נתי שפירא - הבלוג של ציידת החלומות

ביקור או שניים בארץ עוץ.

מתי לאחרונה ביקרתם בארץ קסומה, ארץ פיות אמיתית, שכשפים ויצורים בדיוניים משמשים בה בערבוביה? גם אם חזרתם רק אתמול, אתם מוזמנים לצאת איתי לטיול פלאים שתחילתו בשנת 1900.

ציידת החלומות

13/11/2014


בס"ד

בשבוע שעבר, חזרתי מביקור קצר בארץ עוץ.

למען האמת, שני ביקורים.

מופלאים, כמו שרק ביקורים בארץ קסומה יכולים להיות.

פגשתי חברים ישנים, חדשים, פגשתי את דורותי, וכמעט קיבלתי חתימה לילדים מאיש הפח, רק ששכחתי לבקש.

חוץ מזה, היתה לי חוויה נדירה, לקבל קלאסיקה, עכשוית ומעודכנת, בת קצת יותר ממאה, בתרגום משובח, והקנקן, הו הקנקן. זה לא שאני בחורה שיטחית, אבל האיורים המופלאים, הכריכה, המפות- בהחלט שידרגו את החוויה.

אבל על כך, ועוד, בהמשך.

הכל התחיל במתנה נהדרת שקיבלו הילדים, שני ספרים חדשים, "ארץ עוץ המופלאה" ויחד איתו "עוצמה מעוץ". כילדה, קראתי כמובן את הקוסם מארץ עוץ, וכמובן, איך לא, גם ראיתי את הסרט הנפלא בכיכובה של ג'ודי גארלנד. אבל עד לאחרונה, כלל לא ידעתי של.פרנק באום כתב המשך לספר, למעשה כתב שלושה עשר ספרי המשך.

 

הספר הראשון בסדרה, הקוסם מארץ עוץ, נכתב בשנת 1900.

סיפור קורותיה של דורותי, ילדה מקנזס המתגוררת עם דודה, דודתה והכלב טוטו, שיום אחד לא כל כך בהיר כנראה, עוקרת סופת טורנדו את הבקתה שבה הם גרים, ונושאת את דורותי ואת טוטו אל ארץ עוץ. שם היא פוגשת דחליל קש המבקש לעצמו מוח, באיש פח המייחל ללב ובאריה פחדן שמשאלתו היא אומץ.

יחד, יוצאים למסע שיוביל אותם אל עיר האיזמרגד, משכנו של הקוסם מארץ עוץ, בתקווה שיוכל להעניק לחברים את משאלותיהם וגם להחזיר את דורותי הביתה.

החבורה יוצאת לבקשתו של הקוסם לארץ הווינקים, כשמטרתם היא לנצח ולגרש את המכשפה הרעה מהמערב.

כשחוזרת החבורה לעיר האיזמרגד, מגלה להם הקוסם שהוא בעצם איש זקן מאומהה, ומציע לצאת יחד עם דורותי וטוטו בכדור פורח, אל קנזס. וממנה את הדחליל לשליט עיר האיזמרגד. אך אבוי, בדיוק כשהקוסם חותך את החבלים, מחליט טוטו לברוח מן הסל, ודורותי בעקבותיו.

דורותי נותרת ללא דרך להגיע הביתה, עצובה ומיואשת, היא עושה עוד מסע אחד אל גלינדה, המכשפה הטובה מן הדרום, המגלה לה כי הנעליים שלרגליה, נעלי קסם הן. דורותי נוקשת שלוש פעמים בנעליה, מביעה משאלה, ונעלי הקסם לוקחות את טוטו ואותה חזרה לקנזס.

עד כאן תזכורת.

בשנת 1904 יוצא לאור הספר השני בסדרת ארץ עוץ: "ארץ עוץ המופלאה" בה אנחנו פוגשים חברים חדשים וישנים.

ארץעוץהמופלאה

מגב הספר:

"בארץ עוץ, לא הכל כשורה. הדחליל הוא המלך בעיר האיזמרגד, אבל לא כל התושבים מרוצים מכך. רוחות מרד מנשבות בעוץ. ובנתיים בפינה נידחת של ארץ הקסמים, חיה מכשפה רעה אחת שדורותי לא הספיקה לחסל..."

יצאתי לדרך יחד עם טיפ, חבר חדש למסע, הבורח ממומבי הזקנה, המכשפה אצלה הוא גדל, ולוקח איתו את ג'ק ראש דלעת.

 

מימבוהמכשפה

חובר אליהם, בדרך לעיר האיזמרגד, גם סוס העץ, ויחד הם פוגשים את הגנרלית ג'ינג'ור המפקדת על הצבא המורד. ובזמן שהגנרלית ונערותיה משתלטות על עיר האיזמרגד, בתקווה לחיים חדשים ומאושרים (12 שמלות לכל נערה, על חשבון אוצר המלך אם שאלתם), נמלט הדחליל יחד עם החברים בחיפוש אחר חברו, איש הפח, קיסר ארץ הוונקים.

וכמעט שכחתי: ארץ עוץ זוכה לשליטה חדשה.

עוץ

לא הייתי רוצה לקלקל לכם את ההנאה ואת המתח, ולכן, אעבור מיד לספר הבא:

ביולי 1907, רואה אור לראשונה, הספר: "עוצמה מעוץ", ואם כבר הספקתם להתגעגע לדורותי, הרי שכאן המקום לספר, שסוף סוף, חוזרת דורותי לארץ עוץ, עם טיול קטן בדרך, וחברים חדשים למסע.

עוצמהמעוץ1

מגב הספר:

"בספר השלישי בסדרת עוץ נסחפת דורותי אל חופיה של ארץ קסמים חדשה: הפעם לא עוץ כי אם שכנתה, ארץ אב. שם היא פוגשת משלחת מיוחדת שיצאה מעוץ במטרה להציל את משפחת המלוכה של אב מידי מלך הנומים המיסתורי. דורותי זוכה לחבק שוב את ידידיה הותיקים- איש הפח, הדחליל והאריה- ומכירה את עוצמה, השליטה החדשה של עוץ"

דורותי מפליגה לאוסטרליה עם דוד הנרי, סערה מתחוללת בדרך, ודורותי, שיוצאת לחפש את דוד הנרי על הסיפון נסחפת בלול תרנגולות עם תרנגולת צהובה. עם שוך הסערה, הן נסחפות לחופה של ארץ לא נודעת (אם כי, אין ספק כלל שזוהי ארץ קסומה, מאחר והתרנגולת מדברת בשפת בני האדם, ממש כמו כל החיות בארץ עוץ)

עוצמהמעוץ5

על חוף הים מוצאת התרנגולת מפתח גדול ומוזהב, ושתי החברות נתקלות בגלברנשים המפחידים, בורחות מגיעות למחסה חצוב בסלע, בו הן פוגשות את האיש המכני תיק-תק. הגלברנשים מקבלים שיעור בנימוסים והליכות, והשלישיה יוצאת לפגוש את הנסיכה מחליפת הראשים לונאלה. שלושתם נכלאים בארמון, וניצלים בידי משלחת ההצלה שנשלחה מארץ עוץ: משפחת המלוכה של ארץ אב, נשבתה כולה בידי מלך הנומים.

עוצמהמעוץ2

דורותי זוכה לפגוש את חבריה: הדחליל, איש הפח והאריה הפחדן. פוגשת לראשונה את עוצמה, שליטת עוץ, הטיגריס הרעב תמיד ועוד חברים, ויחד יוצאים להציל את  המלכה וילדיה מהכישוף שהוטל עליהם.

עוצמהמעוץ3

ואם תרצו לדעת את סופו של הסיפור אתם מוזמנים לקרא.

 

גילי בר-הלל סמו, מתרגמת בכישרון ובחן את סדרת עוץ, על שמה גם קרויה הוצאת הספרים החדשה והנפלאה, הוצאה המוקדשת כולה לקלאסיקה, ועד כה בהחלט עומדת ברף הגבוה אותה הציבה לעצמה.

האיורים המרהיבים, המפות המקסימות, בשחור לבן, ובצבע הם איורים המקוריים (ותודה לגילי על האפשרות להציג מקצתם כאן).

ספר הרביעי בסדרה אמור לצאת לקראת חנוכה, ויקרא "דורותי והקוסם בעוץ", הילדים (טוב, גם אמא שלהם) מצפים בקוצר רוח.

את הספרים לא ניתן למצא ברשתות הגדולות, אלא רק בחנויות ספרים נבחרות ואפשר להתעדכן בחנויות ובמיקומן בדף הפייסבוק עוץ.

או פשוט וקל, ללחוץ בקישור ולרכוש דרך אתר ההוצאה.

הנאה צרופה, אזרח של כבוד במדף הספרים.

ממליצה בחום, נו, ברור שממליצה!

מפהעוץ