוג או רימון שקטע איברים.

כשמגיעה לחדר המתים הצבאי גופתה של אישה בשם נולה בראון שמתה עם עוד שבעה אנשי צבא נוספים בעקבות התרסקות מטוס צבאי באלסקה, זיג מתעקש לטפל בגופתה בעצמו. הוא הכיר את נולה בתור ילדה, והיא למעשה הצילה את חייה של בתו שהייתה בת גילה.

זיג התעקש לכבד את זכרה של נולה ולטפל בגופתה במסירות הרבה שהפגין כלפי כל גופת חייל שהגיע אליו.

כשראה את גופתה, הוא היה משוכנע שהגופה שלפניו לא שייכת לנולה. הוא ידע כי לנולה אמורה להיות צלקת על אוזנה, צלקת שנוצרה בעת שהצילה את חייה של בתו. זיג החליט לבדוק את הנושא לעומק ולגלות איך יכולה הייתה להתרחש כזו תקלה. הרי כשמגיעה גופה, מיד נלקחים טביעות אצבעות ומאמתים את זהות הגופה. אבל במקרה של גופתה לכאורה של נולה, הדרגים הבכירים פעלו במהירות על מנת להביאה לקבורה בהקדם האפשרי. ככל שזיג חקר לעומק את הנושא, הוא גילה עוד פרטים חשודים שהתרחשו במהלך התרסקות המטוס. זיג לא היה מוכן לעזוב את הנושא והוא היה נחוש להגיע לאמת, גם אם הדרך אל האמת עלולה לסכן את חייו.

מה יגלה זיג במהלך חקירתו? האם גופת הצעירה באמת לא שייכת לנולה? אם זיג צודק, אז מי היא אותה צעירה שמתה בהתרסקות המטוס? מה למעשה הביא להתרסקות המטוס? ואם נולה לא מתה, אז איפה היא? זיג לא מתכוון לשבת בשקט עד שיגלה! האם יצליח לגלות את האמת הנסתרת?

את כל התשובות תוכלו למצוא במותחן הנהדר "אמנות הבריחה".

במהלך הקריאה, מוצגים בספר לסירוגין, פרקים שבהם מתארים את נולה כילדה. הקורא מגלה פרטים על מה שעבר על נולה מגיל צעיר מאוד ועד שכמעט הגיעה לבגרות. נולה הייתה ילדה מאומצת שאחרי מספר שנים בהם שהתה אצל אותה המשפחה, היא הועברה לידיו של רווק שראה בה משרתת ושק חבטות. חייה הקשים הקשיחו את ליבה והיא הייתה מלאת זעם פנימי וזה היה רק עניין של זמן עד שהזעם יפרוץ החוצה.

במהלך השנים, נולה הפגינה כישורי ציור יוצאים דופן, וכישרונה הביא אותה לתפקידה הצבאי כאמנית ציירת. היא הייתה עוברת ממקום למקום ומציירת אזורי קרב, דיוקנים של חיילים או ציורים של נוף וחפצים. ציוריה שנראו כה חיים, תרמו לצבא וסיפקו נקודות מבט נוספות על מה שהתרחש במקומות אותם ציירה.

דמותה של נולה הייתה מסקרנת ומרתקת והיה מעניין לקרוא ולנסות ולדמיין כל צעד שלה. נולה הייתה בחורה שלא ידעה חיבה מה היא, ולכן, גם היא לא יכולה הייתה לחבב אף אחד. כשהתייחסו אליה במעט חיבה והערכה, היא לא ידעה איך להגיב לרגשות החיוביות האלה וחיה בדריכות תמידית.

 זיג הצטייר כאדם טוב שעבר סבל וכאב רבים בחייו, הוא ניסה בכל כוחו להמשיך הלאה והקדיש את כל כולו לעבודתו אותה ביצע בכישרון רב, דיוק וחמלה.

 הספר כתוב היטב, העלילה מסקרנת, מותחת ובלתי צפויה וחוויית הקריאה הייתה מהנה!